Lumpenkavárna a čtvrtá cenová
Filip OutrataMiloš Zeman — a my všichni — by si nejvíc ze všeho zasloužil důkladnou a nezaujatou kritiku, té se mu však zatím uprostřed vřavy, kterou sám vydatně přiživuje, bohužel příliš nedostává.
Od přímé prezidentské volby se toho mnoho napsalo o tom, jak je česká společnost rozdělená. Asi každému, kdo sledoval diskuse na sociálních sítích v době prezidentské volby, se toto rozdělení zdá být nezpochybnitelné. Už obtížnější však je jasně pojmenovat, co je jeho skutečnou příčinou. Řekl bych, že jí není ani nedostatek vkusu jedné poloviny populace a jeho nadbytek u té druhé, ani slušnost a morálnost jedněch a vulgárnost a omezenost druhých.
Pravou příčinou je mnohem spíš to, že za pětadvacet let od listopadu 1989 se výrazně zvýšily sociální rozdíly v české, moravské a slezské společnosti. Dnes vedle sebe máme regiony, kde i pracující lidi dostihuje chudoba, a kde stále přibývá těch, kteří práci dlouhodobě nemohou najít. A pak je tu bohaté hlavní město, jehož obyvatelé, či aspoň většina z nich, srovnatelné trampoty nemusí řešit.
A tak namísto toho řeší něco jiného. Dovedu si velice živě představit, jak dnes reagují lidé řekněme na severní Moravě na to, jak se v celostátních médiích řeší strašlivá nepřístojnost mikiny na Hradě či několika vulgárních slůvek v jednom dílu Zemanových Hovorů z Lán. Sprostá slova v živém rozhlasovém vysílání jim asi vadí také, aspoň některým z nich, ale ještě víc je musí vytáčet neúměrná pozornost této věci věnovaná v centrálních médiích.
Používat pro určitou část veřejnosti výraz „kavárna“ či dokonce „běsnící pražská lumpenkavárna“, tak jak to učinil Zeman v Hovorech z Lán, je jednoduše hloupé, kavárny jsou bohulibá zařízení pro občerstvení těla i ducha. Je v tom však přece jistá logika. Nemalá část občanů Česka do kaváren nechodí, protože na to nemají buď peníze, nebo čas, který jim celý spotřebuje shánění oněch peněz, nebo v jejich okolí prostě žádné noblesní kavárny nejsou a tak jim nezbyde než zajít do podniku čtvrté cenové.
Samozřejmě neplatí, že by všichni, kteří jsou na tom dnes bídně, volili Miloše, a naopak všichni, kteří si mohou vyskakovat, hlasovali pro Karla. O výsledku volby ale zřejmě do velké míry rozhodlo to, že se Miloš Zeman nakonec stal kandidátem těch „dole“ a Karel Schwarzenberg bral roli zástupce těch „nahoře“. Hlasy těch, kteří volili proti tomuto schématu — a bylo jich jistě dost — na tom již nemohly nic změnit.
Výsledkem volby byla kromě Zemanova pětiletého prezidentského mandátu zákonitě také velká míra frustrace u těch, kteří si jeho zvolení nepřáli. Z vřavy na sociálních sítích, kterou v jisté části české společnosti prezident Zeman stále vyvolává, nelze přeslechnout velkou míru vulgarity, kterou ho tam již od jeho zvolení častovali a častují.
Děje se tak v podstatě nepřetržitě a vulgárnost Zemanových odpůrců, kteří by údajně měli být onou lepší, vzdělanější částí společnosti, je zhruba stejná jako u odpůrců Schwarzenbergových či Kalouskových.
Podobá se i expresivita slovníku všech tří zmíněných pánů. Seznam veřejně pronesených vulgarismů, které za poslední léta nashromáždil Karel Schwarzenberg a na které Miloš Zeman v Hovorech z Lán odkázal, je skutečně pestrý. Neoddiskutovatelná se zdá být jedna věc: mnoha (řečeno s Janem Nerudou) „slovům nemytým a nečesaným“ dláždil cestu do mediálního a veřejného prostoru ministr zahraničí, aby ji pak symbolicky završil prezident v rozhlasovém pořadu odkazujícím na T. G. Masaryka.
Pozoruhodné je rovněž to, že na stejnou vulgaritu z úst (někdejšího) ministra zahraničí a prezidenta se část veřejnosti (například uznávaný jazykovědec Karel Oliva) dívá skrze úsloví „co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi“. Když o tom, že se něco „zkurví“, mluví Karel Schwarzenberg, je to vtipné, hravé a zkrátka to sedí. Když ale o tom, že se něco „zkurví“, mluví Miloš Zeman, je to neodpustitelný vulgarismus na úrovni čtvrté cenové.
