Profil čtenáře:
Mikuláš Ferjenčík

MF
Profese:
E-mail: mikulas.ferjencik@pirati.cz
dovoluji si váš článek opravit. Piráty (taktéž senátně parlamentní) v tuto chvíli (taktéž do sjezdu) vede žena - Janka Michailidu (http://www.pirati.cz/lide/Janka%20Michailidu)
1) Podle přepočítávacího mechanismu pro evropské volby (systém dělitelů) by se tam dostali i ti Zelení. Stačí si přečíst, jak by vypadal zákon při zrušení pětiprocentní klauzule.

4) Ano, proto jsme dopředu počítali s variantou, že tu hranici napadneme. Náš politický cíl, je zrušit ji (u všech typů voleb) a tohle je nejsnadnější způsob, jak toho dosáhnout.

Nejít do koalice se Zelenými bylo naše strategické rozhodnutí. Chtěli jsme se nejprve etablovat jako zavedená strana a až potom se pouštět do koalic. Například pro komunální volby teď máme mnohem lepší pozici, než bychom měli při společné kandidatuře. Navíc Piráti nejsou Zelení a programové rozdíly nebyly úplně zanedbatelné.
Vidím u nich podstatný rozdíl, v tom, že člověk rozděluje podíl ze "svých" peněz, zatímco u participativního rozpočtu má každý k dispozici stejnou částku nezávisle na tom, kolik přispěl. Ovšem i asignace považuju za krok správným směrem.
Díky za vysvětlení, ještě jedna podstatná poznámka, proč to považuju za významný počin i když to realizuje jen Pirátská strana o několika stech členech.

Považujeme to za pilotní projekt a pokud se osvědčí budeme ho prosazovat i v komunální politice (dost možná i ve vyšších politických patrech, ale do komunálu to dle mého názoru sedí nejlépe).

Je to tedy kromě politické deklarace i projekt, který na relevantní částce (kvůli 750 000 už by vstal z postele ledaskdo) testuje zajímavou myšlenku.
Tušíte někdo proč zelení podpořili KDU-ČSL ? Mně to prostě neleze do hlavy.