Carterův odkaz je inspirací pro budoucí generace
Ralph NaderJimmy Carter patřil mezi nejlepší americké prezidenty vůbec. Především pro svou bezprecedentní snahu o zapojení občanské společnosti do politického provozu. To, co dnešní vláda USA postrádá nejpalčivěji, je právě carterovský étos.
Jimmy Carter byl posledním americkým prezidentem, jenž se do činnosti vlády skutečně snažil zapojit občanské iniciativy. Těsně po svém zvolení v listopadu 1976 promluvil ve Washingtonu v obrovském hotelovém sále plném místních i celostátních zástupců občanského sektoru. Tak mimořádný krok už žádný z následujících prezidentů neučinil.
Po nástupu do funkce Carter jmenoval do vedení regulačních úřadů — Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu, Agentury pro ochranu životního prostředí, Úřadu pro bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti, Federální obchodní komise a dalších vysokých vládních funkcí — představitele občanské společnosti a významné progresivní odborníky. Za svou odbornou poradkyni pro oblast ochrany spotřebitelů si do Bílého domu navíc přizval uznávanou dlouholetou obhájkyni spotřebitelů a zaměstnanců Esther Petersonovou.
Podporoval také vznik nezávislého úřadu na ochranu spotřebitelů, jehož založení Kongres po tvrdém boji mezi korporátními lobbistickými a spotřebitelskými skupinami v roce 1978 těsně zamítl. Později s nástupem Ronalda Reagana v roce 1981 vzalo za své také mnoho iniciativ Carterovy vlády v oblasti zdraví a bezpečnosti.
Carter byl rovněž posledním americkým prezidentem, který věrohodně uznával práva Palestinců a obvinil izraelskou vládu, že nad nimi uplatňuje systém apartheidu „horší než v Jihoafrické republice“. Nepodařilo se mu však přimět Izrael, aby souhlasil s celkovým mírovým urovnáním včetně vytvoření palestinského státu, a nezbylo mu, než se spokojit s mírovou smlouvou mezi Egyptem a Izraelem.
Občan Carter byl bezpochyby nejlepším dosavadním americkým prezidentem. Po více než čtyřicet let se jeho neúnavná pracovní morálka projevovala při prosazování mírových snah, iniciování zdravotnických programů v rozvojových zemích či v dohledu nad férovostí voleb v zámoří. Spolu se svou ženou Rosalynn se jako dobrovolník navíc připojil k organizaci Habitat for Humanity, jež stavěla po celých Spojených státech domy pro rodiny v nouzi (kromě mnoha svých dovedností byl také zručný při práci se dřevem).
Šíře Carterových zájmů, kterou dokládá jeho třicet dva knih, a vystoupení na mnoha konferencích prozrazuje, že to byl praktický, na konkrétní výsledky zaměřený, přitom však skromný člověk. Dobrosrdečnost a upřímnost ostatně prostupují i jím založené Carterovo centrum.
Jimmy Carter vyznával zásady osobní a občanské slušnosti, dialogu, pravdomluvnosti a úsilí o spravedlivou společnost. Ve svých činech manifestoval křesťanské založení. Zkusme schválně porovnat jeho život se zapšklými, zkorumpovanými a zbabělými politiky, kteří otravují politickou scénu ve Washingtonu nyní.
Na zahraniční i domácí politice Carterovy vlády je jistě právem i co kritizovat. Celkově však jeho odkaz zůstane inspirací budoucím generacím k tomu, aby ve svém občanském nasazení a odhodlání nepolevovali a usilovali o naplnění svých tužeb.
Sám jsem nikdy nepřestal žasnout nad tím, jak efektivně využíval Jimmy Carter čas, jenž mu byl svěřen. A udivovala mě jeho neúnavná pracovitost. Už to — nebýt jeho upřímné pokory — je nepochybně úctyhodné.
Z anglického originálu Carter’s Legacy Will Live on to Inspire Future Generations publikovaného na webu Common Dreams přeložil OTAKAR BUREŠ.