Ať již je to, jak chce, vulgarity v Hovorech z Lán nejsou tím nejtíživějším problémem dneška, a nejsou dokonce ani nejzávažnějším problémem spojeným s působením Miloše Zemana ve funkci prezidenta.
Jeho nedávná slova v rozhovoru pro čínskou televizi, kde se český prezident chtěl poučit, jak stabilizovat společnost, by si zasloužila mnohem větší pozornost než spor o přesný český ekvivalent názvu skupiny Pussy Riot. Mělo by daleko větší smysl požadovat po prezidentovi namísto omluvy za Hovory z Lán vysvětlení těchto slov, případně omluvu za ně.
Ještě větší smysl by asi mělo vážit jednotlivé kroky a postoje prezidenta, které zákony vrací Sněmovně a proč, co konkrétně v ekonomické oblasti i v jiných ohledech přinesla jeho čínská výprava, nakonec i přenést se přes flísovou bundu režiséra Sedláčka a probrat seznam oceněných k 28. říjnu a zhodnotit jej jako celek i v kontextu oceňovací praxe předchozích dvou hlav státu. Asi se vydám hledat kavárnu či putyku čtvrté cenové, kde se taková kritická praxe pěstuje.
p.s. Vzpominka na Wericha http://www.hajzlik.cz/2008/11/02/divotvorny-hrnec-kdyz-z-chudaka-se-stane-bohac/
Ta pisnicka poukazuje na to, ze dvoji metr neni vysadou nasi doby. Socialne citici clovek by si mel neustale pripominat tuto skutecnost zvlaste dnes, kdy i tzv. statni televize a rozhlas je v rukou oligarchu.
- žil poměrně prostě 10 let na Vysočině a objímal stromy,
- zakročil proti asociální a nesolidární Nečasově vládě,
- část prezidentského platu ukládá jako splátku na dluh republiky,
- není to miliardář (tedy zatím a doufám, že takový zůstane),
- jeho krédem je Goethovo "žít naplno",
- je dobrý řečník, úctyhodně inteligentní,
- jeho humor a zvláště trolling má do sebe něco ze Švejka,
,...
jen co mne tak okamžitě a namátkou napadlo, asi protože jsem taky jedna z "těch dole".
P. Švandová,
nenechte se tou kreaturou zvanou Zeman opít a obalamutit:
- jak víte, že Zeman žil na Vysočině prostě - pokud vím, tak platil své dceři soukromou školu a propije tolik, kolik vy nedostanete na důchodu ani za několik měsíců (a to nemluvím o jeho stycích s Kellnerem a dalšími, viz dále)
- proti Nečasově vládě nezakročil, kdyby nevypukla aféra Nagyová, vládl by Nečas až do řádných voleb. Rusnok, kterého jmenoval Z. premiérem, má stejné ekonomické názory jako Nečas a Kalousek
-miliardář není, ale obklopuje se těmi nejhoršími korupčníky, lobbisty a velkokapitalisty
- o humoru v jeho případě nemůže být řeč, ale to je jistě věc vkusu každého.
Prohlédněte už konečně tu hru, p. Švandová, a rozlište, co je Zemanem cynicky vybudovaná image a co je skutečnost!
nakousla jste zajímavou otázku: považuje lid prezidenta Zemana vůbec za intelektuála (bez ohledu na pravo-levicovost) anebo ne? (Jen abychom neměli po lidu..)
Pokud lid s intelektuály nenajde společnou řeč, nebudeme schopni změnit nic k lepšímu, v tom asi budete souhlasit.
Jinak, samozřejmě, by mě ani nenapadlo MZ nějak fandit, jak se snad někdo může domnívat. A v příštích volbách už rozhodně nehodlám volit menší zlo (to byla chyba), Daleko spíš se vůbec nezúčastním.
je absurdní že kdo to hlavě státu právem vyčítá, je zahrnut do množiny pražská kavárna a havloid.
Ano, zeman byl většinou volen jako menší zlo - ale ne jako milovaný vůdce (to možná pro SPOZ).
A taky prezident 10 milionů nemůže takhle opakovaně rozdělovat společnost. Jakýpak mluvčí lidu.
Nemluvě o tom, že to nahrává těm kteří se nechtějí bavit o obchodu s Čínou, ale o hádkách z rektory.
A pozor - agresivita davu a adorace vůdců je spíš znakem fašizace a hnědá určitě není znakem lidovosti.
Při všech těchto kampaních by si měl normální člověk především zachovat od hysterie odstup. Nenechat se jí pobláznit. Uvědomit si základní poučky:
1. Nic není takové, jako se to na první pohled jeví.
2. Věci se dějí v souvislostech.
3. Při hodnocení je nejdůležitější otázka, v čí prospěch se celá věc udála. Tam je třeba hledat původce a tvůrce celé aféry.
