Trump demokracii neprověří, ale rozvrátí
Jiří PeheDruhé Trumpovo prezidentství bude stavět na tom nejhorším, co od něj známe. A bude o to horší, že svůj úřad tentokrát opře výhradně o ty nejoddanější. Trump znamená rozvrat demokracie. Nesnažme se to zlehčovat, nepomůže nám to.
Donald Trump vstoupil do americké politiky především jako bořitel. Té části americké veřejnosti, která byla nespokojená s politickými poměry a pod vlivem sociálních sítí věří různým konspiračním teoriím, nabídl uskutečnění politické pohádky: jako prezident prý rozmetá „deep state“ — tajný stát „schovaný“ za tím oficiálním, který ovládají nikým nevolení mocní lidé.
Zatočit s „deep state“ Trump sliboval už během kampaně před rokem 2016. Adresátem jeho plánu ovšem ve skutečnosti nebyl nikdo jiný než úředníci a odborníci. Po svém zvolení však zjistil, že při své politické nezkušenosti okolo sebe lidi, kteří vědí, jak funguje nejen americká domácí politika, ale i ta mezinárodní, prostě potřebuje.
Pak přišla epidemie covidu—19 a Trump začal mít jiné starosti než hledat a bořit „deep state“. I tak ale stačil z klíčových pozic vyhodit desítky zkušených lidí, jimiž se obklopil na začátku svého prezidentství. Někteří z nich o něm nyní mluví jako o fašistovi.
Lidé, při něm zůstali až do konce jeho prvního prezidenství, byli často protřelí hochštapleři, jako třeba bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani. Byli to ti, kteří pochopili, že cesta k vlivu v Trumpově světě vede skrze naprostou loajalitu, vzývání jeho neomylnosti a přiživování jeho paranoidního vnímání americké politiky.
Během prvního pobytu v Bílém domě se tak Trumpovi „deep state“ odhalit a porazit nepodařilo. Jeho boj skončil u „neposlušných“ generálů, kteří kupříkladu odmítali použít americkou armádu k potlačení demonstrací, na zásadní souboj už však nezbyl čas, protože Trump prohrál prezidentské volby v roce 2020 s Joe Bidenem.
Prohrané volby jako důkaz existence temných sil
Právě prohra ve volbách v roce 2020 Trumpa i jeho skalní příznivce definitivně utvrdila v tom, že v boji s „tajným státem“ měli pravdu. Tak skvělý prezident, jakým Trump podle svých slov byl, přece nemohl skutečně prohrát. Trump tudíž volby prohlásil na zmanipulované a Bidenovo vítězství odmítl uznat.
Ačkoliv desítky soudů odmítly žaloby, které podávali Trumpovi právníci, a na průběhu voleb neshledaly nic závadného, Trump na své pravdě trval. Trump nikdy jasně nevysvětlil, jak mohly tak rozsáhlé manipulace proběhnout v situaci, kdy on sám seděl v Bílém domě a republikáni kontrolovali senát i nejvyšší soud. Ba co víc, motiv zmanipulovaných voleb použil coby nejjasnější důkaz toho, že americkou politiku ovládají jakési skryté struktury.
Snahy „tajného státu“ přiřknout vítězství Bidenovi měl zmařit útok davů na Kapitol, který by vyvrcholil tím, že by Trumpův viceprezident Mike Pence odmítl potvrdit výsledky voleb. Jenže Pence se vzepřel a útok davů na Kongres vyzněl nakonec nikoliv jako vzpoura oprávněně rozhněvaného lidu proti zfalšovaným volbám, ale jako násilný pokus o protiústavní puč, který za sebou zanechal i několik mrtvých.
I to byl ovšem ve světě Trumpa a jeho příznivců paradoxně jen další důkaz existence „tajného státu“, který byl spojený především s demokraty. A později i s republikánskými odpadlíky, kteří se postavili proti Trumpovým snahám stranu plně ovládnout.
Trumpovu interpretaci toho, co se stalo ve volbách i 6. ledna 2021, aktivně přiživovala celá síť konspiračně laděných novinářů a manipulátorů na sociálních sítích, do jejichž čela se v posledních měsících před prezidentkými volbami v roce 2024 postavil nejbohatší člověk Elon Musk.
Lidem, kteří nepropadli konspiračnímu myšlení a neuvěřili pohádkovému narativu o hodném Trumpovi, kterého se coby nového spasitele pokusily nekalými prostředky odrovnat tajné struktury spřažené převážně s demokraty, se příklon Muska a dalších miliardářů k Trumpovi mohl po právu jevit jako děj nějaké bondovky. Trump působil jako James Bond — obránce demokratického světa, který se opakovaně utkává s vyšinutými melagomany, kteří plánují ovládnout celý svět.
