ČEZ je ohledně konce uhlí s aktivisty ve shodě, přesto se s nimi soudí
Matěj MoravanskýKrajský soud rozhodl v kauze blokády dolu Bílina z roku 2018 ve prospěch společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Aktivisté mají zaplatit přes 660 tisíc korun. ČEZ přitom tvrdí, že se s postoji aktivistů ohledně konce uhlí shoduje.
Společnost Severočeské doly ze skupiny ČEZ pro Deník Referendum uvedla, že souhlasí s aktivisty, kteří v roce 2018 na několik hodin zablokovali hnědouhelný důl Bílina. „My nejsme v postoji k ukončení spalování uhlí v rozporu s aktivisty, v tom jsme ve shodě,“ uvedl na otázky Deníku Referendum mluvčí Severočeský dolů Lukáš Kopecký. Těžební společnosti vadí především forma vyslovení názoru na konec uhlí.
Přesto se Severočeské doly s aktivisty soudí o ušlý zisk. Podle nejnovějšího rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem z 20. listopadu musí 83 účastníků a účastnic nenásilné blokády hnědouhelného dolu Bílina zaplatit více než 660 tisíc korun. Při započítání dalších nákladů, jako jsou úroky nebo výlohy na soudní proces, může suma překročit i jeden milion korun.
„Pro skupinu ČEZ je uvedená částka naprosto marginální a z hlediska jejích provozních nákladů zcela zanedbatelná,“ okomentoval rozsudek v tiskové zprávě organizace Greenpeace její expert v oblasti energetiky Jaroslav Bican.
Jen za první pololetí tohoto roku tvořil čistý zisk skupiny ČEZ 21 miliard korun. V roce 2022, tedy v roce energetické krize úzce související s útokem Ruska proti Ukrajině, dosáhl čistý zisk největší energetické korporace v České republice 80,7 miliardy korun.