Těžaři chtějí za blokádu na Bílině 700 tisíc. Podle ekologů uhlí škodí víc
Radek KubalaBlokáda lomu Bílina nás stála sedm set tisíc korun, peníze budeme vymáhat, tvrdí Severočeské doly. Podle ekologů je vymáhání škody snahou umlčet protesty, které mají upozornit na devastující účinky těžby a spalování uhlí.
Severočeské doly ve čtvrtek vyčíslily škody, které jim měli způsobit ekologičtí aktivisté blokádou povrchového lomu Bílina při druhém českém Klimakempu, jež se uskutečnil před dvěma týdny. Podle tiskového mluvčího společnosti Lukáše Kopeckého nevznikly žádné škody na majetku, pouze škody nemajetkové způsobené zastavením provozu. Ty podnik odhadl na sedm set tisíc korun. Ekologičtí aktivisté považují vymáhání škody za snahu umlčet protesty proti spalování uhlí.
Doly chtějí škodu vymáhat, nicméně zatím ještě nesdělily, jestli ji budou požadovat po hnutí Limity jsme my, které letošní Klimakemp organizovalo, nebo jednotlivcích. „Představenstvo rozhodlo, že budeme tuto škodu vymáhat právní cestou, a to na základě zpracované analýzy našeho právního útvaru,“ řekl ve čtvrtek novinářům Kopecký.
Hnutí Limity jsme my považuje vymáhání škod za účelovou snahu umlčet protesty. Poukazuje na to, že těžba a spalování uhlí škodí společnosti mnohem více. Prozatím hnutí čeká na plné znění žaloby a jejich právní tým rozhodne, jak se bude bránit.
„Nesrovnatelně větší škody nám jako společnosti způsobují Severočeské doly a jejich mateřská společnost ČEZ tím, že spalováním uhlí ničí klima i zdraví lidí. Podle analýzy Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy pokračování těžby v České republice v budoucnu způsobí škody až devět set miliard korun. A to nepočítáme ničivé dopady změn klimatu, které jsou prakticky nevyčíslitelné, stejně jako jsou nevyčíslitelné dopady spalování uhlí na zdraví lidí,“ uvedla členka hnutí Limity jsme my Kateřina Kochánková.
Ekologové upozornili, že ČEZ patří k nejziskovějším společnostem v České republice a její topmanažeři si právě skrz Severočeské doly za zády státu jen loni rozdělili dvaadvacet milionů korun. „Pokus o vymáhání této z jejich pohledu mizivé, pro normálního člověka ale likvidační, částky považujeme spíše za účelovou snahu umlčet protesty, které na škodlivost uhelného průmyslu poukazují,“ dodala Kochánková.
Ekologičtí aktivisté dále považují za podivné, že Severočeské doly po podobné akci v loňském roce škodu nevymáhaly. Severočeské doly na dotaz Deníku Referendum, proč se letos oproti loňsku rozhodly škodu vymáhat, dosud neodpověděly.
Česká republika podstatně přispívá ke změnám klimatu
Ekologové z hnutí Limity jsme my upozorňují, že Česká republika ke změnám klimatu přispívá výraznou měrou. V přepočtu na počet obyvatel patří k pěti největším producentům oxidu uhličitého v Evropě. Zároveň každoročně vyveze přes třináct terawatthodin elektřiny do zahraničí, což se rovná množství spotřebovanému všemi českými domácnostmi.
„Česká republika neustále provozuje flotilu starých uhelných elektráren, které slouží pouze pro výrobu elektřiny na vývoz do zahraničí a jsou zdrojem velkých příjmů pro uhlobarony,“ řekli před konáním kempu zástupci iniciativy Limity jsme my.
Akce podobné českému Klimakempu se letos konají i v jiných evropských zemích. Na konci května se uskutečnil klimatický kemp u Vídně. Souběžně s českým kempem upozorňují na dopady změn klimatu ekologové ve Velké Británii. Tři klimakempy se nyní konají také v Německu a po jednom ve Švýcarsku, Polsku a v Nizozemsku.