Durynská lekce: premiér podpořený fašisty vydržel tři dny

Jan Šícha

Ve východoněmeckém Durynsku byl hlasy křesťanských demokratů, liberálů a fašistů zvolen premiér. Po protestech vydržel pouhé tři dny.

Má pleš, přesto vlastnil holičství. Jeho strana s odřenýma ušima prolezla do parlamentu, přesto se stal premiérem. Pak zazvonil zvonec a pohádky je konec. Thomas Kemmerich byl v Durynsku 5. února zvolen premiérem, a už 8. února funkci položil. Kdyby se ten krátký čas přepočítal na rozbitý politický porcelán, Kemmerich by se určitě dostal do knihy rekordů.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Německo na začátku února zažilo politické zemětřesení s epicentrem v Durynsku. Spolková země v bývalé NDR má něco málo přes dva miliony obyvatel, tedy necelé dvě Prahy a pod dvě třetiny Berlína.

Nejvýrazněji ultrapravicový politik částečně ultrapravicové Alternativy pro Německo Björn Höcke působí v Durynsku. V německých médiích je dosti běžně označován za fašistu. Nejen v médiích, i třeba ve studiích, které ukazují, že Höcke používá obraty a myšlenkovou výbavu nacistů.

Nejúspěšnější politik německé částečně postkomunistické levice Bodo Ramelow působí v Durynsku. V minulém volebním období byl prvním spolkovým premiérem zvoleným za německou Levicovou stranu. Zdá se, že po zemětřesení s rozbitým porcelánem bude premiérem znovu. Kemmerich, Höcke i Ramelow mají jedno společné. Jsou to rodilí západní Němci.

Co dělat, když lidé špatně volí?  

Na konci loňského října v Durynsku proběhly volby, které se vůbec nepovedly. Ve volebním výsledku je jádro všech potíží. Kdyby v Durynsku byly nové volby, podle posledních průzkumů by mohly dopadnout o něco lépe.

Slušný odborář z částečně postkomunistické Levicové strany by se stal premiérem snáz. Nicméně — ve volbách z konce října loňského roku Levicová strana skončila na jednatřiceti procentech, oproti minulým volbám si mírně polepšila. Alternativa pro Německo měla fantastických třiadvacet procent a polepšila si více než o půlku.

Necelých dvaadvacet procent měli křesťanští demokraté, kteří o třetinu oslabili. Sociální demokracie spadla o více než čtyři procenta, na něco přes osm procent. Zelení si mírně pohoršili, do parlamentu se dostali s dvěma desetinami nad nutnými pěti procenty.

No a liberálové (FDP), kteří si střihli premiéra od pátého do osmého února, svůj výsledek zdvojnásobili, na triumfálních pět procent. Sečteno a podtrženo, volební výsledek nestačil na hladké pokračování rudo-červeno-zelené koalice.

Křesťanští demokraté mezi mlýnskými kameny

Křesťanští demokraté šli do voleb s heslem křiklavě hlásajícím, že znemožní pokračování stávající koalice. Dostali se mezi mlýnské kameny. Buď odepsat volební slib, nebo odepsat tabu, které praví, že s fašisty se do spolku nechodí.

Dlužno dodat, že fašisté si vedli mazaně. Postavili vlastního kandidáta, bezpartijního starostu menší obce. Muže vcelku dobré pověsti, až na tu ochotu nechat se postavit od fašistů. Svého vlastního kandidáta fašisté pak nepodpořili, ale umožnili, aby společnými hlasy křesťanských demokratů, liberálů a fašistů vznikl již několikrát zmíněný plešatý liberální premiér, který vydržel od pátého do osmého.

Křesťanští demokraté z Durynska dostali kartáč z Berlína. Kancléřka obratem prohlásila, že politický výsledek v Durynsku je zcela nepřijatelný, úřadující předsedkyně křesťanských demokratů, ne moc úspěšná paní Annegret Krampová-Karrenbauerová, se do Durynska vydala osobně, jednání se spolustraníky za úplně zavřenými dveřmi trvalo pět hodin. Vypadá to, že u křesťanských demokratů z Durynska po mlýnských kamenech následovala rákoska.

Dostaveníčko s fašisty nedopadlo dobře ani pro liberály. Křeslo se třese pod jejich celoněmeckým předsedou Lindnerem, a samozřejmě pod třídenním premiérem Kemmerichem. Strana v celoněmeckých poměrech dlouhodobě balancující na hraně politického přežití si podlomila další zbytky důvěry.

Reakce občanské společnosti

První demonstrace proti premiérovi instalovanému hlasy fašistů se zformovala prakticky okamžitě po volbě. Na transparentech byla srovnání s Výmarskou republikou, která fašistům podlehla. Pro účely demonstrací se opět ukázalo, že typický knírek je vděčným motivem, protože když se někomu přimaluje, hned se ví, že se dotyčný srovnává s Hitlerem.

