Echo24 šíří lži o klimatické krizi
Matěj MoravanskýDeník Echo24 se prezentuje jako maják rozumu uprostřed bouře klimatického alarmismu. Rozhovor s popíračem změn klimatu Christopherem Moncktonem ale svědčí o tom, že v Echu nedokáží dodržovat ani základní novinářský princip: ověřovat fakta.
Neuplyne týden, aniž by autoři serveru Echo24 horlivě neútočili na Green Deal, ekology nebo klimatickou vědu. Echo24 svými texty soustavně rozdmýchává morální paniku nad klimatickou politikou, která údajně ničí automobilový průmysl, ekonomiku, energetiku a s nimi i celou evropskou civilizaci. Nejnovějším příspěvkem Echa ve svaté válce proti snaze o udržení planetárního klimatu ve snesitelných mezích je rozhovor Daniela Kaisera s lordem Christopherem Moncktonem, nazvaný Klimaaktivisté jsou komunisti dneška.
Komentátor nejprve představuje Moncktona jako člena vědeckého disentu: „Monckton má svůj malý vědecký tým, s nímž pilně zpochybňuje nálezy oficiální klimatologie a také ekonomickou smysluplnost snah Západu o dosažení uhlíkové neutrality.“ Podle Kaisera tu existuje „oficiální klimatologie“, utlačující menšinu realisticky smýšlejících odborníků, kteří odolávají náporu alarmismu a snah o snižování emisí skleníkových plynů.
Monckton se skutečně nachází mimo hlavní proud klimatické vědy, ovšem z důvodu, který Kaiser čtenáři zamlčí — Monckton prostě lže. Údajný klimatický disident není členem žádné výzkumné instituce, vystudoval žurnalistiku a opakovaně veřejně lhal, když o sobě například křivě tvrdil, že je členem britské Sněmovny lordů. Navíc vědci, na něž ve svých mediálních výstupech odkazuje, rozporují jeho závěry. Monckton tedy není žádný vědec ani odborník na klima, za něhož ho v Echu vydávají.
Lži o klimatu
Monckton tvrdí, že Mezivládní panel pro změnu klimatu používá nepřesný způsob měření růstu globální teploty. Místo údajně přesnějšího satelitního měření pracují vědci z Mezivládního panelu s údaji z meteorologických stanic, které jsou ale podle Moncktona ovlivněné efektem tepelných ostrovů. Ve městech tak prý roste teplota rychleji: „Zástavba, doprava, klimatizace — to je oteplování, ale způsobeno městem, a nemá nic společného se skleníkovým efektem,“ tvrdí.
Monckton má pravdu v tom, že efekt tepelného ostrova ovlivňuje naměřená data — v České republice je toho dobrým příkladem meteorologická stanice v Klementinu v centru Prahy. Ale co například data z meteorologické stanice na Lysé hoře? Zatímco roční průměrná teplota vzduchu na vrcholku nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd byla mezi lety 1961 a 1990 2,6 stupně Celsia, mezi lety 1991 a 2020 stoupla na 3,7 stupně. Měření v Klementinu vykazují odchylku průměrné roční teploty vzduchu v těchto dvou období podobnou jako na Lysé hoře — 1,3 stupně Celsia. A o tu právě jde: zachycují podstatný trend oteplování.
Trend zvyšujících se ročních průměrných teplot vzduchu dokládají data ze statisíců měřicích stanic po celém světě. Navíc se neotepluje jen vzduch, ale i povrch světových moří a oceánů. I tyto hodnoty by Monckton chtěl vyvrátit efektem tepelného ostrova?
Monckton nejenže zpochybňuje měření, ale nechápe ani základní fyziku klimatické krize, jak dokládá i jeho výrok o proměnách stavu vody ve Vltavě. Tvrdí, že „normální lidé… vědí, že prostě nemůžete předpovídat víc povodní a současně pětisetleté sucho.“ Dle Moncktona jsou sucha a velké povodně dva oddělené fenomény, které se vzájemně vylučují.
Vysvětlení je ale jednoduché. Větší koncentrace skleníkových plynů v atmosféře způsobuje, že v klimatickém systému Země zůstává násobně více energie, která se projevuje mimo jiné růstem globální teploty. Vyšší teplota znamená větší výpar vody z krajiny, čímž vzniká sucho, a zároveň s tím roste množství vodní páry ve vzduchu. Když se vzduch ochladí, voda padá zpět do krajiny v podobě silných srážek, které způsobují povodně.
To je jedna ze základních zákonitostí koloběhu vody, a tedy i fyziky klimatické změny, která vysvětluje zdánlivě paradoxní situaci silného sucha a následných extrémních povodní. Fakt, že klimatická změna zásadně posílila letošní povodně, potvrdila i nedávná studie.
Monckton se Kaiserovi rovněž chlubí, že jeho tým našel chybu v klimatických modelech, které prý nezohledňují existenci Slunce. Redakce Echo24 k jeho tvrzení připojila i odkaz na jedinou Moncktonovu recenzovanou studii. Tu vyvrátil kolektiv autorů kolem klimatologa Marka Richardsona, neboť Monckton si v ní záměrně vybírá jednotlivá data místo celých datových řad, aby mu hodnoty pasovaly do příběhu o údajných lžích šířených klimatickými vědci.
Kéž by měl Monckton pravdu a klimatické modely byly chybné a žádné oteplování planety neprobíhalo! Moncktonova tvrzení ale neodpovídají realitě našeho světa. Opakovaně procházíme teplotními extrémy a klimatická změna stále zrychluje. Předpovědi vědců — například Jamese Hansena už z konce osmdesátých let — o rostoucím oteplování v závislosti na růstu skleníkových plynů se bohužel naplňují.
