Přírodní poklad Soutok: jedinečné mokřady a lužní lesy se dočkaly lepší ochrany
Vilém Jurek, Gabriela SvárovskáV polovině ledna vláda konečně schválila vyhlášení CHKO Soutok na jihu Moravy. Trvalo to však příliš dlouho. Potřebujeme více chráněných území a šetrnější zacházení s krajinou.
Soutok představuje pestrou mozaiku mokřadních a vodních biotopů. Patří sem jak zachovaná říční ramena Dyje a Moravy, přirozené tůně a sezónně zaplavované louky, tak lužní lesy, které dotváří skutečný dojem Amazonie. Díky rozmanitosti ekosystémů se zde vyskytuje nebývalé množství ohrožených druhů rostlin a živočichů. Z rostlin je to například bledule jarní nebo jasan úzkolistý, mezi nejvýznamnější živočichy patří čáp černý, orel královský, roháč obecný, tesařík obrovský, čolek dunajský nebo kuňka obecná.
Lužní lesy a mokřady v této oblasti jsou nejen příkladem přírodních dějů a domovem vzácných druhů, ale plní také zásadní ekologické funkce, jako je zadržování vody v krajině a ochrana proti povodním. Území přispívá k přírodní rovnováze a udržitelnosti regionu a má význam i z hlediska ochrany klimatu. Lokalit s podobnými biotopy je v České republice i střední Evropě opravdu pomálu a jejich úbytek je alarmující. Podle dat Agentury ochrany přírody a krajiny zmizelo za posledních padesát let přes třicet procent mokřadních biotopů a rozloha přírodních území se neustále zmenšuje.
O to důležitější zprávou je, že se po dlouhých desetiletích snah odborné veřejnosti konečně podařilo CHKO Soutok vyhlásit s účinností od 1. července 2025. Aktuálně se pracuje na vytvoření Oddělení správy CHKO Soutok a na přípravě Plánu péče, který by měl být hotov do roka od vyhlášení. CHKO Soutok bude mít rozlohu přes 120 km2. Jedna část zahrnuje samotnou oblast Soutoku, Podluží, Tvrdonicko a Pohansko, druhá enkláva se rozkládá na území od Břeclavi přes Lednici až k obci Nové Mlýny.
Vyhlášení chráněné krajinné oblasti umožní v území lepší vymahatelnost zákona — především usměrňování stavební činnosti, prosazování přírodě blízkého hospodaření v lesích, na rybnících i vodních tocích. Už dnes ovšem v území fungují určité regulativy, jsou totiž součástí evropské sítě NATURA 2000.
Více chráněných území a šetrnější zacházení s „běžnou“ krajinou
Vyhlašování zvláště chráněných území někdy vzbuzuje obavy u části místních obyvatel nebo vlastníků pozemků. Často se ale jedná o zájmové skupiny, které nechtějí měnit způsob, jakým lokalitu využívají, bez ohledu na její hodnotu a škodlivé dopady jejich činnosti.
Je opravdu zásadní, aby rozhodnutí o ochraně přírody vznikala v dialogu nejen s odborníky, ale také s místními obyvateli. Vzdělávání, osvěta a zapojení veřejnosti může lidem pomoci pochopit, proč je ochrana přírody důležitá, co jim přináší a jak je možné lépe a udržitelně hospodařit s výhodami pro přírodu, ale i lidské zdraví. V zemích, jako je třeba Velká Británie, místní lidé také často apelují na vládu, aby mimořádně cenná území více chránila. V České republice se v tomto ohledu stále potýkáme s dědictvím minulého režimu.
Stávající ochrana přírody v České republice je nedostatečná. Vyhlášení CHKO Soutok je jednoznačně pozitivní zprávou, nicméně potřebujeme prosadit mnohem víc ochrany velkoplošných území, například Krušné hory nebo Chřiby-Ždánický les. Nezbytné je legislativně podpořit CHKO Křivoklátsko a CHKO Jeseníky, které by si zasloužily statut národního parku.
Dokument●Otevřený dopis
Postrádáme věcné argumenty, že národní park může uškodit životu místních lidí
Česká příroda čelí dlouhodobému tlaku — od intenzivního zemědělství přes kácení lesů až po narušování krajiny velkými projekty výstavby infrastruktury. Proto je zásadní dobře a efektivně ochránit ta nejcennější území formou přírodních rezervací, chráněných krajinných oblastí či národních parků.
Nesmíme však zapomínat na zodpovědné zacházení i s takzvanou „volnou“ krajinou, která tvoří většinu rozlohy naší země. Mnohem více půdy musíme začít obhospodařovat ekologicky šetrným způsobem. To znamená méně chemie, lepší péči o půdu a větší pestrost plodin, která přispívá k ochraně přírodních procesů. Zemědělství nemusí přírodu jen vysávat, může ji i podporovat — například tím, že se obnoví a ochrání krajinné prvky, jako jsou mokřady, sady, meze, skupiny dřevin nebo louky, které jsou útočištěm pro živočichy.
Na polích, loukách a lesích se rozhoduje o zdraví naší přírody i nás samých. Stejně důležité jsou pestré lesy, kde vedle smrků rostou buky nebo jiné původní dřeviny, které jsou odolnější vůči škůdcům a klimatickým změnám. Místo velkoplošného kácení je potřeba uplatňovat výběrné způsoby hospodaření, které umožňují přirozenou obnovu lesa. Přirozený je zdravější, lépe zadrží vodu, ochrání půdu a poskytne domov mnoha druhům zvířat.
CHKO Soutok nyní bude potřebovat dostatečné financování, stejně jako všechny dosavadní chráněné krajinné oblasti a národní parky. Je třeba systematicky nastavit také podporu pro obce a obyvatele a hospodáře, žijící na území chráněných krajinných oblastí. A je nejvyšší čas změnit způsob, jakým zacházíme s přírodou a krajinou. Na tom závisí kvalita vzduchu, který dýcháme, vody, kterou pijeme, a potravin, které jíme, naše zdraví a kvalita našeho života.