Německo skončí s uhlím do roku 2038. Dohoda slibuje i zachování Hambašského lesa
Jan KašpárekNěmecká vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na odklonu od uhlí. Poslední hnědouhelné provozy mají skončit v roce 2038. Plán zahrnuje mimo jiné příslib zachování Hambašského lesa. Ekologové jej však pokládají za nedostatečný.
Německo přestane spalovat hnědé uhlí nejpozději v roce 2038. Dohodla se na tom vláda se spolkovými zeměmi v rámci vyjednávání podmínek odklonu od uhlí. Stát počítá s vyplácením nemalých kompenzací dotčeným regionům i vlastníkům fosilního průmyslu, a to v celkové výši zhruba čtyřiceti miliard eur, tedy bilionu korun.
Část bloků uhelných elektráren se má odstavit ještě před rokem 2030. Má je ovšem kompenzovat mimo jiné podobně problematický zemní plyn.
„Jsme první zemí, která závazně odchází od jaderné i uhelné energie. Vysíláme tím významný mezinárodní signál,“ řekla ve čtvrtek novinářům ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. Doplnil ji ministr financí Olaf Scholz, který uvedl, že si Německo náklady spojené s odklonem uhlí může dovolit, a sjednané kompenzace označil za „dobrý výsledek“.
Největší sumu — šestadvacet miliard eur — vláda pošle na podporu uhelným regionům, v nichž musí projít zelenou přestavbou energetická infrastruktura i pracovní trh. Dalších čtrnáct miliard poputuje dotčeným spolkovým zemím, tedy Braniborsku, Sasku, Sasku-Anhaltsku a Severnímu Porýní-Vestfálsku.