Babiš nemá mandát vládnout. ODS ho může získat

Jakub Patočka

ODS svým tahem nominovat Petra Fialu na předsedu Sněmovny ukázala, že je zcela na výši současné situace. Ale může pro něj chtít i víc: post premiéra. Dle rozložení sil k němu předseda ODS může být blíže než Babiš.

Šok z volebních výsledků pomalu vyprchává, a tak je na místě hledět na současnou situaci bez příkras, věcně. Babiš nemá mandát vládnout a nemusí jej získat. Demokrat musí přemýšlet nejen o výsledku, ale také o mechanismech, které k němu vedly. Babiš ho nedosáhl čestnou metodou, většinu svých hlasů si „koupil“, promanipuloval se k nim.

Proto po vyhlášení výsledků líbal svého marketéra, a ne svou ženu. Že v kampani manipulují všichni, je argument pravdivý jen částečně, a navíc nic nemění na základní úvaze o povolební situaci.

Reálné rozložení sil ve společnosti se totiž hned v prvních dnech po volbách ukazuje. Nakonec přece jen ve velké míře byly referendem o Babišovi. Do opozice se okamžitě přihlásily všechny pravicové strany: STAN, TOP 09, KDU-ČSL, ODS.

ČSSD otálí, ale nic jiného jí nezbude. Jestliže jí totiž něco voliči vzkázali, pak především to, že už ji ve vládě prostě nechtějí. Má-li elementární zbytky sebeúcty, nepůjde do ní. A má-li elementární zbytky sebezáchovného pudu, nebude diskutovat ani o jakékoli toleranci menšinové vlády s účastí ANO.

Piráti jsou nejnevyzpytatelnější. Odmítli vládu s Babišem, ale zatím neřekli nic o toleranci menšinové vlády ANO. A co třeba udělají, když jim nabídne Andrej Babiš jejich vlastní, pirátskou, menšinovou vládu za beztrestnost svou a své rodiny? Piráti jsou strana bez historie, bez evropských protějšků a bez naděje na dlouhodobou budoucnost. Jsou efemérním dílem svérázného génia Ivana Bartoše.

Kdo je Ivan Bartoš? Jakási reinkarnace velmože Kozlíka z Markéty Lazarové, převtěleného pro jednadvacáté století. Fenomén. Bez něj by se Piráti nikdy do Sněmovny nedostali. Nakonec ale dnes o naší budoucnosti rozhoduje i on. Dokáže Babiše přehrát? Dokáže jeho estébácky rafinovaným námluvám odolat? Dokáže ho dost dlouho rozptýlit a zdržet? Dokáže se nakonec pevně postavit za řešení, které bude ANO izolovat? Zvládne-li to, je jistou osobností roku.

Vláda Babiše s SPD a KSČM nenastane. A pokud ano, nebude mít dlouhého trvání. Komunisté se s nácky v Evropě spojili naposledy před osmdesáti lety a málem kvůli tomu přišli o Moskvu a o všechno. I komunistům voliči vzkázali, že je ve vládě nechtějí — a oni by měli svůj odchod do opozice co nejrychleji ohlásit.

Základním úkolem Poslanecké sněmovny pro nejbližší období je totiž znovu vydat Babiše a Faltýnka trestnímu stíhání. K tomu je třeba hledat většinu a na jejím půdorysu lze stavět i vládu. Jakmile se to stane, politická situace může získat úplně jinou dynamiku. ANO bez Babiše není ničím a s případně odsouzeným Babišem je pravděpodobně čeká už jen rychlá ztráta pozic.

Základním úkolem Poslanecké sněmovny pro nejbližší období je znovu vydat Babiše a Faltýnka trestnímu stíhání. K tomu je třeba hledat většinu a na jejím půdorysu lze stavět i vládu. Foto Ondřej Mazura, DR

Parlament s devíti stranami je škála, určité kontinuum. V jeho ohnisku, středu, mediánu, dnes stojí ODS, nikoli Babiš, který je vykazován všemi - a právem - na okraj. I když to tak řečí počtu mandátů nevypadá, pozice Petra Fiala se může ukázat silnější než pozice Andreje Babiše. Proto je velmi správným tahem ohlášení jeho kandidatury na předsedu Sněmovny.

Stačí, aby ODS něco šikovně dala Okamurově popletené tlupě, obchodovat vždycky uměla, a středem Sněmovny i české politiky v příštím období může být ona, a nikoli Babiš. Přitom hraje zásadní roli, že Okamura je pořád mnohem víc podnikatel, prospěchář, než programově pevně ukotvený nácek.

ODS je strana se strašnou historií a ohromnou spoustou záporných vlastností. Současný stav české demokracie je především její vinou a odpovědností. Programově nám je v demokratickém poli vzdálena jako žádná jiná strana. Její případná správa státu by vzbuzovala právem obavy skoro ve všech ohledech. Ale neudělala by ze státu složku vlastní korporace. A to je dnes takřka galaktický rozdíl mezi ní a ANO, který hovoří v její prospěch.

