Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Profil čtenáře:
Jaroslav Šebek

Profese:
E-mail: sebja@centrum.cz
Takové zločiny na geniu loci Prahy se mohou dít také proto, že my Pražané jsme lhostejní a nedokážeme důrazně protestovat proti páchání takových ohavností.
Pan Vratislav Dostál sděluje v podtitulku svého článku, že Respekt "manipuluje s fakty ve prospěch pravicových stran".
O časopisu, který vlastní pánové Bakala a Schwarzenberg, to příliš objevné zjištění není.
TOP 09 se nemusela obávat předčasných voleb tolik, jako decimovaná ODS, proto sebevědomě prohlašovala, že v případě ustavení Zemanovy úřednické vlády se připojí k požadavku ČSSD a KSČM na samorozpuštění Sněmovny. Ale Kalousek jako mimořádně bystrý politik při Zemanově jmenování Rusnoka pochopil, že vláda premiéra a ministrů, majících blízko k Zemanovi a jeho SPOZ, může překreslit politickou mapu a do té doby téměř jisté drtivé vítězství levice velmi zrelatizovat.
Nikomu více neubere preferencí tradičně oblíbená nepolitická vláda (Tošovský, Fischer), byť složena z příštích lídrů SPOZ, než-li Sociální demokracii. Již při volbách 2010 jí Zeman uzmul nejméně 4 procenta a při těch příštích, pokud se budou konat co nejpozději, to bude nepochybně více. To by mohli v Lidovém domě na menšinovou vládu rychle zapomenout. Vzpomeňme si, jak Zeman na sjezdu SPOZ nabádal své ovečky, aby se po příchodu do Sněmovny nedaly zlákat k žádné vládní spolupráci.
Zemanova motivace se od Kalouskovy sice liší, ale oba kalkulují s oslabením ČSSD. Zeman bude osobně, ale i prostřednictvím svých Zemanovců, kteří socdem podporu nedají, tlačit ČSSD k další opoziční smlouvě, Zemanově to politickém snu, který veřejně preferuje.
Kalousek může spekulovat s možností návratu lidovců s pravicovým Bělobrádkem v čele, kteří by nemuseli být proti posílení pravicového bloku TOP 09/ODS.
Pravice nebude mít s vládou Zemanových přátel žádný větší problém - bude v pohodlné pozici opozice, navíc s takovou silou ve sněmovně, kterou může blokovat kroky, jež může vláda přátel Miloše Zemana z vytunelovaného programu socdem prosazovat. A ČSSD se bude moci těžko stavět proti návrhům z vlastní programové kuchyně.
Výsledkem této politické krize může být podlehnutí ČSSD Zemanově tlaku na uzavření opoziční smlouvy s resuscitovanou ODS, na jejíž maléry se bude pomalu zapomínat (navíc je bude vyvažovat proces s Davidem Rathem). Druhým, neméně špatným výsledkem, může být opětná pravicová vláda ve složení TOP 09/ODS/KDU ČSL.
Bohuslav Sobnotka si je dobře vědom těchto nebezpečí a proti vládě přátel Miloše Zemana se nezvykle ostře ohradil. Pro budoucnost ČSSD je nezbytné, aby nezůstal ve své straně názorově v menšině. Pouze jednota, nikoliv předstíraná, ale skutečná a pevná, může tuto stranu ochránit před neveselou budoucností.
Tyto moje černé myšlenky by mohla rozehnat mimo jednoty vedení ČSSD také politická vyspělost a inteligence voličů, což by mne velmi příjemně překvapilo. Ale jsem spíše skeptický, neboť na zázraky příliš nevěřím.
P.S. Jak rád bych konstatoval, že jsem se ve svých úvahách kardinálně spletl.
...ačkoliv v této debatě, zklamán postojem Elišky Wagnerové, stojím spíše na Vaší straně, přesto se musím ohradit nad Vaší bagatelizací důchodců, coby nekritických adorantů Miloše Zemana. Domnívám se, že je to stejně zavádějící, jako většinové tvrzení, že všichni senioři musí být chráněni před tzv. šmejdy (protagonisty přímých prodejů při kontraverzních marketingových akcích).
Je pravdou, že pro levicově zaměřené občany je Miloš Zeman přijatelnější figurou, než-li Kalouskův spící maskot. Ale určitě i většina seniorů dovede sledovat počínání prezidenta Zemana v jeho nové roli kritickým pohledem.
Poměrně na naše poměry velká účast při těchto prezidentských volbách, která se po prvém volebním dni rýsuje, může ukázat, jak jsou na tom občané naší země s politickou gramotností. Bude-li zvolen prezidentem Miloš Zeman, tak jen díky těm, kterými jinak nezastíraně pohrdá.