4. Pokud někdo měří dvojím metrem, neberte ho vážně.
5. Pokud někdo vydává za pravdu to, za co je placen, neberte ho vážně.
Snad by těchto pouček mohlo být i víc. Bylo by fajn, kdyby je někdo sepsal a jako návod občanům poskytl. Kdo by to ale udělal, když pravičákům by to znemožnilo oblbování a levičáci se hádají počet andělů na špičce jehly, je mi záhadou.
Netvrdím, že MZ je snad horší prezident oproti hlavám jiných států, ani to, že je horší než by byl třeba Schwarzenberg. Ale znovu se ptám: Proč mám pomáhat legitimizovat politiky, kteří nezastávají mé zájmy a moje ideje?
To by pak po mě mohl příště někdo chtít, abych volila třeba Orbána. V žádném případě!
Tak mě napadá, kam demokracie pokročila za 2500 let, když lidé politicky aktívní přemýšlí, zda půjdou vůbec volit. Nemluvě o tom, že politicky neaktivních je tak 95 procent obyvatel. To je něčí velké vítězství. Jistě cílené. Rozhodně ne demokratů.
Můžeme jen doufat, že to tak nebude.
P.S. souboj politických zombie jak o nich píše P. Lischman nepředpokládám, ale riziko jisté orbánizace tu bezesporu je
Takže, hlas lidu asi nebude vždycky a za všech okolností automaticky "hlasem božím"...
Tento lid se také někdy může velice zatraceně mýlit; a dokonce jsou dobré důvody pro názor, že je to právě tento lid obecný, který se v jenom trochu subtilnějších a náročnějších otázkách společenských a politických mýlí zcela pravidelně...
(Jak to ostatně velmi přesvědčivě vyložil pan Pleva paní Švandové.)
Pane Poláčku, vůbec si nemyslím, že hlas lidu je hlasem božím. Když, tak jen za určitých okolností, popřípadě jen jisté části lidu.
Tohle je právě ten nejzákladnější problém nejen aktuálních a specifických poměrů české politiky, nýbrž demokracie vůbec. Oba poslední prezidenti českého státu - jakkoli z nich jejich negativní charakterové vlastnosti doslova prýštily či prýští na každém kroku - tak oba si po většinu svého vládnutí udržovali vysoko n a d p o l o v i č n í míru oblíbenosti u svého lidu! (U Zemana to bylo - ještě před poslední aférou - 58 procent.)
Jaké je to vlastně ono kouzlo, které z dvou narcisistních osobností posedlých touhou po vlastní moci, jeden z nich fundamentalistický apologet kapitalismu a druhý laciný populista s manýry primitiva - jaké je tedy to kouzlo, které právě takovýmto způsobem deformovaným osobnostem zaručuje oblíbenost u obecného lidu daleko převyšující jeho důvěru ke všem ostatním ústavním institucím?
V podstatě je možno vystopovat dva základní kořeny této jejich oblíbenosti:
1. Oba jsou bezpochyby silné vůdčí osobnosti. Je to pro ně oba jejich první přirozeností, postavit se za všech okolností do centra dění, prezentovat se jako nezpochybnitelný vůdce. A - to se nedá nic dělat - lid prostě toho svého vůdce chce mít. Je to zřejmě ještě dědictví z evolučně zcela dávných časů - pro přežití zvířecí smečky bylo naprosto rozhodující, jestli bude mít silného, rozhodného vůdce. Nějaké "mravní kvality" tady samozřejmě nehrály sebemenší roli. A tento atavismus v nás zřejmě stále přetrvává a přežívá v míře daleko větší, než jak bychom si kdy byli ochotni přiznat.
2. Oba mají jedinečnou schopnost komplexní společenská a politická témata zúžit na až triviálně nesložitou, jednoduchou ideologii respektive perspektivu.
Pro Klause bylo jak už zmíněno veškeré společenské dění koncentrováno do jediného bodu "volného trhu bez přívlastků" - a především v postkomunistické společnosti tímto "spásně" jednoduchým heslem dokázal oslovit nemalou část populace.
Zemanův obraz světa je svým způsobem ještě primitivnější - Zeman se vůbec nenamáhá s nějakým teoretickým či ideovým výkladem světa, veškeré jeho poselství světu sestává nakonec jenom z jedovatých bonmotů na adresu "zlodějů a korupčníků" - čímž ovšem za daného stavu české politiky neomylně trefuje velmi aktuální téma. Lid obecný pak velice snadno uvěří, že když ten Zeman se tak neustále naváží do těch nenáviděných korupčníků, že on sám tedy dozajista bude něčím lepším.