Navíc má štěstí na předsedu a její určitá obroda je jeho dílem. Fiala působí a chová se jako zásadový člověk. Má hlubokou znalost dějin a politiky, chce obstát v obtížné zkoušce. Je schopen pracovat s vědomím, že jej toleruje podnikatelská imitace nacistů, liberální pravice i demokratická levice, včetně komunistů, kteří k ní dnes patří. Ochota komunistů ke spolupráci by totiž byla nutná, pokud by se ukázalo, že s Piráty se dohodnout nelze.

Fiala by snad byl schopen v takovém poli vládnout tak, aby všem v základních ohledech vyhověl. A je to nejlepší možnost, jež se nám tu dnes nabízí. Tak v ni doufejme a přimlouvejme se za ni.

  Diskuse (54 příspěvků)
  JH
  Jaroslav Hajek, Přisluhovač globálního kapitalismu
  October 25, 2017 v 12.39
  Piráti *nejsou* strana bez evropských protějšků,
  pirátské strany existují v mnoha zemích, a mají dokonce mezinárodní unii, do které čeští Piráti patří: https://pirate-parties.net/
  Podobnou podporu jako nyní v Česku mají ovšem už jen na Islandu. Můžete to brát jako ojedinělý fenomén, anebo jako možný začátek trendu.
  Eva Hájková, penzistka
  October 25, 2017 v 12.57
  Já beru tu zvýšenou podporu Pirátů, která se tady objevila, jako skrytou sympatii Čechů k anarchismu.
  Martin Šimsa, filosof
  October 25, 2017 v 15.27
  Strana mladých vlčáků
  Piráti sami sebe chápou jako hlídací psy demokracie. Je to strana mladých lidí, které mladí volí. Babiš, Zeman, Kalousek jsou pro ně vykopávky, které chtějí poslat do politického důchodu nebo do vězení (vězeňský autobus). Babiše ťali do živého. Babiš se bojí především toho, že ho opravdu zavřou. A oprávněně. Jeho podvod je tak průhledný a tak známý, že si ho odpyká. Když ne nyní, tak za 2, 3, maximálně 4 roky. Babiš střídá dvě polohy: hraje si na mučedníka a pláče, jak jsou na něj všichni zlí a vytahuje se, jak všemu rozumí a jak je dobrý "nejlepší ministr financí" - s tím taky dlouho nevystačí.
  A jaké bude směřování Pirátů nevím, ale v zásadě je to středová liberální strana - pokud by šli do vlády, udělali by chybu, vyzrát a dozrát mohou jen v opozici.
  Eva Hájková, penzistka
  October 25, 2017 v 17.34
  Je zajímavé, jak někdo Piráty řadí k ultralevici, někdo k pravici a pan Šimsa ke středu.
  Já jsem je letos - tentokrát zcela netradičně - volila. Musím napsat, že mě nenalákali svým autobusem s populistickým nápisem "Pusťte nás na ně" ani slibem legalizovat konopí (to je mi naprosto cizí). Rozhodla jsem se až asi týden nebo dva před volbami po prohlédnutí jejich webu s volebním programem, který se mi zdál vcelku přijatelný. Byla jsem si vědoma, že v něm mají také rovnou daň, což je vlastně pravicový prvek, zatímco já jsem se vždycky cítila jako levicový volič. Jenže levicové strany si do programu dávají daň odstupňovanou podle příjmů a pak ji stejně nejsou schopny vybrat.
  Dá se říct, že z mé strany to byl i trochu protestní hlas. Něco se musí změnit. I ve sněmovně. Něco se musí konečně začít dít. Byla jsem si při své volbě vědoma, že Piráti nebudou mít tolik hlasů, aby mohli sami vládnout. Že půjdou pravděpodobně do opozice. To je dobře. Aspoň tam, doufám, nedají pokoj vládnoucímu Ano, které bych já osobně nikdy nevolila. Tuhle se v jednom textu obával Ivan Štampach, aby nás nově zvolení politici "nezadrátovali". Já jsem Piráty volila právě s tímto úmyslem. Protože vím, že oni nás určitě nezadrátují. Vsadila jsem na to, že se tentokrát do sněmovny dostanou a že můj hlas tedy nepropadne.
  Byla to čistě rozumová, nikoliv idealistická volba. Nemůžu říct, že Piráti jsou stranou "mého srdce", jak to mnozí tvrdí o Zelených. Ale já se, na rozdíl od nich, domnívám, že člověk by v srdci měl mít něco jiného, než politickou stranu.
  IH
  Ivo Horák
  October 25, 2017 v 17.37
  Budeme volit místo politiků Piráty nebo místo Pirátů politiky
  Obávám se, že existence nynější volné niky neznamená, že je tu dlouhodobě místo pro Piráty (třebaže s velkým "P"). Je zřejmé, že stranou, doufejme, že vnitřně demokratickou, se teprve musí stát. Podle toho, jaký program se u nich během následujícího růstu členstva prosadí, dopadne jejich směřování, upřímně řečeno asi fúze. V dnešním čase, který přeje pravici (či pravému středu) bude nejspíš ČPS jednou nějakou frakcí liberální strany, v níž skončí také TOP09.
  Alternativou, nevím, zda dobrou, by byla situace, kdy by ČPS pršely hlasy (aspoň ty preferenční) nezaslouženě snadno a zásluhu za to by si přivlastnil současný stranický "opinion maker". Ve stávající politické bídě se tak ovšem může stát.
  DU
  David Unger, psycholog
  October 25, 2017 v 20.22
  Nenávist k jednomu politikovi není nosný program
  A to by měl vědět i šéfredaktor levicového deníku. Chtít spojovat vládní koalici ODS-TOP09-KDU-ČSL-Piráti-STAN-ČSSD a SPD Tomia Okamury, koalici 7 stran, tak to neudělal ani Dzurinda proti Mečiarovi.

