Lumpenkavárna a čtvrtá cenová

Filip Outrata

Miloš Zeman — a my všichni — by si nejvíc ze všeho zasloužil důkladnou a nezaujatou kritiku, té se mu však zatím uprostřed vřavy, kterou sám vydatně přiživuje, bohužel příliš nedostává.

Od přímé prezidentské volby se toho mnoho napsalo o tom, jak je česká společnost rozdělená. Asi každému, kdo sledoval diskuse na sociálních sítích v době prezidentské volby, se toto rozdělení zdá být nezpochybnitelné. Už obtížnější však je jasně pojmenovat, co je jeho skutečnou příčinou. Řekl bych, že jí není ani nedostatek vkusu jedné poloviny populace a jeho nadbytek u té druhé, ani slušnost a morálnost jedněch a vulgárnost a omezenost druhých.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Pravou příčinou je mnohem spíš to, že za pětadvacet let od listopadu 1989 se výrazně zvýšily sociální rozdíly v české, moravské a slezské společnosti. Dnes vedle sebe máme regiony, kde i pracující lidi dostihuje chudoba, a kde stále přibývá těch, kteří práci dlouhodobě nemohou najít. A pak je tu bohaté hlavní město, jehož obyvatelé, či aspoň většina z nich, srovnatelné trampoty nemusí řešit.

A tak namísto toho řeší něco jiného. Dovedu si velice živě představit, jak dnes reagují lidé řekněme na severní Moravě na to, jak se v celostátních médiích řeší strašlivá nepřístojnost mikiny na Hradě či několika vulgárních slůvek v jednom dílu Zemanových Hovorů z Lán. Sprostá slova v živém rozhlasovém vysílání jim asi vadí také, aspoň některým z nich, ale ještě víc je musí vytáčet neúměrná pozornost této věci věnovaná v centrálních médiích.

Používat pro určitou část veřejnosti výraz „kavárna“ či dokonce „běsnící pražská lumpenkavárna“, tak jak to učinil Zeman v Hovorech z Lán, je jednoduše hloupé, kavárny jsou bohulibá zařízení pro občerstvení těla i ducha. Je v tom však přece jistá logika. Nemalá část občanů Česka do kaváren nechodí, protože na to nemají buď peníze, nebo čas, který jim celý spotřebuje shánění oněch peněz, nebo v jejich okolí prostě žádné noblesní kavárny nejsou a tak jim nezbyde než zajít do podniku čtvrté cenové.

Samozřejmě neplatí, že by všichni, kteří jsou na tom dnes bídně, volili Miloše, a naopak všichni, kteří si mohou vyskakovat, hlasovali pro Karla. O výsledku volby ale zřejmě do velké míry rozhodlo to, že se Miloš Zeman nakonec stal kandidátem těch „dole“ a Karel Schwarzenberg bral roli zástupce těch „nahoře“. Hlasy těch, kteří volili proti tomuto schématu — a bylo jich jistě dost — na tom již nemohly nic změnit.

Vulgarity Miloše Zemana v Hovorech z Lán nejsou tím nejtíživějším problémem dneška. Foto web Miloše Zemana

Výsledkem volby byla kromě Zemanova pětiletého prezidentského mandátu zákonitě také velká míra frustrace u těch, kteří si jeho zvolení nepřáli. Z vřavy na sociálních sítích, kterou v jisté části české společnosti prezident Zeman stále vyvolává, nelze přeslechnout velkou míru vulgarity, kterou ho tam již od jeho zvolení častovali a častují.

Děje se tak v podstatě nepřetržitě a vulgárnost Zemanových odpůrců, kteří by údajně měli být onou lepší, vzdělanější částí společnosti, je zhruba stejná jako u odpůrců Schwarzenbergových či Kalouskových.

Podobá se i expresivita slovníku všech tří zmíněných pánů. Seznam veřejně pronesených vulgarismů, které za poslední léta nashromáždil Karel Schwarzenberg a na které Miloš Zeman v Hovorech z Lán odkázal, je skutečně pestrý. Neoddiskutovatelná se zdá být jedna věc: mnoha (řečeno s Janem Nerudou) „slovům nemytým a nečesaným“ dláždil cestu do mediálního a veřejného prostoru ministr zahraničí, aby ji pak symbolicky završil prezident v rozhlasovém pořadu odkazujícím na T. G. Masaryka.

Pozoruhodné je rovněž to, že na stejnou vulgaritu z úst (někdejšího) ministra zahraničí a prezidenta se část veřejnosti (například uznávaný jazykovědec Karel Oliva) dívá skrze úsloví „co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi“. Když o tom, že se něco „zkurví“, mluví Karel Schwarzenberg, je to vtipné, hravé a zkrátka to sedí. Když ale o tom, že se něco „zkurví“, mluví Miloš Zeman, je to neodpustitelný vulgarismus na úrovni čtvrté cenové.

Ať již je to, jak chce, vulgarity v Hovorech z Lán nejsou tím nejtíživějším problémem dneška, a nejsou dokonce ani nejzávažnějším problémem spojeným s působením Miloše Zemana ve funkci prezidenta.

Jeho nedávná slova v rozhovoru pro čínskou televizi, kde se český prezident chtěl poučit, jak stabilizovat společnost, by si zasloužila mnohem větší pozornost než spor o přesný český ekvivalent názvu skupiny Pussy Riot. Mělo by daleko větší smysl požadovat po prezidentovi namísto omluvy za Hovory z Lán vysvětlení těchto slov, případně omluvu za ně.