Křesťanští demokraté to od ulice pořádně schytali, horem dolem se skloňovala jejich tendence hnědnout. Vzkaz liberálům zněl „FDP — raději vládnout s nácky, než vůbec“. Další plakát byl rozehrávkou na volební kampaň liberálů. Hlásal: „Kemmerichu, chodil jsi k Höckemu na hodiny dějepisu?“

Za fašistu běžně označovaný Höcke patří z německých politickým postav, které lžou o dějinách, k nejvýraznějším. Kemmerich o sobě ve volební kampani říkal, že má sice pleš (jako někteří náckové), ale na dějepis chodil.

Lapidárnější plakáty konstatovaly a vyzývaly - „Fašisti nejsou nikdy partneři“ a „Styďte se“. Demonstrace, a ne úplně malé, se konaly i v řadě dalších německých měst, i daleko od druhdy mírně provinčního Durynska.

„Podvod na voličích,“ hlásal další plakát. Je pravda, že křesťanští demokraté slíbili, že se s fašisty paktovat nebudou. Slíbili zároveň, že zatočí s postkomunisty.

Plakát „Co máme dělat, když blbě volíte?“ na centrálu křesťanských demokratů nikdo nevyvěsil. Bylo by to proti německé politické tradici, možná proti zvykům demokratického provozu vůbec. Přesto jde o pravdivou větu. Nejen v Německu.

Odpověď je v Durynsku jasná. Je třeba podpořit slušného postkomunistu. A doufat, že spojení „slušný nácek“ zůstane protimluv.            

  Diskuse
  hned jsem tu o něco raději.
  JK
  February 9, 2020 v 22.37
  Autorovi
  "Přesto jde o pravdivou větu."

  Že by v CDU a v SPD přemýšleli, co celých 30 let v nových spolkových zemích dělali blbě oni, to tam samozřejmě nikoho ani nenapadne... Že by už zase bylo na čase vyměnit lid?

  A totéž samozřejmě platí - přiměřeně místním zvykům a zvláštnostem - napříč celou Evropou.
  JK
  February 9, 2020 v 23.57
  Autorovi
  ještě k tomu, že a proč lidi volí blbě. Je to z diskuse v Britských listech pod tímto článkem
  https://www.blisty.cz/art/98713-spatne-kraje.html
  který se týká propastných rozdílů mezi regiony v ČR.

  Marek Beneš v diskusi napsal mj. toto:

  Nepochopení ukazuje třeba teze univerzitních intelektuálů a městských elit [...], kdy se vytýká lidem z chudých regionů jejich volba, která podle nich v konečném důsledku vede k ještě většímu propadu v těch regionech a lidé si takříkajíc prostřelují vlastní nohu. Tato poměrně logická teze ukazuje naprosté nepochopení intelektuálů mentality lidí v chudých regionech. Jejich volba není pozitivní preferující vlastní zájmy, ale negativní. Oni preferují zhoršení vlastní situace, na kterou už jsou zvyklí a nestresuje je tolik, když to bude znamenat mnohem větší bolest a ztrátu privilegovaných tříd v centru. To, že přehlížení a potlačení mají ještě možnost pokazit trochu životní situaci střední a vyšší střední třídy v centru, je poslední zbraní a posledním pocitem hrdosti, kterou neprivilegovaní mají, aby byli vůbec bráni trochu vážně a aby se o nich vědělo.

  Jeden z důvodů, proč liberálové stále selhávají, je jejich neschopnost analyzovat ten hněv a pracovat s ním.

  Vemte si jen ten argument, že by lidé v zaostalých regionech neměli volit populisty, protože když bude EU, tak jim bude lépe, poteče jim do města dotace, budou tam mít továrnu. Co to vlastně v reálu pro ty lidi znamená. Hypotéku mít nemohou, na cyklostezku kašlou, místní továrna znamená tvrdou práci na páse v montovně za 15600 bez možnosti si dojít na záchod. A to je to terno, které lidem jako ta EU přinesla? Proto ji mají volit, protože budou mít tuto kvalitní práci? To je snad sranda, ne?

  To lidi dávno cítí, že se na ně kašle zvysoka na všech stranách a že osvícení jim nabízejí stejnou bídu, stejně neprůchodný sociální výtah, stejné vyloučení ze společnosti, stejné pohrdání. Tak proč pokrokově volit? Teď dokonce liberálové a levice už nepokrytě se rozhodli v ČR preferovat zájmy městských voličů v prosperujícich regionech. Copak Piráti, STAN, TOP či ODS někdy chtěli řešit problémy Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje?

