Tři věci, které vyplývají z dosavadních Trumpových ministerských nominací
Petr JedličkaVýraznou většinu lidí, které chce Trump do vlády, tvoří zastánci radikálních opatření, jeho zasloužilí spojenci a zároveň nejhorlivější podporovatelé Izraele. Nejkontroverznější z nich může ještě zastavit Senát.
Ani týden nakonec nevydrželo chápavé pokyvování, jež se rozhostilo ve spořádaných kruzích, když Trumpův tým ohlásil první nominace do své nové vlády a Bílého domu. Zkušená veteránka kampaní a řízení administrativy Susie Wilesová na pozici kancléřky či známý senátor a příslušník mladší generace neokonzervativní části establishmentu Marco Rubio jako ministr zahraničí — to bylo v pořádku.
Skousnuti byli také Tom „Masová deportace“ Homan jako koordinátor otázky hranic, Lee „Rušení regulací“ Zeldin v čele Agentury pro ochranu životního prostředí či Elon „Minimální stát“ Musk, který má vést nový úřad pro efektivitu — s těmito důsledky Trumpova návratu je mainstream, zdá se, už smířený.
U dalších jmen se ovšem začalo bít na poplach: Matt Gaetz jako ministr spravedlnosti a nejvyšší žalobce v jedné osobě, Pete Hegseth jako ministr obrany a Tulsi Gabbardová jako ředitelka tajných služeb. NPR hlásilo šok, BBC užívá slovo kontroverzní, Washington Post píše o blížící se bouři.
Proč? Dosavadní kongresman Gaetz se v posledních letech profiloval jako až zvířecky loajální trumpista, jenž v dolní komoře vedl všechna zpochybňování voleb 2020 a sliboval odvety. Nadto byl sám vyšetřován v sexuálních aférách týkajících se nezletilých.
Veterán z Iráku Hegseth zase udělal kariéru ne na obraně, ale v televizi Fox, kde hrál v poslední letech roli experta-tvrďáka, vybízejícího tu k preemptivnímu úderu na Severní Koreu, tu k očištění Pentagonu od „woke nákazy“, tu ke kárnému bombardování historických památek v Íránu.
Rovněž veteránka Gabbardová vešla ve známost jako původně učebnicově progresivní poslankyně Demokratické strany, jež ale po roce 2019 otočila a zběhla k Trumpovi. Gabbardová hájila potřebu spolupracovat s autokraty typu Putina nebo Assada a nepodlamovat jejich režimy — v zájmu zachování stability a míru. Tajným službám se ale nikdy moc nevěnovala.
Co Trump sleduje takovým mixem, do něhož lze připočíst ještě třeba i další vystoupavší republikánskou hvězdu, guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noemovou, jako ministryni pro vnitřní bezpečnost či nominanta na vedení CIA Johna Ratcliffa, který byl v minulosti podezřelý z vynášení tajných informací o Bidenově rodině?
Ministerské nominace musí v USA schválit Senát, kde Trump potřebuje k většině i hlasy tradičních republikánů. Z minulého Trumpova vládnutí máme zkušenost, že Trump nemá problém své lidi měnit. Reálné složení nové administrativy tak může být nakonec i dost jiné.
Snad už dnes však lze učinit tři závěry: za prvé, Trump do své druhé administrativy zjevně preferuje zastánce rázných a radikálních opatření — takzvané sekáče. Za druhé, Trump tentokrát upřednostňuje osoby, které jsou mu silně loajální nebo s ním úzce svázané, před velkými jmény z byznysu nebo armády či před politicky významnými republikány. A za třetí, u takřka každého z nominantů lze identifikovat ještě daleko silnější stranění Izraeli, než je v USA zvykem.
Určitou výjimkou je v těchto ohledem Marco Rubio, který však patří k pověstně přizpůsobivým politikům. Jinak jde skutečně o kolektiv, který zrcadlí radikálnější část Trumpovy předvolební nabídky a jde směrem slibovaného velkého obratu.
