Proč nebudu volit Jiřího Dienstbiera v prezidentských volbách

Mikuláš Ferjenčík

Další osobně laděný příspěvek vypočítává důvody, proč nevolit Jiřího Dienstbiera prezidentem: je příliš spojen se zkorumpovanou ČSSD a sám je příliš nevýrazným politikem.

Jiří Dienstbier by byl mezi lidmi, kteří ohlásili kandidaturu na prezidenta, jedním z těch, koho bych z pohledu jeho názorů a vystupování zařadil do kategorie „menší zlo“. Přesto ho v prvním kole určitě volit nebudu. Proč?

Jiří Dienstbier pomáhá těm nejhorším kmotrům v ČSSD ke křeslům v politice. To mu samo o sobě nezazlívám, stranickou loajalitu chápu, ale je to něco, co neskousnu při své volbě. ČSSD je PR firma, která v krajích předvádí stejné podvody na voliče (např. referendum v Plzni, velké koalice s ODS nebo rozkrádání evropských peněz) jako ODS na úrovni vlády. Proto ji svou volbou nechci podporovat.

Navíc na úrovni politického myšlení zůstala sociální demokracie ve dvacátém století. S korporativci z TOP 09 prohrává diskusi o podobu státu ve 21. století a nenabízí alternativu. ČSSD nabízí „škrty s lidskou tváří“ místo toho, aby se soustředila na systémové řešení. Bankovní monopoly, daňové ráje, nízké zdanění korporací a další zásadní problémy evropských ekonomik sociální demokraté neřeší. Místo toho se handrkují o jednotlivá procenta DPH.

Navíc platí, že kdykoli se hlasuje o skutečně podstatných věcech, ODS a ČSSD postupují ruku v ruce. Odpustky ČEZu, fotovoltaika, dotace biopaliv, privatizace OKD a desítky dalších tunelů a tunýlků posvětily obě zmiňované strany.

Tím bych skončil s kritikou Dienstbierovy politické alma mater a pustil bych se do kandidáta samotného.

Jiří Dienstbier je politik druhé ligy. Z mnoha úhlů pohledu se zdá, že ČSSD výběrem Dienstbiera postavila Bohemku proti Spartě a jak jsme mohli sledovat v senátních volbách, kurzy sázkových kanceláří bývají přesnější než průzkumy veřejného mínění.

V pražském zastupitelském klubu ČSSD, jehož odhadem třetinu dostal Dienstbier svým jménem na magistrát, měl nulovou podporu. To je buď ukázka politického oportunismu, kdy je politikovi jedno, koho dostává do funkcí, pokud se tam dostane sám, alternativně absolutní neschopnosti. Ani jedno není dobrá vizitka prezidentského kandidáta.

V ČSSD potom Dienstbier neprosadil ani takovou banalitu jakou je umístění výroční finanční zprávy na web strany. Dá se brát jeho snaha o obrodu ČSSD vážně, když opakovaně prohrává na všech frontách? Stejně tak se nedá říct, že by šel příkladem - o financování Dienstbierovy senátní kampaně na Kladensku se na jeho webu nedozvíme nic. Podobně se nedozvíme nic o jeho práci v senátu. Za rok a půl navrhl všehovšudy 4 zákony, přičemž navrhované úpravy financování politických kampaní jsou dost nedomyšlené (návrh zakazuje například vyrobit si banner strany, se kterou sympatizuji, a dát si ho na vrata). Upřímně řečeno působí návrh spíše dojmem, že jeho cílem bylo získat pozitivní publicitu než snaha zákon prosadit.

Dienstbier se stal celebritou ČSSD tím, že se v otázce velké koalice na magistrátu zachoval tak, jak se měl zachovat každý slušný sociální demokrat. To nestačí.

Byť se mi také hnusí varianta, že do druhého kola postoupí Zeman s Fischerem, odmítám volit takzvaně takticky. Myslím si, že je na výběr dost kandidátů na to, abych mohl hlasovat pro někoho, místo toho, abych hlasoval proti někomu.

