Stovky lidí zastavily těžbu v lomu Bílina. Policie dvě stě z nich zadržela
Radek KubalaEkologičtí aktivisté zablokovali lom Bílina na protest proti energetické politice českého státu, který provozuje zastaralé uhlené elektrárny, jejichž produkce se kompletně vyváží: pro zisky uhlobaronů a bez ohledu na změny klimatu.
Několik desítek lidí v sobotu dopoledne vstoupilo na území lomu Bílina, aby společně zablokovali provoz dolu. Protestují proti těžbě a spalování uhlí, které způsobují globální změny klimatu, které již dnes ohrožují kvalitu života v celém světě. Mnoho z nich v dole stále zůstává a policie je postupně odváží. Podle informací policie je zadržených prozatím dvě stě třicet čtyři. Společnost musela zastavit těžbu.
Pětistovka lidí rozdělená do čtyř skupinek, takzvaných prstů, prošla nahlášenou trasou z Klimakempu přes území bývalých Libkovic, poslední obce zbourané kvůli těžbě uhlí v České republice, až k hraně dolu Bílina. Fialový a zlatý prst se poté oddělily z legálně nahlášené trasy a zamířily směrem do nitra lomu. Zelený prst čítající přibližně stovku lidí zůstal na trase nahlášeného pochodu a po jeho skončení se vrátil do tábora.
„Zatímco uhlobaroni vydělávají miliony korun, změny klimatu dopadají na ty nejzranitelnější z nás, zejména ze zemí globálního Jihu. Chceme co nejrychlejší konec provozu zbytečných uhelných elektráren, jako jsou Počerady nebo Chvaletice, a zastavení těžby v hnědouhelných lomech, jako je například Bílina. Požadujeme rychlý přechod na čistou energii a spravedlivou společnost,“ uvedla v tiskové zprávě členka hnutí Limity jsme my Marika Volfová.
Zároveň skupinka šestnácti lidí v noci z pátku na sobotu opustila kemp a za rozbřesku vylezla na jedno z rypadel, které těží zeminu v dole Bílina. Pomocí blokovacích pomůcek se připoutali k rypadlu a hodlají na místě vydržet co nejdéle.
Mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký ČTK řekl, že společnost musela zastavit těžbu. „Museli jsme zastavit těžbu, abychom minimalizovali riziko, že by se někomu něco stalo. Škody samozřejmě vznikají, ale to teď zatím řešit nebudeme,“ dodal Lukáš Kopecký. Nad lokalitou u povrchového dolu Bílina létá policejní vrtulník.
Česká republika podstatně přispívá ke změnám klimatu
Ekologové z hnutí Limity jsme my upozorňují, že Česká republika ke změnám klimatu přispívá výraznou měrou. V přepočtu na počet obyvatel patří k pěti největším producentům oxidu uhličitého v Evropě. Zároveň každoročně vyveze přes třináct terawatthodin elektřiny do zahraničí, což se rovná množství spotřebovanému všemi českými domácnostmi.
„Česká republika neustále provozuje flotilu starých uhelných elektráren, které slouží pouze pro výrobu elektřiny na vývoz do zahraničí a jsou zdrojem velkých příjmů pro uhlobarony,“ řekli zástupci iniciativy Limity jsme my.
Akce podobné českému Klimakempu se letos konají i v jiných evropských zemích. Na konci května se uskutečnil klimatický kemp u Vídně. Souběžně s českým kempem upozorňují na dopady změn klimatu ekologové ve Velké Británii. Tři klimakempy se nyní konají také v Německu a po jednom ve Švýcarsku a v Nizozemsku.