Dokud nás Miloš Zeman neubaví k naší vlastní smrti

Zuzana Vlasatá

Slušní Češi se se ve vší vážnosti pohoršují nad Zemanem. Kdežto on si z toho nic nedělá. Co zbývá, když dojde dech „hejtům“ a „LOLům“?

Promiňte, ale mě už ty vtípky o Zemanovi nebaví. Jak je tak sleduji — na Facebooku, kde jinde, když do hospod nechodím —, všímám si, že mají jednoho společného jmenovatele. Nemíří k podstatě věci.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Náš prezident je komplikovaná osobnost. Ale namísto toho, abychom se zabývali skutečným významem toho, co dělá a říká, se smrtelnou vážností se v jistých kruzích tváříme, že kdo si nedělá čurinu z Emzáka, jako by ani nebyl slušný Čech.

Miloš Zeman je složitý soupeř a okázalé pohoršování se nad jeho výstřelky, poklesky, nad jeho vzhledem či „úrovní“, ke kritice, která by mířila správným směrem, vůbec nestačí. Což jsme si mohli v celé kráse připomenout při 96. výročí vzniku Československa, kdy Miloš Zeman uděloval státní vyznamenání.

Prezident zahájil svou řeč na slavnostní ceremonii větou: „Doufám, že odpustíte drobnou únavu v mém hlase, způsobenou tím, že jsem se právě dnes vrátil z úspěšné návštěvy Čínské lidové republiky.“

Dodejme, že návštěvu Miloš Zeman absolvoval s miliardářem Petrem Kellnerem, jehož PPF, respektive firma Home Credit, nabízí Číňanům úvěry. Zřejmě náš státní zájem…

Jako podnikatelský doprovod státní návštěvy se svezl i šéf Home Creditu Jiří Šmejc. Prezident se z Číny — kterou také nezapomněl ujistit o tom, že česká vláda respektuje její územní integritu, odmítá se vměšovat do jejích vnitřních záležitostí a neuznává tibetskou exilovou vládu — vracel letadlem pronajatým finančními skupinami PPF a J&T…

Za tohle se Miloš Zeman v přímém přenosu veřejnoprávní televize ze slavnostní události k příležitosti možná nejdůležitějšího českého státního svátku pochválil. A moc dobře věděl, koho tím vyprovokuje k výrokům o pošlapávání polistopadové politiky.

Demonstrace síly? Ano.

Jenomže ono to není tak jednoduché. Miloš Zeman polistopadovou politiku taky „pošlapává“ vyzdvihnutím Františka Kriegela, který jako jediný v roce 1968 odmítl podepsat moskevský protokol a kterému letos zastupitelé Prahy 2 neudělili čestné občanství, protože… byl komunista.

Letos Miloš Zeman ocenil Boženu Fukovou, která, když se v roce 1968 v Národním shromáždění schvalovala okupace, byla spolu s dalšími třemi statečnými poslanci proti. Božena Fuková ještě žije, tudíž dostala medaili Za zásluhy letos. František Kriegel se jí, pokud prezident splní svůj příslib, dočká in memoriam příští rok.

Selfie na recepci po předávání státních vyznamenání. Lucie Bílá dostala medaili Za zásluhy. Foto Eugen Kukla

Co ale spustilo nejvíc reakcí a komentářů? Miloš Zeman ocenil trojici umělců: Lucii Bílou, Roberta Sedláčka a Filipa Renče. A moc dobře věděl, že se budeme pohoršovat a mluvit o zneužívání vážených symbolů k vyznamenání lidí, kteří ho de facto podpořili v jeho volební kampani. Režisér Jan Němec, oceněný v roce 2002 Václavem Havlem, už taky stihl na protest svou medaili Hradu vrátit.

Ovšem než se zapomeneme u polemiky, zda Bílá, Renč nebo Sedláček tomuto státu skutečně něco dali, ptejme se, v čem je přínosnější přednosta ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Pavel Dungl, který prezidentovi roce 2012 operoval šlachu v palci levé nohy.

V tom, že ji operoval prezidentovi? Ano, Miloš Zeman ocenil své „kamarády“, ale u doktora nám to vadí méně než u umělců… Kolik jiných vynikajících lékařů a lékařek se vyznamenání nikdy nedočká?

