Mlčení církve k bratislavským vraždám křičí
Ivan ŠtampachJe zjevné, že mlčení je projevem názoru. A jsou názory, které vedou k drastickým činům.
Snad vůbec první teroristický útok na queer komunitu na území Evropské unie, který se stal v Bratislavě ve středu 12. října večer u vchodu do klubu Tepláreň, přirozeně vyvolal odezvy. Kromě obecného politování se kladou i otázky po motivaci v souvislosti s úvahami o prevenci budoucího možného násilí.
Slovenský premiér a křesťanský aktivista Eduard Heger se musel vyslovit, ale ve svých prvních vyjádřeních zamlčel, že motivací střelby se dvěma obětmi na životech a s jedním zraněním byla sexuální orientace. Prohlásil, že je nepřípustné, aby se kdokoli kvůli svému způsobu života měl bát o svůj život.
Náboženské komunity odsuzující lidi menšinových sexuálních preferencí často uvádějí, že neodsuzují vrozený sklon, ale způsob života. Oficiální římskokatolická nauka však příliš nerozlišuje mezi orientací a jednáním. Neříká v katechismu pouze že homosexuální úkony nelze v žádném případě schvalovat, ale už homosexuální vztahy označuje ze závažnou zvrácenost.
Předseda slovenské vládní strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič mluvil o obětech střelby jako o teplých a čtyři dny po incidentu zveřejnil prohlášení, že on je hetero a že se za to nestydí. To zní skoro jako schvalování vražd.
Vyjádření Českobratrské církve evangelické: https://e-cirkev.cz/co-delame/prohlaseni-synodni-rady/vyjadreni-k-utoku-v-bratislave/.
Mlčení není projevem názoru, ale někdy musíte mlčet, protože abyste mohl mluvit, musíte mít správný politický názor (například spravný politický názor na bratrskou pomoc při prověrkách v roce 1969, nebo na stejnopohlavní manželství v roce 2022).
Konference biskupů Slovenska vydala prohlášení, ve kterém vyslovila politování. Bohužel se nevyslovila k motivů dvojí vraždy.