Kapitulace Merkelové před maďarským a polským vydíráním má nepřijatelnou cenu

George Soros

Americký finančník a filantrop varuje před ústupky, které Angela Merkelové vyjednala s Viktorem Orbánem a Jarosławem Kaczyńským, v rámci snahy o schválení evropského rozpočtu. Ohrožuje to důvěru v Evropskou unii jako takovou.

Špinavá dohoda, kterou Německo uzavřelo se dvěma zbloudilými členskými státy Unie, však představuje nejhorší ze všech možných scénářů. Foto FB Viktor Orbán

Evropská unie čelí existenční hrozbě, ale politické vedení na ni reaguje kompromisem, který jako by vycházel z víry, že hrozbu jednoduše zažehnáme, budeme-li si toužebně přát něco jiného. Kleptokratický režim premiéra Viktora Orbána v Maďarsku a v menší míře i neliberální vláda Práva a spravedlnosti (PiS) v Polsku nestoudně napadají hodnoty, na nichž byla Evropská unie postavena.

Budeme-li k jejich zpochybňování přistupovat jako k legitimnímu politickému postoji, který si zasluhuje pozornost a kompromisní řešení, pak tím jen prohloubíme — a to výrazně — rizika, s nimiž se dnes Evropská unie potýká.

Uznávám a chápu obrovský tlak, jemuž čelí německá kancléřka Angela Merkelová. Kancléřkou je už patnáct let a září 2021, termín, na nějž ohlásila svůj odchod, se rychle blíží. A v situaci, kdy se francouzský prezident Emmanuel Macron musí načas zabývat otázkou sekularismu ve své zemi a dalšími vážnými bezpečnostními problémy, se Merkelová stala v podstatě jediným stěžejním státníkem, který v otázkách Evropské unie rozhoduje.

×
Diskuse
JN

Tak tohle je docela katastrofa:

"Kleptokratický... nestoudně...

rozsah zkorumpovanosti... ukradl a zpronevěřil... zbloudilými státy... pokoutně nabyté prostředky... 'nadací' ovládaných kumpány... oslabuje podmínku vlády práva... Merkelová se stala v podstatě jediným stěžejním státníkem, který v otázkách Evropské unie rozhoduje... dohoda je špinavá a přehlíží výslovnou vůli Evropského parlamentu..."

JN

Takže v čem vlastně spočívá dohoda, kterou Německo uzavřelo se dvěma zbloudilými státy Unie - dohoda která oslabuje podmínku vlády práva a představuje nejhorší ze všech možných scénářů?

Podle informací, které jsou k dispozici, je formulace té "podmínky vlády práva" (podmínky pro čerpání peněz z rozpočtu a z fondů EU) nejasná, připouští různé výklady, bylo tedy dohodnuto, že Polsko a Maďarsko předloží tuto věc Evropskému soudnímu dvoru.

JN

Ano, může to tak být - směřování k dohodě může být nevýhodné pro EU - nevýhodné pro současnou podobu EU.

Já souhlasím s kancléřkou, fungování EU a post-covidová obnova ekonomiky je důležitější, než rychlé zúčtování s Orbánem a Kaczynským a jejich kšefty. Ani Polsko, ani Maďarsko není ztracený případ (i když u Maďarska jsem trochu na pochybách), a vnucování demokracie nátlakem ze strany EU situaci spíš nevylepší.

Je chybou Lisabonské smlouvy, současné tváře EU z optimistických dob před krizí, Brexitem, Krymem, Trumpem i Covidem, že nebyla stanovena základní pravidla demokracie.

Merkelová má dost pokory na to, aby si to přiznala.

JN

VNUCOVÁNÍ DEMOKRACIE

S tím "vývozem demokracie" jsou obecně dost špatné zkušenosti. Z mého pohledu si nejsem jistý, zda to co je (nyní těmto dvěma jmenovaným zemím) vnucováno, je demokracie.

V případě Maďarska existovaly například obavy o demokracii v souvislosti s jarním zavedením nouzového stavu. Ve Francii naproti tomu trval výjimečný stav od roku 2015 několik let.

Srovnáme-li zase například polský a francouzský soudní systém, nejsem si jist, jestli z tohoto srovnání vyplynou nějaké důvody ke kritice toho polského...

December 14, 2020 v 17.19
Maďaři a Poláci jsou odpovědní za své vlády

a ne Merkelová. Proto se s nimi musí vypořádat Maďaři a Poláci. Kdyby byla Merkelová nekompromisní, křičeli by o diktátu Bruselu a Berlína, takže to myslím vyřešila docela dobře. Když už nebudou mít Trumpa za zády, tak si už taky nebudou tolik vyskakovat a jednou jim s jejich vládci dojde trpělivost tak, jako u nás s Babišem.

Pamatuji se, že třeba o Chartě 77 se tenkrát také muselo všude mluvit jen špatně, nikdo ale vlastně nevěděl proč.