A když už jsme u toho. Komentářové stránky a sociální sítě jsou zaplavené pohoršením nad tím, že režisér Robert Sedláček dorazil na slavnostní ceremonii, dle očekávání, ve fleecové bundě. Čekali jsme mimozemšťana, mimozemšťan přiletěl. Svět se točí dál.

Ale co naše popová diva, která „rozdává radost milionům lidí“? To jenom mně připadalo, že Lucie Bílá dorazila v kostýmu na Halloween? Takovém tom kostýmu, kdy máte vypadat jako — promiňte, ale musím to napsat — kurva maskovaná za jeptišku? A seděla tak vedle vdovy po vojákovi, jenž zemřel na misi v Afghánistánu?

Z jiného soudku: Kolik vtipálků na Facebooku (ti dva tři přátelé z ekologicko-aktivistických kruhů prominou, vím o vás!) se pozastavilo nad tím, že Dana Drábová dostala medaili Za zásluhy o stát v oblasti VĚDY? Dana Drábová je úřednice, nikoliv vědkyně. A v přímém rozporu se svým postavením kontrolorky se zasloužila o spuštění jaderné elektrárny Temelín.

A tak bychom mohli pokračovat. Miloš Zeman ocenil osobnosti se skutečně úctyhodnými příběhy (Josef Toufar, Antonín Kalina, Natalija Gorbaněvská a mnozí další). Pronášel sympatické věty o tom, že stát, který se neumí starat o své děti, si nezaslouží úctu, nebo o tom, jak si s paní Gorbaněvskou podali ruku na to, že demokratické Rusko se za dvacet let stane součástí rozšiřující se Evropské unie.

Dál můžeme spekulovat. Využil Miloš Zeman (zasloužené) popularity sira Nicholase Wintona a dalších k tomu, aby vyvážil pochybnosti o jiných oceněných? Vyznamenal Winstona Churchilla proto, aby se o nás psalo v britských médiích a aby spojil své jméno s velkým státníkem?

Při tom všem zmatku a spletitosti vztahů, významů a symbolů samozřejmě nesmíme zapomínat, že Miloš Zeman ocenil ty, kteří prostě jen konvenují jeho představám o tom, co je správné. Anebo ty, kteří mu v minulosti nějak posloužili. V pochopení těchto souvislostí samozřejmě spočívá klíč k pochopení Miloše Zemana.

Náš prezident není prvoplánový zmetek. Je to zkušený a velice inteligentní člověk, který se absolutně netrápí tím, že se nad ním pohoršují intelektuální či občansko-právní a všelijaké alternativně smýšlející kruhy. Říkejme tomu arogance. Možná dokonce definice arogance. Miloš Zeman se dopouští naprosto nepřijatelných věcí. Ale dokáže také vyrazit dech i něčím veskrze dobrým.

Opírá se o část společnosti, která je zklamaná polistopadovým vývojem, a svůj hněv míří k městské liberální inteligenci, v níž spatřuje hlavního viníka. Nemusíme s tím souhlasit, ale pokud nepochopíme, v čem je jeho díl pravdy, nikdy ho nedokážeme přesvědčivě usvědčovat z jeho omylů či lží.

Jestliže si myslíme, že ho „porazíme“ jen absolutním odmítáním a surovým výsměchem, musíme počítat s tím, že v posledku porazíme hlavně sami sebe. Neboť budeme splňovat obraz lidí, proti kterým se prodral na Pražský hrad. Budeme hrát přesně roli, kterou nám Zeman sám předepsal. A je možné, že nám dojde dech dřív než jemu.

  Diskuse
  FT
  October 30, 2014 v 20.30
  Městská inteligence
  Zuzko, úplně souhlasím, jen bych navrhoval rozlišovat mezi městskou liberální inteligencí a těmi, kteří by rádi městskou liberální inteligencí byli. Podobně jako jsou chudí, kteří jsou na straně bohatých (tzv. úspěšných) aby se mohli i oni cítit jako bohatí (úspěšní).
  DU
  October 30, 2014 v 20.38
  Zeman je pozdně demokratickým produktem českého nacionalismu
  S jeho kritikou městské liberální inteligence bych snad souhlasil, až na to, že jde spíše o změštělou inteligenci. Před 100-150 lety tu žádná česká městská inteligence nebyla.