Takže, ještě jednou: ten magický recept na úspěšnost v politice, a především na oblíbenost u lidu obecného sestává ze dvou základních ingrediencí: schopnosti hrál roli Velkého Vůdce, a schopnosti trivializovat komplexní témata.
Z čehož pak vyplývá, že je opravdu prakticky nemožné, aby se opravdu kvalitní, přemýšlivý, a mravně pevný - levicový - kandidát dostal až do finále prezidentských voleb (neřkuli aby je mohl vyhrát). Lid sám ho tam prostě nepustí.
:-))
Bezpochyby velmi ušlechtilé gesto, bylo by nutno uznat - kdyby se ovšem jednalo o kohokoli jiného nežli právě o Miloše Zemana, s jeho posedlostí vlastní mocí.
A tak si položme otázku: je toto vzdání se části prezidentského platu počinem opravdu tak zcela neprospěchářským? Nestojí za tímto gestem ve skutečnosti velký politický stratég (a hlavně manipulátor) Zeman, který si samozřejmě velice přesně dokáže spočítat, jak velký bonus u lidu obecného tímto počinem získá?
Za pár let se totiž budou konat d a l š í prezidentské volby; a je sotva představitelné, že právě někde takový jako Zeman by se dobrovolně vzdal možnosti zůstat prvním mužem státu i pro další volební období. Nestojí tedy za tímto napohled tak velkorysým činem holá politická kalkulace, v tom smyslu že teď se vzdáme části našeho prezidentského platu, což nám ale dramaticky zvýší naše naděje na to, si tohoto platu (jakož i dalších prebend) užívat ještě celou jednu další periodu našeho prezidentování? Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak by toto napohled tak velkorysé gesto nebylo ničím jiným nežli - čirou komerční investicí, s velmi dobrými vyhlídkami na její vysokou ekonomickou návratnost.
Proč tu mezi částí voličů levice vzniká efekt nekritické adorace je s otazníkem. Něčím to připomíná vztah k vývoji v Rusku - tam je tvrdý kapitailsmus a Putin je spíš konzervativní vůdce.
A i zde jsme svědky rodícího se kultu zasahujícího iracionálně ne elity ale zhusta neprivilegované Přiklánění se k neomalené síle a vůdcovskému prncipu má obecné a určitě ne levicové kořeny které stojí za rozbor.
Ale jako výraz a symbol současného českého marasmu ohledně reálného obsazení tohoto postu bych nadále trval na tom, že nejlépe by se tam vyjímal King Kong - aťsi třeba jenom vycpaný... ;-)
krom toho, že jsem snad někdy četl, že negativismus zkracuje život, jsem se také dočetl, že existují země (zřejmě republiky), které hlavu státu nemají (ani prezidenta ani monarchu). To. které to jsou, si nechám na příště, ale funkce hlavy státu může vykonávat stejně dobře premiér za pomoci dětského parlamentu sídlícího (s výjimkou letních prázdnin) na Hradě...
Může na tom být něco pravdy?
Jde o radikalizaci antidemokratismu, nebo jenom doklad posledního vzepětí antikomunismu ........bych se zeptal.
Jeden svět je i v době velmi kulatě globalizované stále hóóódně daleko: http://jedensvet.cz/2014/novinky/647-jeden-svet-prijima-filmy-do-17-rocniku.htm
Jejich hlavní nepřítel v tomto úkolu je v podstatě pravicový Babiš (levicí se moc nezdržují), snaží se dokázat že jsou ideovým pilířem, možná sfůzovat s lidmi z upadající ODS s kterýmisi v podstatě notují (možný s výjimkou některých evropských témat) .
A protože je zjevné že předseda TOPO09 je na odchodu tak druhý hlavní muž Kalousek zkouší oslovit jeho příznivce z řad umělců, studentů které dosud svým mocenským cynismem neoslovoval.
Zemana z Hradu mohou vyautovat zdravotní důvody a pro volbu v roce 2018 i přehnaný egocentrismus, přeceňující jeho oblibu u dolních 10 milionů (lidový prezident) . Ale má tendenci si spíš hrát s ČSSD a tu je šikovným nástrojem opět Babiš. neoblíbený Kalousek je jen dobrý terč.
A jaké vlaky jsou na kolejích ? Vyvolat ústavní krizi předčasné volby tedy může být v zájmu Babiše dokud má šanci na vzestup, také prezidenta který dostane do rukou opět příslušné ústavní kompetence, ale tím to končí. na rozhádané koalici před svým sjezdem ČSSD jako celek tratí.
A k tomu se může hodit i ta nekonstruktivně "vzteklá atmosféra" která nahrává populismu někdy až nahnědlého typu.