A vzhledem k tomu, že kandidát na ministerstvo obrany Hegseth je zastáncem biblických práv Izraele, nově pověřený velvyslanec v Jeruzalémě Mike Huckabee přiznává Izraeli právo na všechna území západně od Jordánu a nová kandidátka na velvyslankyni při OSN Elise Stefaniková se profiluje tažením proti „antisemitismu“ na amerických univerzitách, by nebylo překvapením, kdyby se první velké trumpovské posuny udály právě v souvislosti s vývojem na Blízkém východě.
Přibyl očekávaný Kennedy na zdravotnictví.
Takže se dá říct, že tentokrát to bude fakt jiné, než předchozí Trumpova vláda.
Tohle je testing. Trump chce změnit Ameriku a svět. Jestli na to má mít, musí ukázat, že mu projde všechno. Navíc potřebuje lidi, kteří jsou kvůli moci ochotni udělat cokoliv. A Trump je Moc.
Takže nejdřív definitivně a zcela ovládne Republikánskou stranu...
Srandovní je, že Trump už ani nemusí na ty, kteří by se chtěli postavit jeho vůli, ukazovat prstem. Ne, jsou v menšině a trumpisté ve straně je budou aktivně vyhledávat, napadat a zbavovat vlivu. Jsem zvědav na současné kritiky nominací uvnitř republikánů, jak budou hlasovat, až se bude lámat chleba. Opravdu by mě překvapili, kdyby některé lidi Trumpovi odmítli jmenovat. Byl by to zajímavý obrat. Ale to se asi nestane, tlak na ně, obviňování z toho že chtějí už na začátku bodnout Trumpovi nůž do zad, bude nesnesitelný...
K osobě R.F. Kennedyho jakožto kandidáta na ministra zdravotnictví: právě tento fakt ještě mnohem dramatičtěji nežli ostatní uvedené personálie ukazuje, jak naprostou iracionalitu je nutno očekávat od příštích čtyř let americké administrativy. Kennedy - fanatický odpůrce očkování, šiřitel zcela fantaskních konspiračních teorií - právě takovéto osobě má být svěřen rezort amerického zdravotnictví! Osobu s takto fantasmagorickými představami by bylo možno očekávat v nějaké banánové republice či v zemi afrického vnitrozemí; ale jako ministr vedoucí mocnosti západního světa?...
Nevím, jestli je iracionalita to úplně pravé slovo pane Poláčku. Když si někdy představuji konec velkých civilizací, které se hroutí zevnitř, tak mi vždycky vyjde, že to všechno jednoduše přestane dávat smysl. Že to co se říká a to co reálně je a děje se, prostě přestane být propojené. Cokoliv může být sebou, nebo svým opakem, nebo něčím úplně jiným, nebo vůbec ničím. Všechno se rozsype...
********
No, nebuďme tak pesimističtí. Osobně mě víc než Kennedy děsí třeba Musk. Trump se, podle toho co říká, chystá na gigantické čistky v justici, armádě a bezpečnostních složkách, chce snížit státní výdaje o 2 biliony dolarů (!!!) .......... podle všeho to bude masakr a Musk, který se nedávno stal kovaný a povýšil až po bok vůdce, má přes síť X přístup k profilům milionů Američanů, k jejim názorům a politické orientaci...........
............ jak veselý příběh.
No ano, pane Morbicere, ten termín "iracionální" který jsem použil byl dosti umírněný, uvažoval jsem i o charakteristice "šílený" respektive "fantasmagorický".
Ale ta Vaše formulace že "to všechno přestane dávat smysl" je zajímavá, skutečně dost trefně vystihuje současný stav naší civilizace. - Mimochodem, právě dnes jsem pod textem O. Holuba napsal dost rozsáhlou úvahu právě na to téma, že je současné lidstvo se musí transformovat na zcela nový, kvalitativně vyšší civilizační stupeň.
Jsou špatné věci, o kterých si myslíme, že se mohou stát jenom někde. Ale ony se mohou stát všude. Někdy poslouží k potřebnému obnovení obranyschopnosti postiženého sociálního organismu. Jindy je však důvod k hlubokému zármutku.