  Nicméně nikdo už mu neodpáře, že se dostal ke svému úřadu díky nacionalistické kartě (ať sám je spíš jen populista), kterou zahrál mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby. Koneckonců i proto udělil státní vyznamenání Winstonu Churchillovi (http://tomaskrystlik.blogspot.cz/2014/10/za-co-udelil-zeman-rad-bileho-lva.html). Že to bude mít však podobu karikatury a že stereotyp "národa lokajů" povýší na realitu, to jsem nečekal...
  PM
  October 30, 2014 v 22.42
  Souhlasím s následující konkluzí pani Vlasaté
  ....pokud my vzdělané měšťanstvo nepochopíme v čem je Zemanův díl pravdy, nikdy ho nedokážeme přesvědčivě usvědčovat z jeho omylů či lží.
  A také nepochopíme proč jsme my vzdělané měšťanstvo nebyli schopni zaštítit naše politicko společenské pravdy a zájmy Schwarzenbergem................. dodal bych.
  PL
  October 31, 2014 v 2.43
  ad zteč rób
  "V průběhu 15. a 16. století vznikají příručky určené šlechtické mládeži, v nichž se lze dočíst vše potřebné o držení těla, o výrazu tváře a o způsobech hodných urozeného jinocha. Dospělí lidé jsou zde podrobně instruování o tom, jak se má sedět, jak se má zdravit, jak se smrká, jak se jí ve společnosti. Byly doby, kdy elita společnosti netušila, že i tyhle prosté úkony lze provádět mnoha způsoby, přičemž zdaleka ne všechny jsou stejně vhodné." [a výhodné]

  Tak mě napadlo, kdy až/už začaly vznikat obdobné příručky učené pro šlechtičny a mladé dámy od dvora či už dvorku. Třeba se to v Nedomyšlené společnosti loňského vyznamenaného ještě dočtu (kdy bych se to nedočetl/a?).
  October 31, 2014 v 16.22
  Dokud nás Miloš Zeman neubaví k naší vlastní smrti
  Zeman není prezident, protože rozděluje společnost
  Flísový útok na plyšový majestát
  nebo
  Pane prezidente, jděte se vycpat
  Zprivatizováno
  Řekni mi, koho se zastáváš… česká levice a lidská práva
  Co tuchne v rožku pisoárů
  A tak dále a dále. Neboť není většího a ožehavějšího problému pro českou levici, než je MZ.
  Chci tomu věřit.
  Protože by mi pak zbývala jen varinta, že ti, jejichž poblázněné sny o demokracii pod "vznešeným" knížetem byly většinou smeteny, se teď snaží svou frustraci z té prohry otupit nekonečnými blábolivými ataky na MZ. Snaží se svou prohru umenšit jakýmisi studiemi, které dokládají primitivnost jeho voličů. A pritimitivů je samozřejmě více, než jich, osvícených, takže prohra pak tak už nebolí. A každým kopancem do MZ se uleví.
  Je to pro ně méně bolestivé, neboť jinak by si museli sáhnout do svědomí. A říct naplno, že volba prezidenta ani v prvním kole prakticky neslibovala žádnou velkou naději pro ČR. Dienstbier byl jen planým přeludem, neboť ve druhém kole se odkopal spíše jako autista. A volit ve druhém kole Kalouska II se nezpitomělým lidem prostě nechtělo. Zeman je z nouze cnost a to přes jeho, více méně očekávané přešlapy, kterých ovšem není tolik, kolika nám bylo strašeno a nejsou tak obrovské, jak je nám sugerováno. Oproti Klasovi a obzvláště Havlovi je to značné polepšení.
  Tohle by měl každý slušný a rozumný člověk, i když má MZ velmi nerad, konstatovat. Od těch ostatních to neočekávám. Těm ale nevadí, že jsou, jako poňafávající ratlíci na karavanu, směšní.

  October 31, 2014 v 18.49
  Pane Ševčíku,
  překvapuje mne, jak přehledné a malé hřiště jste vykolíkoval těm, kteří se pozastavují nad různými kroky Miloše Zemana.
  Kdokoliv se otře o Zemana, je frustrovaný švarcmberkovský monarchista! (Co taky jiného, že? Žádní ještě jiní přeci neexistují!)
  Volba prezidenta neslibovala naději - voliči špekulovali, až přešpekulovali - nikomu jinému, než Diensbierovi, MZ nebo KS to přeci nemělo cenu "hodit", protože nikdo jiný přeci nemá šanci. Hm. A podle toho to taky dopadlo.
  Nebo má snad každý článek o Milošovi Zemanovi začínat douškou"jako slušný a rozumný člověk píši následující" a pokračovat "volil jsem MZ, a proto mám přednostní výsadu vyjádřit se k jeho postoji xy", případně "nevolil jsem MZ, za což se hluboce kaji a tedy téměř nemám morální právo se k MZ jakkoliv vyjadřovat..."?
  Případně se k MZ vyjadřovat výhradně v porovnání s předchozími prezidenty?
  PL
  October 31, 2014 v 19.10
  Pana Ševčíka
  bych se někdy příležitostně rád optal, které kandidáty by nám, adeptům na slušné a rozumné lidi, doporučil/schválil pro příští prezidentské volby 2017.

