Nejde jen o hogo-fogo rituál

Lukáš Jelínek

Kdo nakonec bude jmenovat profesory? Ministr školství? Předseda Senátu? Samotní rektoři nebo prezident jako doposud? Podle pravděpodobného ministra školství Marcela Chládka by změna zákona měla být nejprve konzultována s prezidentem a rektory.

Miloš Zeman je povýšený nejen nad zbytek politické reprezentace, ale i nad inteligenci ztělesňovanou akademiky. Ukázkovým příkladem byla jeho neochota pozvat na oslavu 28. října na Pražský hrad ty rektory, kteří si dovolili kritizovat prezidenta za nejmenování Martina C. Putny profesorem.

Hlava státu si nejprve uzurpovala právo rozhodovat, kdo profesorem bude, a kdo ne. Když neuspěla, zřekla se kompetence jmenovat profesory úplně. A mezitím se ještě pokusila ponížit zpupné rektory. Ovšem, kdo byl ztrapněn nakonec víc?

Zůstal nám zde ale problém s profesory. Adepti již začínají připomínat horníky hromadící se v cimrmanovském dole (podle posledních zpráv osmdesát pět osob). Kdo je vytáhne nahoru?

Nejprve se myslelo, že ministr školství. Přirozená námitka ale je, že by došlo k nepřístojné politizaci akademického prostředí — vždyť ministr je představitel exekutivy, nadto politik zpravidla stranický. Druhá volba padla na předsedu Senátu. Milan Štěch je pro. Bylo by to logické. Jmenoval by druhý nejvyšší ústavní činitel. A stranická příslušnost by se dala přehlédnout.

Další možný přístup připomněl ve středeční MF Dnes Daniel Münich z IDEA/CERGE-EI: „Profesory si klidně mohou jmenovat školy samy. Rektoři dodatečný úkol jistě snadno a rádi zvládnou.(…) Proč by měl rozdílným profesurám a osobnostem žehnat rukou prezidenta stát, který do náročnosti profesur nemůže mluvit? Ať si za vlastní standardy ručí a případně dělá ostudu škola. Bylo by to zcela v souladu s oprávněným požadavkem na akademickou autonomii vysokých škol, kterou si ve většině ostatních ohledů, snad kromě financování, školy tvrdě hájí.

Jistě, v civilizovaném světě je běžné a přináší to mnohá pozitiva, že se profesury váží ke konkrétním školám. Jenže současná česká debata se netýká zásadní změny pojetí vysokého školství, ale jen odstraňování následků prezidentova přístupu ke svým povinnostem coby pověstnému švédskému stolu, z něhož se dá uzobnout, co hrdlo ráčí.

Česká konference rektorů prosazuje, aby profesory dál jmenoval prezident. „Měl by si uvědomit, že má právo a čest mít povinnost jmenovat univerzitní profesory,“ uvedl rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libor Grubhoffer. Uhodil tím hřebíček na hlavičku.

Podle pravděpodobného ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) je prostředí Senátu srovnatelně důstojné a reprezentativní s Hradem, ale rektorům evidentně nejde o to, kdo, kde a čím si s nimi připije. Chtějí, aby stát a jeho nejvyšší představitel docenil vzdělání, vzdělanost a vzdělance.

Chceme-li být skutečně konkurenceschopní, jak se svorně zaklíná pravice s levicí, je nutné věnovat pozornost vysokému školství, ale neméně školství střednímu, učňovskému a základnímu. Počínaje vkladem občanské, mediální a finanční gramotnosti a konče prostorem pro svobodné bádání zbytečně neomezované rozpočtovými prostředky. Jenže realita je taková, že i samotné ministerstvo je na chvostu zájmu partají při dělbě vládního koláče.

První krok na cestě obnovení důvěry mezi univerzitami a státem správně vnímá i Chládek: na rozdíl od současného ministra školství Dalibora Štyse si myslí, že změna zákona by měla být nejprve konzultována s prezidentem a rektory a až poté předložena Parlamentu.

