Opatření na ochranu nájemníků odhalila bezkoncepčnost Babišovy vlády
Jan KašpárekKabinet ANO a ČSSD přišel v posledních týdnech se sérii opatření na ochranu nájemníků během pandemie. Podle kritiků ale postrádá důslednost a opomíjí klíčové otázky. Problémem zůstávají dluhy i bezdoplatkové zóny.
Vláda v pondělí rozhodla o zastropování nájemného po dobu trvání mimořádných opatření proti šíření nového koronaviru SARS-Cov-2. Chce tak pomoci nájemníkům, kteří se ocitli v sociálně nejisté situaci. Nařízení navazuje na nedávno schválenou novelu zákona, která zakazuje vypovídat nájemníky neschopné platit do konce července nájem.
„I malé zvýšení nájmu může lidem způsobit existenční problémy. Za normálních okolností by se mohli poohlédnout po levnějším bydlení, ale pandemie koronaviru teď stěhování komplikuje,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) s tím, že se cenové moratorium vztahuje i na nové smlouvy. Vlastníci bytů tedy mohou po nových nájemnících žádat nanejvýš tolik, kolik platili jejich předchůdci.
S regulací podmínek nájmů od počátku nesouhlasí část pravicové opozice ani vlastníci nemovitostí z Občanského sdružení majitelů bytů. Podle nich vláda aktuálním nařízením pokračuje v atacích na pronajímatele. Sdružení odkazuje na dřívější vyjádření svého ředitele Tomislava Šimečka, který vyzval pronajímatele, aby během pandemické krize projevili sociální cítění a neváhali pomoci „všem slušným nájemníkům“.
Cenové moratorium je součástí širšího balíčku opatření usilujících o ochranu nájemníků. Ti se musí v posledních letech na řadě míst České republiky potýkat s bytovou krizí, neustále rostoucími cenami nájmů a gentrifikací, jež vytlačuje z tradičně levných městských částí sociálně slabší skupiny obyvatel.
Materiál zakazující výpovědi z nájmu připravilo ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou (ANO). Novela zaručuje, že se dluh na nájemném splatném do konce července nemůže stát důvodem pro vystěhování. Opatření se týká lidí ekonomicky zasažených karanténními opatřeními či jinými dopady pandemie. „Naše snaha je zaměřena na zranitelné nájemce v případech, kdy selžou další opatření — jako možnost zaplatit nájem ze složené jistiny či patřičných dávek,“ vysvětlila Dostálová během diskuse v Senátu.
Materiál ovšem podle ministryně v žádném případě nesděluje nájemníkům, že by mohli za užívání bytu jen tak přestat platit. „Ráda bych podotkla, že v rámci minimalizace dopadů na pronajímatele nebyl nájemce zproštěn povinnosti hradit včas platby za služby spojené s bydlením,“ řekla.
Platbu nájmu lze díky novele sice de facto odložit, daná částka se tím ovšem nijak nesnižuje a její lhůta splatnosti se pouze posouvá do konce roku. Sněmovní opozice i mnozí senátoři proto opakovaně varovali, že opatření nikoho reálně neochrání, protože problém s nesplatitelným nájmem pouze odsune.