I zásluhou nepříliš úspěšného prezidentství Joea Bidena se ukázalo, že rozum a umeřenost v souboji s populismem a s konspiračním viděním světa — živenými sociálními sítěmi a televizními stanicemi spojenými s Trumpovým světem — prohrávají. Donald Trump a jeho spojenci dokázali dokonce přesvědčit nemalou část americké veřejnosti i o tom, že trestní stíhání exprezidenta kvůli pokusu o převrat, neoprávněnému držení tajných dokumentů či snahám zmanipulovat volby v Georgii, jsou jen honem na čarodějnice.
Jako nejapné pokusy zdiskreditovat tohoto v podstatě čestného politika byl vnímán v táboře jeho skalních příznivců i soudní proces týkající se jeho snah uplácet pornohvězdu Stormy Danielsovou nebo občanskoprávní soud týkající se podvodného jednání jeho firem ve státě New York. Podobně tomu bylo i v případě prohraného soudního řízení ve věci Trumpových pomluv novinářky E. Jean Carrollové.
Jak na tajný stát
Každá pohádka má mít šťastný konec. V té Trumpově o existenci „tajného státu“ má tímto šťastným koncem být, že s tímto drakem po svém znovuzvolení opravdu zatočí.
Aby však mohl být úspěšný, musí se vyvarovat chyb z minulosti. Do jeho okolí tak už nesmějí proniknout lidé, kteří by snad mohli chtít prezidenta korigovat, nebo mu dokonce oponovat z pozic odbornosti a zkušeností. V jeho novém týmu tak budou jen ti, kteří mu prokázali naprostou loajalitu, včetně toho, že s ním sdíleli a aktivně propagovali jeho lživou interpretaci voleb v roce 2020.
Ve světě, v němž americkou politiku ovládají temné síly „tajného státu“, je také třeba rozvrátit dosavadní fungování institucí, které mnozí doposud považovali za pilíře americké demokracie. Některé z nich lze nechat personálně vykrvácet, jiné rovnou zrušit, ke kterémužto úkolu byli povoláni konspiračně smýšlející miliardáři Elon Musk a Vivek Ramaswamy.
Jiné instituce je třeba rozbít vnitřně. I proto, jak upozornil přední americký politický analytik Ron Brownstein, Trump nominuje do čela ministerstev lidi, kteří jsou mu nejen naprosto oddaní, ale zároveň téměř všichni instituce, které mají vést, nenávidí či silně kritizují.
Ti, kdo se přece jen v Trumpově přístupu k nominacím snaží nalézt něco pozitivního, namítnou, že si některé americké instituce zaslouží reformy na federální úrovni. Jsou prý zkostnatělé, personálně předimenzované a čerstvý vítr jim neuškodí.
Problémem ovšem je, že lidé, které Trump nominuje, žádné reformy nepřipravují. Jejich úkolem je ministerstva a další úřady rozložit, a učinit je tak povolnějšími vůči prezidnetovi, který se nijak netají autoritářskými choutkami. Některé, jako je federální ministerstvo školství, bude prý možná nejlepší úplně zrušit.
Ačkoliv Trump během volební kampaně odmítal, že by se inspiroval tzv. Plánem 2025, který sepsaly ultrakonzervativní nadace, některé z jeho prvních kroků po znovuzvolení doporučení Plánu kopírují docela přesně. Kupříkladu snahy významně oslabit nezávislost federálního úřednictva na politice a jeho podřízení přímo prezidentovi.
Mezi nominovanými na ministerské úřady lze najít málo lidí, kteří disponují skutečným odborným kreditem. A ti, kdo nějaký mají, jako třeba finančník a bývalý spolupracovník George Sorose Scott Bessent, jehož Trump nominoval na post ministra financí, už ohledně některých plánů vyjádřili pochybnosti. Bessent konkrétně ohledně plošného uvalování cel na dovozy do USA.
Z trumpovského těsta
Většina budoucích ministrů jsou ale lidé z trumpovského těsta. Někteří, jako třeba Matt Gaetz, nominovaný na post ministra spravedlosti, nebo Pete Hegsteth, nominovaný na ministra obrany, si pozice vysloužili výhradně svou neotřesitelnou loajalitou. V obou případech se ovšem záhy ukázalo, že vůči Trumpovi jsou nejen loajální, ale dokonce se mu podobají: třeba tím, že se dopustili sexuálních deliktů. Gaetz už se kvůli tomu musel kandidatury vzdát, protože by zjevně neprošel Senátem, ač v něm mají republikáni většinu.