  To by pro začátek pokusu docílit jisté národní porozumění zatím mohlo stačit.
  October 31, 2014 v 20.46
  Nechápu, proč bych měl schvalovat nějaké kandidáty. Tak, jako v obecné politice, tak i v kandidatůrách na prezidenta člověk musí vybírat mezi menšími zly. Já jsem v prvním kole volil Dienstbiera, ve druhém MZ. Vždy toho, kdo se mi zdál menším zlem mezi ostatními.
  Tady ty kritiky MZ jsou směšné. Jako kdyby národ mohl vybírat mezi samými Masaryky a protože je hloupý, tak si vybral MZ, který Masarykovi nesahá ani po členky. Přitom je to nesmysl, přesto se tu tato iluze maluje.
  Kritika MZ je na místě. Ale tohle už není kritika, tohle už je paranoia, tohle je hon na něj. Dalo se tušit, že neoliberálové prohru neunesou, nejsou zvyklí na ni zvyklí. Proč se ale do této štvanice zapojují levičáci, to je otázka. Ale tak velké překvápko to zas není, levice hraje hodně podle neoliberálních not. Svoje totiž nemá.
  Takže se tu bavíme o Zemanovi a o nějakých emigrantkách, které jse cítí uraženy tím, že nesmí do veřejných škol nosit burky. Toť gro toho, co trápí českou levicicovou scénu. Běžný občan na to musí koukat jak blázen. Toho trápí jiné záležitosti. Ale pro něj asi levice už není.
  DU
  October 31, 2014 v 21.24
  Zeman je příznakem české (ne)levice
  V prezidentské volbě měl největší šance, protože věděl, že lépe než na sociální otázku je třeba voličům české levice zahrát na národovecký primitivismus. Stanovisko pana Ševčíka by se klidně dalo zrcadlově přepsat protizemanovsky a vypadalo by stejně.

  "Neboť není většího a ožehavějšího problému pro českou levici, než je MZ." Spíše je to tak, že není většího příznaku podstatné nacionalistické deformace české levice než je Miloš Zeman na Hradě. Stejně jako byla neschopnost národovecké levice za 1. republiky prosadit decentralizaci a spravedlivou autonomii pro všechny národy Československa. Stejně jako jsme tehdy měli národní socialisty a soc. dem., dnes máme Zemanovce spolu s ODS (které podporují komunisté stejně jako Gottwald a jeho spolustraníci volili za 1. rep. Beneše prezidentem) a zbytek v podobě sobotkovské ČSSD.

  Ani nového Masaryka bych si nepřál, pokud by nesplnil sliby a nedodržel dohody, které dal ten opravdový. O penězích od krajanů z USA ani nemluvě.

  Než karikatura císaře pána, než lokaje převlečeného za monarchu, který se potácí na Hradě před korunovačními klenoty, není lepší přece jen legitimní císař a král? Zkrátka pro mě stokrát lepší originál než zkopírovaný zmetek.
  November 1, 2014 v 9.6
  Pane Ungere,
  ti vaši "legitimní" králové a císaři byli převážně taková svoloč, že jí nebylo rovno.
  Šlechetný král Miroslav byl jen v pohádkách. Nesmíte je brát vážně.
  Stejně tak pravicový tisk, který vám nakuká něco o opilém MZ, který se potácí mezi korunovačními klenoty. Jste zřejmě už dospělý /věkem/ muž, tak zkuste přemýšlet sám. S pohádkami a pravicovým tiskem žádný posun vpřed neuděláte. S tím se maximálně budete motat v bludu jakéhosi podněmeckého čeství . Což je přesně ten národovecký primitivismus, před kterým ostatní varujete.
  + Další komentáře