Štysův nástupce se patrně bude víc zajímat o názory akademiků, ale i atmosféru na vysokých školách. Pak se možná i politická a mediální scéna dozví, že univerzity trápí vážnější potíže než (ne)jmenování profesorů To by mohla přehlédnout snad jen vláda analfabetů.

  Diskuse
  January 9, 2014 v 9.26
  právní stát
  V právním státu se ústavní činitelé řídí zákony. Pokud ne, tak nemají na svém místě co dělat. A to se týká prezidenta právě tak jako ministra školství i ostatních aktérů. Je možné diskutovat o změně zákona, ale než k ní dojde, je třeba jednat konformně vůči platnému zákonu. A současný vysokoškolský zákon říká, že profesory jmenuje prezident. Pokud prezident není ochoten respektovat zákon, měl by ze své funkce odstoupit.
  January 9, 2014 v 16.9
  Pane Šimso,
  naprosto souhlasím.

  A k Jelínkovu článku doplňuji: nejde o to, co si kdo myslí o tom, s kým je potřeba případnou změnu zákona konzultovat. Jde o to, že (jak připomněla Česká konference rektorů) MŠMT je dle vysokoškolského zákona povinno návrhy důležitých změn konzultovat s VŠ reprezentacemi (tedy ČKR a Radou vysokých škol).

  Zemanova představa, že se to upeče "při úterním obědě s předsedy obou parlamentních komor", dikci VŠ zákona rozhodně neodpovídá.
  January 9, 2014 v 20.44
  Vzhledem k tomu,
  že v návrhu novelizace vysokoškolského zákona, o kterém se tu diskutovalo asi před rokem byla taky pasáž o tom, že profesury se budou udělovat vzhledem ke katedrám, jak je to v USA, a ne konkrétním lidem na doživotí, mi dnešní diskuse přijde poněkud komická.
  January 10, 2014 v 0.9
  komické
  je ovšem především to, že Rusnokova vláda navrhuje takovou novelizaci vysokoškolského zákona, kde se z prezidenta udělá předseda senátu a přizná se mu právo nejmenovat profesora, který by se mu nelíbil. To už by mohlo hlásit i rádio Jerevan.

  K čemu bude prezident, který nedělá to, co má podle ústavy a platných zákonů? Říkat předsedovi vlády a veřejnosti, kdo je a kdo není správný odborník?
  January 10, 2014 v 9.13
  omlouvám se
  jen mi přišlo, že se zabýváme podružnostmi třeba vzhledem k té transatlantické obchodní dohodě - zde článek Kateřiny Svíčkové. A taky se dívám na Zemana z trochu odlišného úhlu než je teď obvyklé.
  Vysoké školy se hodně změnily. Počet každoročně jmenovaných profesorů se za posledních 20 let značně zvýšil (na dvoj či trojnásobek?). Tituly devalvovaly. Nejsou už tak ceněny jako dřív (připouštíme, že si je někteří koupili). To mi nepřijde šťastné. Možná i nad tím by stálo zato se zamyslet. Ta devalvace je tu nezávisle na způsobu jmenování. Být Zemanem přišlo by mi jako znevažování úřadu prezidenta jmenovat stále početnější zástupy profesorů. Zvětšil ten velký počet nových profesorů (na stejný počet obyvatel) úroveň vzdělanosti u nás? To mi nepřipadá. Bohužel.
  MP
  January 10, 2014 v 9.27
  Trochu vzhůru nohama?
  Jmenováni profesorů prezidentem republiky je jeden z pozůstatků mocnářství. V okamžiku, kdy jmenováni přestalo znamenat přijetí odpovědnosti státu za vyplacení profesorského platu a emeritních požitků na důstojné úrovni, se z tohoto rituálů stalo vyjádření úcty, kterou stát přikládá akademickému stavu. Napsal bych "jen vyjádření úcty", ale ono to "jen" v tomto případě znamenalo zatraceně hodně. Nicméně úctu nemůžete vymáhat zákonem, nemůžete se o ni handrkovat -- pokud se prezident rozhodl porušit tichou společenskou dohodu, stalo se. Mohu toho litovat, mohu si o prezidentovi myslet svoje, ale odestát se to nedá. Nemohu dost dobře chtít od dalších profesorů, aby se startovali v hospodské frašce podobné té s profesorem Putnou. Nezbývá než po tom domácím miláčkovi, co jsme si ho v nedávné lidové veselici voleb pořídili na Hrad, uklidnit nepořádek. Ta změna zákona se podle mého nemůže interpretovat jako vycházení vstříc rozmaru prezidenta, ale jako omluva politiků akademické obci a veřejnosti:"Neumíme anebo nechceme přesvědčit prezidenta nepolitizoval čistě reprezentativní funkce svého úřadu, tak alespoň přijmeme zákon, který zajistí, ze Vás to bude otravovat co nejmíň. Promiňte, ale nemáme na víc."
  MP
  January 10, 2014 v 9.31
  P.s.
  Vkládal jsem svůj příspěvek zároveň s Markem Fraňkem. Děkuji mu za skvělou ilustraci toho, co znamená to statování (omlouvám se za překlep, výše omylem startování) v trapné frašce. Opravdu chceme vystavovat profesory a rektory znevažování na podobné hospodské úrovni, kdy jeden Franěk povídal?
  January 10, 2014 v 9.54
  zákon a východisko z nouze
  I přímou volbou zvolený prezident by měl respektovat zákon. Myslím, že je dobře, že na tom rektoři trvají, v tom jsou státotvornější než prezident.