Další z nominovaných se pro změnu vyznačují tím, že zcela sdílejí Trumpovo konspirační vidění světa, popřípadě aktivně hájí jeho lži. Pam Bondiová, nominovaná na post ministryně spravedlnosti po rezignaci Gaetze, kupříkladu aktivně hájila Trumpovu tezi o ukradených volbách v roce 2020. A stane-li se ministryní spravedlnosti, hodlá trestat státní zástupce, kteří stíhali Trumpa.
Podobně mluví Kash Patel, kterého Trump nominoval na post šéfa FBI. Patel chce vyšetřovat i novináře, kteří prý o Trumpovi šířili lži. Tedy kupříkladu novináře, kteří neopakovali lži o ukradených volbách. Patel v minulosti šířil i konspirační teorie. FBI, kterou má vést, je podle něj přímo ztělesněním „tajného státu“. Před časem dokonce prohlásil, že kdyby se dostal do jejího čela, okamžitě by ji zrušil a její ústředí proměnil v muzeum „deep state“.
Kdybychom chtěli dopad Patelova případného jmenování do čela FBI přenést do kontextu České republiky, bylo by to jako kdyby Miloš Zeman uspěl ve svém nenávistném tažení vůči BIS, dosáhl odvolání Michala Koudelky a do čela následně prosadil třeba bývalého Klausova poradce a nyní vydavatele konspiračního Protiproudu Petra Hájka.
Do čela ministerstva pro tajné služby pro změnu Trump nominoval obdobu proruského Zemanova poradce Martina Nejedlého. Tulsi Gabbardová udržovala čilé styky s Moskvou i po zaháhájení ruské agrese na Ukrajinu.
Ti, kdo ještě neztratili demokratické instinkty, ale jen mylně doufají, že Trumpovi jde jen o „provětrání“ údajně zatuchlých institucí, by se měli rychle probrat. Dělají totiž těm, kteří dobře chápou, že Trump je zásadním ohrožením liberální demokracie v USA a spojenectví demokratických zemí Západu, jen medvědí službu
Ano, bude dozajista svým způsobem zajímavé a poutavé sledovat, do jaké míry jeden ze řetězu utržený politický dobrodruh dokáže rozvrátit struktury amerického státu respektive americké "demokracie".
Nicméně je nutno znovu a znovu poukazovat na to, že je zásadním omylem, respektive je velice zúženým úhlem pohledu, když se veškerá pozornost fixuje jenom a pouze na osobu Donalda Trumpa.
Je vždy nutno mít na paměti, že tato "americká demokracie" se už dlouhou dobu soustavně rozkládá sama, zevnitř. Už dlouhá léta bylo víceméně pouze jako jakási americká zvláštnůstka registrováno působení ultrakonzervativních sil kolem hnutí "Tea party"; stejně tak masová manipulace a vyslovené ohlupování amerického občanstva prostřednictvím stejně tak ultrakonzervativních televizních stanic, a celá řada podobných fenoménů.
To že se nyní vynořila (a prosadila) natolik obskurní figura jako je Donald Trump tedy není v žádném případě záležitost pouhé náhody, není to jakási pouhá anomálie v jinak bez poskvrnky čistě fungujících mechanismech americké demokracie, nýbrž je to víceméně zcela logické vyústění této postupné, a už léta se projevující degradace americké politické kultury, ale vůbec i celé americké společnosti vůbec.
Ostatně jak známo, ke stejným procesům konzervativní degradace dochází i ve "staré dobré" Evropě; jenom že v Americe holt všechno musí být ještě "větší", halasnější, dryáčničtější nežli ve Starém světě. Hleďme tedy skutečně pozorně na to, co se bude pod Trumpem dít s americkým státem; možná tam spatříme i naši vlastní budoucnost.
K dané záležitosti je zapotřebí připojit ještě jednu poznámku.
Bylo řečeno, že nástup "neřízené střely" D. Trumpa do funkce amerického prezidenta naprosto není náhodou; nýbrž že se jedná o naprosto logické vyústění dlouhodobého procesu degradace americké politické kultury, respektive americké občanské společnosti vůbec.
Bylo také konstatováno, že konkrétní příčinou této degradace byla dlouhé léta manipulace, vyloženého ohlupování myslí běžného Američana prostřednictvím iracionálních, ultrareakčních ideologických hnutí a jejich médií.
K tomu všemu je ovšem nutno připojit ještě i toto: i toto zatemňování lidských myslí je v zásadě zcela zákonitým fenoménem. Vyplývá totiž ze samotné podstaty (liberální) demokracie.
