Nepodporuji Karla Schwarzenberga
Táňa FischerováZveřejňujeme prohlášení Táni Fischerové, kterým vyvrací nepravdivé zprávy o její údajné podpoře Karla Schwarzenberga v druhém kole prezidentské volby.
Po volbách jsem řekla do médií, že jsem se rozhodla nejít ke druhému kolu. Dala jsem rozhovor ČT, televizi NOVA, ČTK, a jednotlivým novinám. Přesto se stále objevuje zpráva (ČT), že prý podporuji Karla Schwanzerberga. Je to záměrné manipulování skutečností a lze se ptát, proč se tak děje a zda se už opravdu nevracíme do minulosti, kdy se obecně vědělo, že média neříkají pravdu. Proto znovu opakuji důvody, pro které jsem se rozhodla nepodporovat žádného z kandidátů.
Jsem přesvědčena, že hlava státu by měla být především mravní osobností, která celý svůj život dbá na soulad svých slov a činů. Ačkoli sama politika často uznává kompromis jako most mezi krajnostmi, s mravností se kompromis dělat nedá. Nebude —li na Hradě osobnost tohoto formátu, nepřinese nové obsazení Hradu žádný posun k lepšímu. Jedině morální osobnost může spojovat lidi a zjednat úřadu prezidenta skutečnou autoritu. Kdo v minulosti selhával, bude selhávat i v dalších zásadních otázkách.
Miloš Zeman v minulosti opoziční smlouvou zrušil kontrolu moci opozicí a zapříčinil spolu s Václavem Klausem dělení mocenských pozic a bezuzdný nástup kariéristů všeho druhu do všech míst. Stejně jako Václav Klaus opovrhoval občanskou společností a demonstranty nazýval lůzou. Rozděloval lidi i společnost a nikdy nedošel k vlastní sebereflexi.
Karel Schwanzerberg se vedle svých dobrých skutků za minulého režimu v průběhu své současné politické kariéry stále víc vzdaluje ideálu mravnímu. Je odpovědný za stvoření neoliberální antisociální strany, která má navíc ve svém středu Miroslava Kalouska, Jaromíra Drábka, Leoše Hegera a další ministry, kteří se podílejí na pádu solidarity a soudržnosti v naší zemi. Je odpovědný za svá hlasování ve vládě i ve sněmovně, opovrhuje demonstranty, kteří nesouhlasí s vládní politikou. Selhal v případě Jiřího Čunka, Ladislava Bátory, ale třeba i člověka na vlastním ministerstvu, který upozornil na finanční nesrovnalosti. Toho nepodržel a nápravu nezjednal.
Proto jsem se rozhodla nejít k volbám a nepodpořit žádného z kandidátů.
Ovšem pamatuji-li si z televize Vaše slova dobře, tak jste v té reportáži sama řekla asi to, že si to musíte rozmyslet, ale že "asi Karla Schwarzenberga" (což jste říkala se zjevným zebezapřením) ... Zjednodušování médií je, ať se nám to líbí nebo ne, již hodně tradiční realita, s kterou je třeba počítat.
Ostatně (i v myslím že jiném) rozhovoru se nezdá nic sestříháno a máte tam prostor:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/prezident-2013/volebni-videoarchiv/210718-volba-prezidenta-2013-vyjadreni-tani-fischerove/
Samozřejmě je naprosto legitimní uvést svůj postoj na pravou míru, ale zrovna v tomto konkrétním případě bych si nedovolil hovořit o záměrném manipulování skutečnosti (nadto ze strany České televize, která byla v kampani velmi korektní a nestranná) a jejím srovnáváním s předlistopadovou novinařinou.
To je omyl. Morálka se nešíří shora dolů. Tak se šíří zákon (čili psaná morálka). Morálka vzniká ve společnostech sobě rovných jedinců. A zákon zase musí vycházet z jejich morálky, pokud se mu lidé mají dobrovolně podřizovat. Prezident musí dodržovat zákon, ale nemusí být o nic více mravný, než je běžné. My sami musíme tu morálku v sobě objevit.
Aspoň tak já to vidím.
Navíc se domnívám, že vhodit prázdný lístek slouží pouze vnitřnímu uspokojení voliče, který si tím udrží dobré mínění sám o sobě. Nic proti takovému rozhodnutí, ale je to podle mne málo.
Sotvakdo přece může věřit, že taková volba bude mít nějaký dopad, např, v tom, že se ve statistice objeví nápadně větší počet neplatných hlasů než v jiných případech?
najdete ZDE:
http://kurier.at/politik/ausland/karl-schwarzenberg-fuerst-bohemien-und-politisches-naturtalent/2.688.654