  To, co navrhuje Martin Profant je východisko z nouze, které je pochopitelné, ale není ideální. Budeme dle rozmarů tohoto i každého dalšího přímo voleného prezidenta permanentně předělávat zákony, abychom zachovali dekórum? Takto právní stát nevybudujeme nikdy, spíše jen demokraticky obarvenou autokracii.
  MP
  January 10, 2014 v 10.20
  Pane Fraňku,
  myslím, že na tom nic záhadného nebylo. Ale abyste neřekl, že Vám nedám příležitost polemizovat:
  Jsem přesvědčen, že prezident se má -- podle zákona a slušnosti -- chovat k rektorům a profesorům jako k představitelům institucí. Nepřísluší mu je soudit personálně. Pokud by získal informace, které by opravdu vážně zpochybňovaly způsobilost té či oné osoby takovou instituci představovat, měl by se obrátit na ty, kdo za rozhodnutí o rektorovi či profesorovi odpovídají -- tedy na senát příslušné university v případě rektora a na vědeckou radu téže v případě profesora.
  A měl by se tak prezident chovat proto, že on sám je instituce a své funkci odpovědný (ač neodpovědný ze své funkce). Právě tak je odpovědný za případný amatérismus svých lidí, o které mluvíte Vy.
  Nevím, jak se chová či nechová rektor Jihočeské university -- a po pravdě nebýt toho mediálního handrkování kolem pozvání, ani bych nevěděl, že je to profesor Grubhoffer. Obecně si ale myslím, že ano, že i rektor má právo protestovat proti jednání nově zvolené politické reprezentace, a to způsobem a v hranicích, které je ochotna s ním sdílet jeho universita. Protože ona do značné míry ponese společenské důsledky takových protestů. Pokud mu tyto hranice nestačí, musí ovšem napřed odstoupit.
  A k návrhu doc. Konvalinky. Já KŠ nevolil a osobně si na Putnovu práci nepotrpím, ale tu duhovou vlajku měla Universita Karlova nesporně vyvěsit. Ne proti Zemanovi, ale proti té špíně v podtextu.


  MK
  January 10, 2014 v 12.14
  Pane Fraňku
  jestli nemáte rád vzletná slova, řeknu to po vašem:
  Nejdětinštější co může být, je, když začne káraný fňukat: "Ale on si začal!"
  Přeberte si to, jak chcte.
  + Další komentáře