„Chceme činy, žádné sliby.“ Za ochranu klimatu stávkovaly tisíce lidí
Adam Rektor-PolánekPo celé zemi dnes asi tři tisíce lidí demonstrovaly za ochranu klimatu. Studenti, akademici i ekologové požadovali neprodlené řešení klimatické krize. Cílem bylo, aby téma promluvilo do výsledků nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny.
„Tyhle volby jsou pro budoucnost klimatu a budoucnost nás, mladších generací, rozhodující,“ řekla gymnazistka Monika Búřilová na dnešní stávce za klima v Brně. Protestovalo se i v Praze, Ostravě, Frýdlantě, Teplicích a Slavičíně. Podle organizátorů z klimatického hnutí Fridays for Future do ulic vyšly dohromady asi tři tisíce lidí.
Předvolební stávka měla vyzvat politiky, aby z ochrany klimatu učinili prioritu. Český politický diskurz totiž ani zdaleka neodpovídá vážnosti klimatické krize. Podle protestujících by mělo volby do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční už za dva týdny, právě téma změn klimatu rozhodnout.
Monika Búřilová, která brněnskou akci uváděla, připomněla tři hlavní požadavky hnutí Fridays for Future. Zaprvé, udržet globální oteplení pod hranicí jednoho a půl stupně Celsia. Zadruhé, zaměřit se na spokojený život v souladu s životním prostředím spíš než na růst HDP. A zatřetí, tvořit klimaticky i sociálně spravedlivou společnost. Vedle obecných cílů pak Fridays for Future navrhuje i konkrétní opatření, jak jich docílit: například koncem uhlí před rokem 2030 či snižováním spotřeby.
Stávky se zúčastnili nejen středoškoláci, ale i akademici, ekologové i další představitelé občanské společnosti. Na brněnské stávce tak promluvili například astrofyzik Jan Hollan, Barbora Valešová z klimatické koalice, či Yvonna Gaillyová, ředitelka ekologického institutu Veronica. Poslední jmenovaná apelovala na starší generaci obecně a konkrétně „babičky“, aby více naslouchaly mladým lidem a braly ekologická témata vážně. O hudební doprovod se postarala „písničkářka a punkerka“ Mucha.
Po vystoupení řečníků stávkující vyrazili z Dominikánského na Komenského náměstí, cestou provolávali hesla jako „uhlí patří pod zem“ či „chceme činy, žádné sliby.“ Vzduchem se míhaly pestrobarevné transparenty s tradičními hesly za klima.
Neméně rozmanitá byla pražská stávka, na které vystoupili například ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková, ředitelka Greenpeace Zahide Senterzi, nejvýraznější postava hnutí Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll či hudebník a herec Tomáš Klus. Podporu prostřednictvím vzkazu vyjádřil také bývalý předseda vlády Petr Pithart, který o stávce napsal: „Kdyby mně bylo o šedesát let míň, byl bych tu dnes s vámi… už nám leckde hoří boty.“
Sami pořadatelé z hnutí Fridays for Future jsou s dnešní akcí spokojení. „Jsem ráda za všechny, kteří přišli. Po pandemii je to velký úspěch, mnoho studentů a studentek opravdu školy opustit nemohlo. Na stávce byla úžasná atmosféra, lidé ale cítili frustraci z nicnedělání vlády. Věřím, že stávka za klima rezonuje, podporu nám vyjadřují stovky studentů. Tyhle volby jsou pro klima opravdu zásadní,“ shrnula své dojmy mluvčí hnutí Fridays for Future Klára Bělíčková.
Dnešní stávka za klima se konala nejen v České republice, ale i v dalších osmdesáti zemích po celém světě. Za zmínku stojí německá stávka, kterou stejně jako tu českou rámují nadcházející volby. Jen v Berlíně vyšly do ulic tisíce lidí. Připojila se k nim i spoluzakladatelka Fridays for Future, švédská studentka Greta Thunbergová.