Muskovy dlouhé prsty v německé politice
Kateřina SmejkalováS Trumpovým znovuzvolením ještě více posílila moc nejbohatšího muže planety Elona Muska. Ten se přitom nespokojuje s už tak problematickým propojením svého byznysu a politiky, ale přímo se vměšuje do záležitostí jiných států.
Druhé funkční období amerického prezidenta Donalda Trumpa svět beze sporu postaví před řadu donedávna obtížně představitelných, a tím pádem i dosavadními nástroji těžko řešitelných výzev. Již nyní je zřejmé, že jednou z hlavních bude počínání jeho nejdůležitějšího byznysového spojence a do budoucna také šéfa vládní agentury pro efektivitu vládnutí Elona Muska.
Připomeňme, že Musk je nejbohatším člověkem zeměkoule, který promlouvá do hned několika klíčových odvětví — jako spoluzakladatel a šéf firmy Tesla je nejen pionýrem elektromobility, ale vlastní také satelitní systém Starlink poskytující připojení k internetu i tam, kde běžné možnosti připojení nejsou k dispozici, kupříkladu ve válečných oblastech. Tato technologie je součástí jeho firemního impéria zvaného SpaceX, jehož primárním cílem je kolonizace vesmíru.
Zachránce před blbci a tyrany?
Jako kdyby už jen přímé propojení byznysu tohoto rázu s politickou mocí nebylo nadmíru problematické, je tu samozřejmě ještě i vlivná sociální síť X, dřívější Twitter, kterou Musk nejen vlastní, ale i utváří tak, aby čím dál víc odpovídala jeho vlastnímu světonázoru, který v posledních pár letech zaznamenal prudkou otočku směrem k pravicovému extrému. V neposlední řadě pak síť X Musk sám využívá k vytrubování svých vlastních postojů do světa.
To v posledních týdnech na vlastní kůži zažívá i Německo. Voliče, kteří se koncem února chystají k předčasným parlamentním volbám, se Elon Musk rozhodl ponoukat, aby volili pravicově extremistickou Alternativu pro Německo (AfD) jako údajně jedinou stranu, která je schopná Německo „na pokraji ekonomického a kulturního kolapsu“ zachránit.