Zuzana Roithová působila dlouhodobě konzistentně a poměrně sympaticky v evropském parlamentu, Vladimír Franz si mě získal schopností vybrat bez stranického zázemí potřebný počet podpisů a jeho online kampaň je obdivuhodná. Teď prozkoumávám jeho skinheadský škraloup. Přijatelnější než Dienstbier je pro mě i Táňa Fischerová. Poku tedy budu volit Jiřího Dienstbiera, tak pouze se zaťatými zuby ve druhém kole.

  Diskuse (26 příspěvků)
  Jan Kopecký, sociolog
  November 1, 2012 v 10.17
  "Internet je naše moře" – aneb s Piráty se zaťatými zuby k lepším zítřkům?
  Pane Ferjenčíku:

  Docela by mne zajímalo, do které ligy politiků řadíte sám sebe a svou stranu?

  To, jak kandidát Pirátů v Brně na hlavu porazil kandidáta Národních socialistů, je docela slibný začátek. Je možné, že pokud si do těch zaťatých zubů před příchodem do volební místnosti vložíte dýku, a Blesk tu fotografii uveřejní na titulní straně, sázkové kanceláře na to přiměřeně zareagují.
  MF
  Mikuláš Ferjenčík
  November 1, 2012 v 10.38
  RE: Jan Kopecký
  Nevím jaká jsme liga, alespoň máme dost soudnosti, abychom nestavěli vlastního prezidentského kandidáta.
  AB
  Adam Borzič
  November 1, 2012 v 10.52
  Zvláštní svět- Pirátům je bližší konzervativní homofobka než tolerantní socialista - no aspoň mám taky jasno v tom, kterou stranu v budoucnosti rozhodně volit nebudu!

