Řekové půjdou k předčasným volbám, Tsipras si řekl znovu o mandát
Petr JedličkaČtvrteční krok řeckého premiéra byl všeobecně očekáván — v posledních týdnech totiž prosadil reformní plán, jenž odporuje části jeho předvolebních slibů. Volby proběhnou zřejmě na konci září. Do té doby by měli vládnout úřednici.
„Mandát, který jsme získali 25. ledna, se vyčerpal (...) Za chvíli proto navštívím prezidenta a předám mu rezignaci sebe i celé vlády. Bude pak na lidu, aby se znovu rozhodl.“
Těmito slovy oznámil řecký premiér Alexis Tsipras národu, že půjde po osmi měsících znovu k volbám. Učinil tak ve čtvrtek večer ve zvláštním televizním projevu.
V další části své řeči Tsipras uvedl, že s demisí čekal do okamžiku, než bude zajištěna alespoň základní stabilita v zemi. To se podle něj podvedlo dojednáním třetí sanační půjčky od eurozóny, jejíž poskytnutí v celkové výši 86 miliard eur schválily v posledním týdnu všechny dotčené parlamenty, včetně holandského a německého.
Tsipras uvedl, že musí přiznat, že dohoda o podmínkách, na něž je půjčka vázána, není taková, jakou si myslel, že vyjedná, respektive jakou vyjednat sliboval.
Prohlásil ale, že dělal, co mohl, a teď je na lidu, aby posoudil, zda Řecko reprezentoval v jednáních s věřiteli dosti kurážně, a zda je toho mínění, že by někdo jiný vyjednal více.
Kontext a reakce
Pozorovatelé Tsiprasův krok více méně očekávali, a tak mimo politické kruhy nevyvolal ani jásot, ani nějakou mimořádnou kritiku. Dosavadní premiér přišel o kontrolu nad třetinou poslanců své strany Syriza poté, co odmítl riskovat finanční kolaps země navzdory výsledku červencového referenda. Vláda tak ztratila stabilní většinu v parlamentu, avšak udržela si velkou veřejnou podporu — velká část Řeků je totiž dle pozorovatelů toho názoru, že Tsiprasova vláda jako první s věřiteli opravdu vyjednávala, nikoliv pouze přistupovala na jejich podmínky.
Opatření, jež slíbil Tsipras věřitelům, budou mít nicméně opět sociální dopady, a tak je z politického hlediska logické, že si premiér chce říci o nový mandát ještě před tím, než budou znát — respektive před první věřitelkou kontrolou, která má přijet do Athén v říjnu.
Pravicoví kritikové vyčítají Tsiprasovi, že se snaží utíkat před problémy a že neřešil situaci konzervativně, tedy sestavením nové menšinové vlády s opoziční podporou nebo kabinetu národní jednoty.
Levicovým kritikům zase vadí, že Tsipras postupoval v rozporu s výsledkem červencového referenda. Znalci se ale shodují, že při neústupném postoji věřitelů mohl řecký premiér volit jen takové cesty, které by vyvedly jeho zemi z eurozóny — což si většina Řeků stále nepřeje.
Co bude nyní
Předčasné volby by měly proběhnout na konci září, přičemž druhá, respektive třetí nejsilnější strana může ještě využít právo pokusit se vyjednat vlastní koalici. Předseda pravicové Nové demokracie Evangelos Meimarakis už uvedl, že svého práva využije.
Řecká ústava garantuje na každý pokus tři dny, a tak je pravděpodobné, že prezident Prokopis Pavlopulos vypíše volby s týdenním odkladem oproti dříve předpokládanému termínu — tedy na 27. září.
Šanci sestavit vlastní vládu mají opoziční strany jen mizivou — Tsiprasova Syriza totiž drží v řeckém parlamentu 149 míst ze 300, tedy téměř polovinu mandátů. Ani komunisté z KKE, ani fašistický Zlatý úsvit přitom vládu ostatních stran nepodpoří.
Řecko by měla spravovat do voleb prozatímní vláda. Většina pozorovatelů očekává, že prezident jmenuje do jejího čela předsedkyni Nejvyššího soudu Vassiliki Thanu-Christofiluovou.
Další informace:
BBC News Greece crisis: PM Alexis Tsipras quits and calls early polls
eKathimerini Gambling for stability
ForeignPolicy.com With Resignation, Greek Prime Minister Alexis Tsipras Calls a Referendum on Himself
theMa News Immediate snap elections or delayed for later in Autumn-The two scenarios
Reuters Tsipras set to announce early elections, state TV says
To Vima Clash between the government and Left Platform leads to early elections
To Vima First 13-billion-euro tranche of new bailout paid out on Thursday
Ostatně, proč by měl Tsipras dělat Merkelové protektora? To ať dělá někdo jiný...
To jsou krásní socialisté, když podporují (už stopadesátépáté) snížení důchodů, zdražování základních životních potřeb a privatizaci (rozuměj výprodej), často i strategických podniků a přirozených monopolů.
Opravdu, socialisté jako vyšití. Olof Palme a Willy Brandt se musejí v hrobě obracet...
PS: Byl to Brandtův ministr financí Helmut Schmidt, kdo v SPD zůstal i po založení Die Linke - vznikla kvůli údajným "neoliberálním" reformám kancléře Schrödera.
Ostatně, mohl byste se taky zeptat obyčejných Řeků, jak úžasně jim ty reformy pomohly.
Zaškrcení domácí poptávky hospodářský růst nepodkopává?
A vyslovil obavy z možné diskreditace po prohře Syrizy, která povede k další diskreditaci zbylé levice, která bude namísto racionální aktivity léta skuhrat nad perfiditou neoliberálního kapitalismu........tuhle mj. napsal.
Pokud se chce Řecko z krize dostat, musí dosahovat primárních přebytků, provést rozsáhlou privatizaci a vyjednat částečný odpis dluhů (nenáviděný MMF je tomu nakloněn).
V čele politik, který nese "odpovědnost", a proto musí "zmoudřet", jinak se finanční instituce budou zlobit a díky tomuto politikovi se dostanou řečtí občané do problémů...
Kdepak, toto finanční otroctví může rozetnout pouze přímá akce horizontálně organizovaných pracujících. Samozřejmě podpořena solidaritou ze zahraničí (viz družstva zajišťující vzájemný obchod atd)