  V této situaci je logičtější a efektivnější pro deplorables hodit do systému vidle a torpédovat snažení městských liberálů a donutit je také trpět. Protože pouze nepohodlí liberálů u nich vede aspoň k zamyšlení, že něco je špatně. Kdyby zoufalí lidé v regionech hlasovali podle doporučení liberálů z měst, tak by byli ve stejných sračkách, ale v Praze by měli pocit že je vše super a bez problémů. Je to čistá emocionální reakce na ponížení těch lidi. A navíc velmi logická.

  (Překlepy jsem si dovolil opravit.)

  Autor tohoto vyjádření je vcelku úspěšný podnikatel z Karviné, člen ČSSD v letech 1990 - 2014.
  PK
  February 10, 2020 v 7.9
  Ale podívejme se
  My o vlku ...

  A Kalous nám sem opět cpe kolegu "aktivního účastníka internetových diskusí" Beneše, který "má na starosti" Britské listy.

  Ndávno tam troll Beneš napsal toto:

  "Já jdu na Brexitu vydělat. A Vy zatím analyzujte, posuzujte, třiďte, hodnoťte, kategorizujte, komentujte , predikujte atd atd."

  https://blisty.cz/art/98700-brexitus-a-la-ivan-kral.html
  HZ
  February 10, 2020 v 8.17
  Typický příslušník "deplorables",
  kteří volbou AfD hážou do systému vidle, není podle Malteho Lehminga /vedoucího názorové rubriky v Tagesspiegel/ nezaměstnaný ztroskotanec, ale muž mladšího či středního věku, který slušně vydělává a má nadprůměrné vzdělání. Neženou ho ekonomické či sociální starosti, ale takzvaná SOS témata. Odmítá migraci, vyslovuje odpor ke gender studies a je skeptický vůči opatřením proti změně klimatu.
  JK
  February 10, 2020 v 10.4
  Heleně Zemanové
  Čím to má pan Lehming podloženo?

  Z wikipedie:
  Politicky se deník vyznačuje levicově-liberálními pozicemi, hospodářsky zastupuje tržně-hospodářská stanoviska.

  Takže pan (nebo soudruh nebo co vlastně je) redaktor patří přesně k té sortě influencerů, kteří sice nevědí, která na spodních patrech třídní pyramidy bije, ale vposledku to jsou pevné opory systému s nárokem na vlastnictví jediné pravdy.

  Ale to je jedno, možná je v Německu opravdu jiná situace. Nicméně pocity některých rádoby influencerů, že někdo někde volí blbě a neschopnost přemýšlet, kde se to bere, jsou na obou stranách hranice zřejmě stejné. Vy jste koneckonců zřejmě ze stejného regionu jako citovaný Marek Beneš, tak zkuste vyargumentovat, v čem nemá pravdu.

  Mimochodem, kdy jste byla naposledy v nějaké fabrice nebo aspoň hospodě a mluvila tam s nějakými dělníky?
  JK
  February 10, 2020 v 10.21
  Ještě Heleně Zemanové
  Koneckonců i ti relativně zazobanější Ossies se ve srovnání se svými třídními protějšky ze západu Německa mohou cítit odstrčení a ten pocit, že se na ně všichni vykašlali, pro ně může být dost dobrým důvodem k tomu házení vidlí. V první dekádě tohoto století jsem měl jako největšího obchodního partnera jednu fabriku v Horní Lužici, takže zhruba chápu, o čem je řeč.
  MP
  February 10, 2020 v 10.22
  Jindřichu Kalousovi
  To Benešovo mávání fanglí chudých regionů je docela nudné. Jakoby nestačilo napsat: Já, Marek Beneš, jsem zahořklý a proto mám pocit, že se vše v prdel obrátilo.
  Stačí se podívat na volební výsledky, aby člověk viděl, že věc není černobílá. Sedmdesát ku třiceti v prezidentské volbě je na úrovni krajů dost extrémní výsledek.
  ČSSD se nevydala na svojí cestu ke dnu, protože by nedbala hlasů Marků Benešů, ale protože se jim pokoušela podbízet. Dokázala sice při tom podbízení konkurovat i nejhorší politické šmíře a postavit osoby tak úžasně bezpáteřné jako Zaorálka, ale nic naplat, působí to chtěně a přehrávaně, nemá to nativní buranství SPD.
  JK
  February 10, 2020 v 10.30
  Martinu Profantovi
  Odkud jste?
  JK
  February 10, 2020 v 10.35
  Ještě jsem ten předminulý post málem ani nedopsal a už tu je jak na zavolanou překrásný důkaz toho, jak málo jsou CDU a její mediální obhájci v obraze, když přesvědčují občany, že volí blbě:

  http://casopisargument.cz/2020/02/10/kramp-karrenbauerova-svadi-chaos-v-durynsku-na-levici/
  + Další komentáře