  MT
  Miroslav Tejkl
  November 1, 2012 v 11.8

  ... to jsem tedy netušil, že se Piráti dohodli se Zemanem
  Jan Kopecký, sociolog
  November 1, 2012 v 11.17
  tak oni se dohodli?
  A nevíte jak se mají jmenovat po slučovacím sjezdu?
  Martin Ševčík, Přisluhovač globálního kapitalismu 2
  November 1, 2012 v 11.28
  Lidová Fronta Judeje
  Vaše volby Vám nikdo nebere, ale když už hlásáte malost J.D., tak bych tedy prosil jasně z Vaší strany. kterého toho velkého politika teda budete volit ať se můžu inspirovat.
  Navíc by mě zajímalo jakou Spartu má podle Vás nasazenou pravice? To myslíte Syner tátu a komoušobijce Sobotku, nebo Dlouhého, co možná uspěje proto, že ho právě dnes už mladí vůbec neznají a hraje na ně tu samou píseň jako předloni kníže Karl?
  "Malý" je proto, že není v ČSSD velký a ty, co jsou teď velcí kvůli kmotrům, tam přece nechcete. Právě pro Vás tam je. Nebo jste chtěl Palase?
  Moje osobní sympatie má největší paní Fischerová, ale volit ji nebudu, protože nehodlám, aby jsme dopadli jako dopadli v Praze s Filipiovou, kde Potůčka knockoutovala Procházková. Kdyby jste radši volil to Vaše menší Zlo, nemusel by jste pak v prezidentském křesle snášet Zlo totální. Dodáváte totiž, že jste ochoten se zatnutými zuby volit J.D. ve druhém kole, jenže pokud bude Váš přístup obecněji užitý, nebude se v druhém kole J.D. vyskytovat a budete se rozhodovat mezi Zemanem a Fischerem, dobrou chuť.
  J.D. je pro nás právě naděje, že se v ČSSD ledy pohnou a vezme to správný směr, v té straně. ale na to právě musí vyhrát a ne prohrát. A i proto mu právě Fischerová dala podporu, než začla kandidovat sama.
  Připadá mi ale, že se právě bojíte toho, že by se v ČSSD mohli ledy pohnout, protože vy jste avantgarda nového boje jednadvacátého století. Jenže boje 20 století ještě nejsou dobojována, na to vy pořád nějak zapomínáte.
  Chcete něco vědět, doma jsme se s mojí dohodly, že dáme jeden hlas v kraji ČSSD a druhý právě Vám Pirátům. Ikdyž jsem věděl, že nepostoupíte, hlas jsem promarnil, protože jsem Vám chtěl dát podporu do bojů století 21.
  Jenže začínáte strašně moc zavánět samochválou a spasitelstvím. Jste "komunistická" strana 21. století ne její "sociální demokracie". Jste revoluční avantgarda a začínám z Vás mít strach, svůj hlas už Vám příště s takovou asi nedám.  Martin Ševčík, Přisluhovač globálního kapitalismu 2
  November 1, 2012 v 11.35
  Doplnění
  V tomto odstavci:
  "Připadá mi ale, že se právě bojíte toho, že by se v ČSSD mohly ledy pohnout, protože vy jste avantgarda nového boje jednadvacátého století."
  mi vypdlo toto:
  Že se právě bojíte pohnutí ledů v ČSSD, protože jedině vy jste ti správní a hodláte zaujmout její místo. Na to ale panáčku nemáte a zbytečně likvidujete něco, co mohlo být vaším spojencem. Já nejsem profi politik a možná mám o ČSSD velké iluze. Jenže podpora lidí jako je Keller, Bělohradský, Potůček, a spol., včetně právě paní Fischerové, je pro mě vodítko. Je mi 30 a pořád prostě připouštím, že nevím všechno a věřím starší generaci (teda jak komu v ní). Ale vy jste ti nelepší, protože jste mladí a nezkažení. Propadáte megalomanství.
  MF
  Mikuláš Ferjenčík
  November 1, 2012 v 11.46
  RE: Adam Borzic
  Pro mne jsou u osoby prezidenta politické názory až na druhém místě. Na prvním místě pro mne je respekt k ústavním principům. V koncepci naší ústavy není prezident výkonná funkce, která by měla tvořit mocenskou protiváhu vládě.

  Jiří Dienstbier už nyní prohlásil jaké zákony bude systematicky vetovat. Dle mého názoru tu prezident není od toho, aby ovlivňoval rovnováhu na pravolevé ose zákonodárství. Vetovat má legislativní paskvily, případně zákony, které omezují lidská práva, ale paušálně označit ideologii politických soupeřů za nepřijatelnou a vyhlásit její veto z pozice prezidenta, mi nepřijde správné.

  Paní Roithová byla roky velmi pracovitou europoslankyní, která lidská práva považuje za podstatné a je profesionální. Odpovídá na emaily (jedna z cca 5 našich europoslanců), je otevřená debatě a přiznám se, že považuji za plus i to, že je to žena. To že se s ní neshodnu v politických názorech nepovažuji vzhledem k výše řečenému za zásadní.
  David Lobpreis, Socio-ekononický migrant
  November 1, 2012 v 11.49
  Kdybych náhodou měl čas volit, tak půjdu volit Fišerovou, protože mám rád jméno Táňa
  K tomu, zda se účastnit her, kteřé hrají i entity, které:
  1) neznají pravidla
  2) porušují pravidla

  pak asi toto:
  http://www.youtube.com/watch?v=NHWjlCaIrQo
  MF
  Mikuláš Ferjenčík
  November 1, 2012 v 11.50
  RE: Jan Kopecký a Miroslav Tejkl
  Nedohodli, pouze jsem sem já napsal svůj osobní názor na věc. Přiznám se, že poslední kapkou pro mě bylo, když Jiří Dienstbier pomáhal sociálně demokratickým kmotrům v Plzni a Brně v rámci krajské volební kampaně. Stranická loajalita pro něj dle mého názoru stojí výše než principy.
  + Další komentáře