Ještě větší smysl by asi mělo vážit jednotlivé kroky a postoje prezidenta, které zákony vrací Sněmovně a proč, co konkrétně v ekonomické oblasti i v jiných ohledech přinesla jeho čínská výprava, nakonec i přenést se přes flísovou bundu režiséra Sedláčka a probrat seznam oceněných k 28. říjnu a zhodnotit jej jako celek i v kontextu oceňovací praxe předchozích dvou hlav státu. Asi se vydám hledat kavárnu či putyku čtvrté cenové, kde se taková kritická praxe pěstuje.

  Diskuse
  November 5, 2014 v 8.35
  Chtělo by to ještě vysvětlit, proč je Miloš Zeman prezidentem "těch dole".Třeba na jeho slavné cestě do Číny, když lobboval pro finančníky z PPF a rozumně se potom vracel na palubě jejich letadla.
  FO
  November 5, 2014 v 9.8
  M. Znojovi
  Tezí článku není, že Zeman je prezidentem "těch dole", ale že se dokázal dostat do této role a díky tomu zvítězil ve druhém kole volby. To co píšete je samozřejmě pravda, nicméně není to v rozporu s uvedenou tezí článku.
  ??
  November 5, 2014 v 19.49
  Omlouvam se ze kopiruji sam sebe, ale tady se to vice hodi.
  Musim priznat, ze ac jsem byl proti volbe Zemana a samozrejme take Schwanzerberga, jsem cim dal spokojenejsi, ze byl zvolen Zeman. Je pro mne lakmusovym papirkem, na kterem se ukazuje, ze privrzenci Schwanzerberga jsou stejny povl, jako privrzenci Zemana. Svou reakci , vyroky a aroganci dokazuji, ze jsou jen "navonena spina". Jejich neustale zduraznovani ctvrte cenove skupiny dokazuje jak hluboce pohrdaji lidmi, kteri se zivi praci svych rukou a nenakradli si dost, aby mohli navstevovat luxusni restaurace. Pohrdaji praci lidi, kteri pro ne zabezpecuji desitky sluzeb, bez kterych by nemohli existovat. Treba i udrzbu a uklid zachodu. V duchu soucasneho komunikacniho trendu se da rici, ze bez tech bezejmennych pracujicich by se ani v pohode nevysrali.

  p.s. Vzpominka na Wericha http://www.hajzlik.cz/2008/11/02/divotvorny-hrnec-kdyz-z-chudaka-se-stane-bohac/

  Ta pisnicka poukazuje na to, ze dvoji metr neni vysadou nasi doby. Socialne citici clovek by si mel neustale pripominat tuto skutecnost zvlaste dnes, kdy i tzv. statni televize a rozhlas je v rukou oligarchu.
  ??
  November 6, 2014 v 7.38
  Mozna ani ti cinane nejsou akutnim problemem.
  November 6, 2014 v 19.52
  Milanu Znojovi
  Miloš Zeman je prezidentem "těch dole", protože
  - žil poměrně prostě 10 let na Vysočině a objímal stromy,
  - zakročil proti asociální a nesolidární Nečasově vládě,
  - část prezidentského platu ukládá jako splátku na dluh republiky,
  - není to miliardář (tedy zatím a doufám, že takový zůstane),
  - jeho krédem je Goethovo "žít naplno",
  - je dobrý řečník, úctyhodně inteligentní,
  - jeho humor a zvláště trolling má do sebe něco ze Švejka,
  ,...

  jen co mne tak okamžitě a namátkou napadlo, asi protože jsem taky jedna z "těch dole".
  PL
  November 6, 2014 v 21.13
  Na okraj všech vesmírů
  Není vůbec pozoruhodné, že když s něčím (zde vulgarismem) technicky vzato zachází jeden, je výsledek jiný, než když s ním zachází druhý. - To prezidentovo moralizování bylo stejně zbytečné jako každé jiné, zároveň bylo ale drzejší. (něco o tom .. https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=TmHlEOLnlpc )
  MP
  November 6, 2014 v 23.46
  Hlavním úkolem levicových intelektuálů je ukázat a vysvětlit lidu,
  že Zeman NENÍ prezidentem těch dole a že jejich zájmům dokonce ubližuje.

  P. Švandová,
  nenechte se tou kreaturou zvanou Zeman opít a obalamutit:
  - jak víte, že Zeman žil na Vysočině prostě - pokud vím, tak platil své dceři soukromou školu a propije tolik, kolik vy nedostanete na důchodu ani za několik měsíců (a to nemluvím o jeho stycích s Kellnerem a dalšími, viz dále)

  - proti Nečasově vládě nezakročil, kdyby nevypukla aféra Nagyová, vládl by Nečas až do řádných voleb. Rusnok, kterého jmenoval Z. premiérem, má stejné ekonomické názory jako Nečas a Kalousek

  -miliardář není, ale obklopuje se těmi nejhoršími korupčníky, lobbisty a velkokapitalisty

  - o humoru v jeho případě nemůže být řeč, ale to je jistě věc vkusu každého.

  Prohlédněte už konečně tu hru, p. Švandová, a rozlište, co je Zemanem cynicky vybudovaná image a co je skutečnost!
  November 7, 2014 v 12.22
  Pane Plevo,
  nevím, jestli jste si toho všiml, ale lid na levicové intelektuály celkem kašle.
  November 7, 2014 v 12.38
  On totiž lid neumí tak dobře rozeznat levicové intelektuály od pravicových intelektuálů.
  PL
  November 7, 2014 v 19.5
  Paní Hájková,
  nakousla jste zajímavou otázku: považuje lid prezidenta Zemana vůbec za intelektuála (bez ohledu na pravo-levicovost) anebo ne? (Jen abychom neměli po lidu..)
  + Další komentáře