  Navíc, autor článku by si mohl vzpomenout na Klausovy vlády, Topolákovy vlády a vládu Nečase. Stejně tak podpora kandiatury Petra Fialy na post předsedy sněmovny ze strany o 11% hlasů a přitom bez dohody o vládní koalici je kardinální hloupost.

  Byl to Petr Fiala, který v 90. letech jako nezávislý politolog svým studentům opakoval: "ODS bude ve vládě stále, bude mít třicet až čtyřicet procent hlasů a měnit se budou jen její koaliční partneři." Důkaz pluralistického myšlení.

  Nechápu také, jaké manipulace byly v předvolební kampani více než je běžné. Ano, byla tu snaha o antibabišovskou diskreditaci, která evidentně nevyšla. Tu bych srovnal s Kubiceho zprávou z roku 2006.

  Jinak strany ČSSD a KDU by si měli přiznat, že udělaly fatální chybu na jaře. Kdyby to tak nebylo, byla by tu staronová koalice ANO-ČSSD-KDU, která by měla ústavní většinu.

  Po volbách se jedná o vládní koalici, nikoli mobilizuje proti vítězi voleb.
  DU
  David Unger, psycholog
  October 25, 2017 v 20.26
  Vysvětlení povolební situace - Petr Nováček v prosinci 2016
  „Mezi Babišovými ‚třídními bratry‘, tím myslím jinými českými milionáři, miliardáři, existují lidé, kteří mají obavy z toho, aby se po příštích volbách nestal Andrej Babiš tím, kdo bude monopolně určovat politiku v této zemi. A tak vysílají emisary k politickým stranám,“ podotkl politolog Petr Nováček s tím, že emisaři těm stranám říkají, že od nich nic nechtějí, jen jedno jediné. "Nastane-li situace, že Andrej Babiš volby vyhraje a bude potřebovat k parlamentní většině další stranu do koalice, tak vy tu nabídku odmítnete." (Petr Nováček, Události a komentáře, 29.12.2016)
  PK
  Pavel Kolařík, informatik
  October 25, 2017 v 21.54
  Pane Ungere
  Ano, máte pravdu, po volbách se jedná o vládní koalici. Když má vítěz voleb nenulový koaliční potenciál. Což evidentně není tento případ.

  Co s tím naděláte?
  Jiří Kubička, psycholog
  October 26, 2017 v 6.11
  Situace je myslím taková, že na jedné straně je pro všechny strany lepší do koalice s ANO nejít, na druhé straně brzké předčasné volby je také ohrožují. Tři strany s výsledkem těsně nad 5%, to se snadno opakovat nebude.

  ODS by se v Babišově medvědím objetí dusila. Piráty by vstup do vlády rozložil jako se to stalo Zeleným, jejich problém nebyl v tom, že vstoupili do pravicové vlády, ale že šli do vlády bez průpravy v parlamentní opozici, Pro demokratické strany by vlastně bylo nejlepší, kdyby se Babiš spojil s SPD, to by ho do příštích voleb poškodilo, je ale asi dost chytrý na to, aby to neudělal.
  PK
  Pavel Kolařík, informatik
  October 26, 2017 v 7.20
  Ony ty předčasné volby nebudou zas až tak brzo
  Jestliže bude mít ANO předsedu PS, znamená to, že Babiš sám bude mít všechny 3 pokusy na sestavení vlády bez důvěry. Takže než se dopracujeme k předčasným volbám, uplyne pěkných pár měsíců.

  Do předčasných voleb pak půjde Babiš s tím, že to "prostě nezařídil", a demokratické strany s tím, že splnily slib, nezměkly, a Babiše odmítly.

  Kromě toho středopravá formace do nich nepůjde tak fragmentovaná. Ty měsíce Babišovy vlády bez důvěry bude potřebovat právě na to, aby se domluvila na společném postupu, a podnikla všechny potřebné kroky.
  + Další komentáře