V situaci, kdy extrémní projevy počasí posílené klimatickou změnou již dnes připravují miliony lidí po celém světě o domov i o život, prohlašuje takzvaný odborník, že klimatická krize je levicový výmysl zpovykaných vědců.
Hazard s životy milionů lidí
„I kdyby se oteplovalo tak rychle, jak IPCC předpověděl, jako že nebude, to už je zjevné, i pak by bylo mnohem účinnější ty peníze vydávat na adaptaci,“ prohlásil Monckton v rozhovoru. Je poněkud paradoxní, že nabízí řešení problému, jehož existenci právě — jako i mnohokrát předtím — popřel.
Adaptační opatření ale nejsou dobrým řešením klimatické krize. Jsou velmi drahá a z mnoha důvodů neefektivní. Pokud postavíme přehradu na jedné řece, stačí jen, aby spadly extrémní srážky o několik kilometrů dál, a přehrada velkou vodu nezachytí. Kromě toho jakkoliv vysoká hráz může z různých důvodů přetéct nebo zkolabovat a následky takto selhavších adaptačních opatření jsou zpravidla ještě tragičtější.
Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu není jasné, čemu se určité společnosti, infrastruktura nebo ekosystémy dokáží přizpůsobit. Pokud již dnes žijeme ve světě otepleném o 1,4 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou a zažíváme stále silnější a častější klimatické extrémy, jak by asi vypadal svět oteplený o čtyři nebo pět stupňů?
Monckton neví nic o energetice
Snižování emisí skleníkových plynů a přechod na obnovitelné zdroje jsou podle Moncktona zbytečná opatření. Tato astronomicky drahá klimatická politika podle něj ruinuje evropské ekonomiky, zatímco v Rusku, Číně nebo Pákistánu mají mnohem levnější energie než my v Evropě.
Z Moncktonova paralelního světa přitom například zmizel fakt, že právě Rusko způsobilo energetickou krizi, aby podkopalo evropské ekonomiky před zahájením invaze na Ukrajinu. V Putinově zájmu je udržet co nejdéle Evropu závislou na zemním plynu a ropě, které Rusko produkuje.
Budování větrných a solárních elektráren, zateplování domů, úspory energie, přechod na emisně méně náročné druhy dopravy, to všechno posiluje energetickou bezpečnost Evropy a zbavuje nás závislosti na surovinách z Ruska. Ostatně podle serveru EUvsDisinfo, zřízeného Evropskou komisí pro sledování vývoje dezinformačních narativů, ruská propaganda nyní cílí na zneuznání evropských snah o dekarbonizaci a chce je vykreslit jako nerealistické.
Monckton rovněž vytváří dojem, že Evropa je jediný kontinent, který má klimatické ambice a realizuje proměnu své energetiky a průmyslu. Je to přitom Čína, kde minulý rok zapojili nejvíce obnovitelných zdrojů ze všech zemí světa a která je průkopníkem v řadě zelených technologií. V Číně také klesá podíl uhlí na tamní energetice spolu s tím, jak roste výkon obnovitelných zdrojů. Na druhou stranu Čína staví nové hutě i uhelného elektrárny — proč z toho ale vyvozovat, že se Evropská unie nemá snažit o odklon od uhlí a dalších fosilních paliv?
Evropská unie ve skutečnosti v investicích do zelených technologií a transformaci ekonomiky zaspala za Čínou a Spojenými státy, což způsobuje zaostávání evropského průmyslu, který je vydán napospas levnějšímu a technicky pokročilejšímu zboží.
Civilizační panika Echa24
Monckton není odborník na klima, nýbrž obratný lhář a vypravěč poutavých, ale zcela vyfabulovaných příběhů o lžích klimatických vědců a nových zelených komunistech v Evropské unii. Není divu, že se s takovýmto profilem zalíbil komentátorovi Echa Danielu Kaiserovi.
Daniel Kaiser se neobtěžoval čtenářům sdělit, že Monckton byl rovněž jedním z předních politiků Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), dlouho vedené Nigelem Faragem, známým euroskeptikem a konzervativní politikem.
Údajný klimatický disident Monckton tak ve všem, co říká, sleduje zcela jasnou politickou linii, takřka identickou s dlouhodobou strategií serveru Echo pod vedením Dalibora Balšínka — šířit civilizační paniku a příběh o nezadržitelném ekonomickém, kulturním a obecně společenském úpadku Evropy.
Za 249 korun měsíčně může předplatitel týdeníku Echo24 dostat nepřetržitý proud civilizační deprese o „zelené apokalypse“ a vině alarmistických vědců, klimatických aktivistů a neschopných levicových politiků. O tom, jak Echo24 zpracovává témata týkající se mezilidských vztahů, sexuálního zneužívání a duševního zdraví snad ani nemluvě.
Echo24 není ničím jiným než dezinformačním serverem pro bohaté. Vytváří mlhu polopravd a lží, siláckých titulků a civilizační paniky. Výsledkem je, že čtenář nevěří už vůbec ničemu, vždyť pravda neexistuje, vědci se spikli, mládež je zmanipulovaná alarmismem a politici se pod tlakem autocenzury bojí zrušit drahá a nerealistická klimatická opatření.
Zatímco Echo24 lže, lidé po celém světě jsou zasaženi extrémními projevy počasí posílenými klimatickou změnou od silných hurikánů, povodní, sucha nebo požáry. Hrozí kolapsy ekosystémů nebo i celých populací přírodních druhů. Jde o mnohačetnou katastrofu před našima očima a i kvůli Echu24 a jim podobným proti této hrozbě děláme jen velmi málo.