My ve Staré Evropě tento aspekt všeobecného ohlupování, zatemňování lidské mysli za podmínek bezbřehé demokracie ještě nevnímáme tak zcela ostře - to prostě proto že v Evropě není tato demokracie tak zcela neregulovaná, jako je ta americká. V Evropě se přece jenom stále ještě udržuje a přežívá určitá tradice (snad ještě z dob antického občanství), že ani demokracie nesmí být zcela bezbřehá, zcela utržená ze řetězu. Například: v Evropě v zásadě není možná, není přípustná veřejná propagace fašismu; zatímco ve Spojených státech není nic, co by i těmto extrémním formám "svobody názoru" mohlo stát v cestě.
Co si přitom ovšem jen málokdo uvědomuje: v daném smyslu je tato limitovaná evropská demokracie vlastně "nedemokratická", právě proto že omezuje právo na volné hlásání vlastního názoru, kteréžto právo je ovšem jedním z úhelných kamenů této demokracie.
V daném smyslu je to tedy ona nijak nelimitovaná demokracie americká, která je "čistou", ryzí demokracií. Zatímco evropská forma demokracie je v daném smyslu rozporuplná, kontaminovaná cizími elementy, fakticky popírající samu sebe.
Jedná se o to: v ryzí demokracii skutečně není možno legitimně stanovit jakýkoli zákaz veřejného projevu vlastního mínění - neboť jakýkoli takový zákaz nemůže nemít subjektivní charakter. To jest: když stát zakáže dejme tomu fašistickou propagandu, nikde není záruka toho, že příště nezakáže něco dalšího. V daném smyslu tedy například pan Nushart plným právem znovu a znovu konstatuje tento interní protimluv (evropské) demokracie.
Vraťme se zpět do Spojených států. Zde tedy existuje "čistá" demokracie - ovšem právě s oněmi uvedenými důsledky: s masovým ohlupováním americké společnosti, amerického občanstva, se soustavným zatemňováním mysli lidí zcela iracionálními, fantasmagorickými, povětšině ultrareakcionářskými vizemi a konspiračními teoriemi.
Zásadní problém je právě v tomto: v modelu této "čisté" demokracie není, a principiálně nemůže být zabudován žádný moment, žádný nástroj který by této iracionální manipulaci lidskou myslí mohl nějakým způsobem účinně bránit. Z výše uvedených důvodů: každý takovýto nástroj je v rozporu se samotnou podstatou demokracie.
Dlouhou dobu se věřilo, že i za těchto podmínek naprosto rozvolněné demokracie přece jenom se nakonec svou vahou prosadí jakási rozumná, odpovědná většina. Ale především při pohledu na poslední politický vývoj v USA se čím dál tím více hroutí i tato iluze. Ukazuje se čím dál tím více, že tato očekávání o "vítězství rozumu" v demokracii byla naprosto iluzorní, naivní. Po dlouhou dobu se tato iracionální, manipulativní stránka demokracie mohla skrývat někde v pozadí, dokud většinová společnost (jmenovitě v USA) mohla ještě žít svůj "americký sen"; tedy upnout svou životní energii na stále rostoucí míru konzumu, doprovázenou vírou v nekonečný (technický) pokrok.
Nyní se ale - tváří v tvář klimatické krizi, jakož i opakujícím se ekonomických krizím - tento dosavadní dějinný i osobní optimismus hroutí. A protože tato demokracie není ze své podstaty schopna lidem dát žádné jiné ideové ani osobní zakotvení, jinou, obsahově kvalitnější životní náplň - pak je opět pouze přirozené a zákonité, že lidé takto dezorientovaní a zbavení životních jistot si začnou hledat náhražku v atavistické víře v "silného vůdce", jakož i identitárních touhách po exkluzivní prioritě své vlastní smečky. To jest: vlastního národa, na úkor všech ostatních.
Ještě jednou tedy: nástup Donalda Trumpa k moci naprosto není jenom jakousi marginální "nehodou dějin", pouze nahodilou anomálií, nýbrž zcela logickým a zákonitým vyústěním předcházejících kauzálních řetězců.
Primární příčinou tohoto vývoje není nic jiného nežli samotný princip (liberální) demokracie, která svým občanům není schopna zprostředkovat naprosto žádné obsahy, naprosto žádné ideje které by jim mohly přinést nějaké hlubší, trvalejší, substanciálnější osobní a ideové zakotvení. V takovýchto případech pak vždy platí jedno a to samé: kde nejsou k dispozici obsahy pozitivní, tam společnost nevyhnutelně upadá na nižší úrovně své existence, k vyznávání "jistot" pramenících nakonec z pradávných, atavistických instinktů a pudů.