Celé to tristní divadlo kolem nominací na členy budoucí Trumpovy vlády se ovšem ještě stále dále graduje. Nyní byl Trumpem do funkce ministra energetiky nominován vedoucí manažer energetického koncernu - fundamentalistický popírač klimatických změn! Po fanatickém odpůrci očkování nyní další figura z toho samotného panoptika osob negujících z ideologických důvodů jakoukoli racionalitu. Bezmála by se mohlo říci, že mezi Trumpovými nominanty na člena vlády není téměř nikdo, kdo by - podle všech rozumných měřítek - nepatřil buďto na psychiatrii, nebo za mříže. Neboť to co lze od budoucí Trumpovy vlády s jistotou očekávat není nic jiného nežli frontální, agresivní atak proti životnímu prostředí; který ve svých důsledcích s největší pravděpodobností může stát životy tisíců až desetitisíců lidí na této planetě, a další statisíce to může připravit o jejich majetky, v důsledku živelných pohrom. V profilu této budoucí Trumpovy vlády se ukazuje charakter kapitalismu v jeho nejčistší, ale zároveň nejbrutálnější podobě: kořistit, vytloukat zisk a peníze ze všeho jak se jen dá; nic jiného nás nezajímá!
Ovšem - nenamlouvejme si že na vině je jenom a pouze samotný kapitalismus, respektive skupina pomatenců kolem Donalda Trumpa. Tento cynický vztah vůči životnímu prostředí, vůči zájmům celého lidstva je zároveň projevem naprostého selhání samotného principu liberální demokracie. I když - spíše nežli hovořit o "selhání" by bylo na místě konstatovat, že se tu naopak plně projevila nejvlastnější podstata tohoto politického uspořádání.
Je nutno si uvědomit: za touto skupinou trumpovských fundamentalistických vyznavačů kořistnického kapitalismu a popíračů klimatických změn stojí stovky milionů amerických voličů, kteří zaujímají ten samý postoj! Tedy postoj "po nás potopa". Ať si třeba zhyne celý svět; hlavně když my sami, tady a teď, si budeme moci užívat! Co je nám do zájmů planety, co je nám co budoucnosti lidstva!
Celá léta už jsem ve sváru se zastánci modelu liberální demokracie, když tvrdím že v tomto modelu není nijakým způsobem zabudován moment - mravní, občanské - odpovědnosti. Zatímco oni tvrdí, že naopak tato liberální demokracie občanskou odpovědnost předpokládá.
Totiž ano, ona ji dost možná předpokládá - ale nijakým způsobem ji negarantuje. A co hůře, ona naopak občanské neodpovědnosti otevírá doširoka všechny brány. Neboť tato liberální demokracie vychází pouze z individua, nesměřuje nikam dále nežli ke "svobodnému usilování o vlastní štěstí", což napřed zní velice svobodomyslně, ale v tomto "usilováním o vlastní štěstí" není ani v nejmenším obsažen nějaký element odpovědnosti vůči blahu, vůči zájmům těch ostatních. Neřkuli že by zde mohlo být obsaženo něco natolik abstraktního jako je zájem celé planety.
Je to tedy sama liberální (či možná spíše: libertinistická) demokracie, která otevřela bránu pro nástup trumpismu, pro restauraci tvrdého kapitalismu bezohledně vykořisťujícího veškerý život na této planetě. Doposud se tak nějak předpokládalo, že v této demokracii nakonec vždy zvítězí rozumná většina. Ale - výsledky amerických voleb jasně ukazují, že pro toto vítězství této rozumné většiny v modelu liberální demokracie nejsou dány žádné garance. A že velice snadno může zvítězit i tábor ideologických fundamentalistů.
A je nutno se obávat, že bude ještě hůře. Podle všech analýz za vítězstvím Trumpa stojí především ekonomické zájmy velkých částí americké populace. Jenže - s dalším zhoršováním stavu klimatu na této planetě (které je nutno s budoucím torpédováním ochrany klimatu ze strany americké administrativy předpokládat) se materiální životní podmínky obyvatel této planety budou zřejmě zhoršovat ještě více. To pak ale znamená, že tyto zmatené, dezorientované, vyplašené masy se budou ještě více utíkat do zdánlivě bezpečné náruče silných, tedy autoritářských vůdců! Je tedy nutno se obávat, že se vytvoří spirála dynamiky směřující stále více k pravicově-reakcionářským (a samozřejmě antiekologickým) formám politického vedení. (A to zdaleka ne pouze v USA.)