0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Martin Pleva

MP
Profese: pedagog

Byl bych ještě malinko levicovější, ale moc pěkné. Na ekonomku přímo vynikající. Že by počátek konce chicagské školy? No, neradujme se předčasně...

ony existují koalice. Pravice už na to taky přišla...

a teď je třeba začít dávat dohromady nový subjekt.

hodně souhlasím.

Ale pokud jde o text M. Schmarcze, je tam rozpor. Chce, aby tady nějaký bájný lídr získal voliče - svým smýšlením v podstatě nedemokratické - pro liberální demokracii. To je dost zásadní problém.

Já bych spíš řekl, že je třeba dosáhnout jiného stavu: aby tito voliči (nebo aspoň příčetnější část z nich) pochopili, že kulturní, natož pak politický liberalismus neznamená asociálnost a že není žádnou výsadou pravice. A že ke zlepšení jejich života není potřeba kulturní a politický liberalismus zavrhovat, spíš naopak. Pokud a dokud to ti lidé nepochopí, dají nakonec vždycky hlas nějakému sociálně se tvářícímu autoritáři.

Čili vracíme se k tomu, co jsem psal i zde v článku na DR - že levicová veřejnost u nás prakticky neexistuje. Jsou zde nespokojení občané - což je něco jiného.

A proto - má-li být levice vůbec vytvořena a nemá-li ten "tekutý hněv chudého lidu" vyústit v nějaké hodně nepěkné konce, musí levice získat intelektuály a inteligentní a schopné lidi. Musí se tedy přiblížit i středovým liberálům - a snažit se je přetáhnout doleva.

A ano - souhlasím, nesmí při tom ztratit svou levicovou identitu, nesmí sama "zpravicovatět"...

Těžký úkol, ale jediná smysluplná cesta. Podle mě jediná možná. Pokud znáte jinou, budu rád, když se tady o ni podělíte.