Přichází Antifosilní jaro. Studenti protestují za klima
Matěj MoravanskýJasný plán energetické transformace, konec těžby v dole Bílina nebo vystoupení z Energetické charty — studující na protestu před ministerstvem průmyslu a obchodu požadují aktivnější klimatickou politiku vlády.
„Ze současné situace jsme již opravdu frustrovaní. Pokud nebudeme mít co nejdříve k dispozici jasný plán dekarbonizace, značně to snižuje naše šance na zvládnutí klimatické krize,“ řekla zástupkyně studentského hnutí Univerzity za klima a studentka architektury na ČVUT Marie Skalková před začátkem protestu, který si klade za cíl upozornit na nečinnost české vlády při řešení klimatické krize.
Studenti z několika českých univerzit se v Brně, Olomouci a v Praze sešli ke společnému protestu. Na programu mají neformální vzdělávání formou workshopů nebo přednášek s experty na ekologická témata a témata spojená s problematikou klimatické krize, pořádají rovněž debaty, čtení poezie nebo veganský piknik. V Praze studenti v rámci protestu přespávají před ministerstvem průmyslu a obchodu.
Reakce na neúspěšná jednání s vládou
Studentské hnutí Univerzity za klima uspořádalo v listopadu minulého roku univerzitní stávku, kterou chtěli přimět vládu k aktivnější klimatické politice. Studující například požadovali vystoupení České republiky z Energetické charty, která umožňuje velkým energetickým, hlavně fosilním, korporacím vymáhat po státech nepřiměřená odškodnění za prosazování klimatické politiky, jež obnáší uzavírání uhelných elektráren a dolů. Studenti také požadovali, aby transformace k obnovitelným zdrojům energie byla spravedlivá, tedy aby přinesla čistou, dostupnou a levnou elektřinu pro všechny.
Na závěr stávky, který proběhl symbolicky 17. listopadu, převzala požadavky studentů vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která následně zastřešila sérii jejich jednání se zástupci vlády. Výsledky setkání s místopředsedou vlády Marianem Jurečkou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a náměstky z několika dalších odpovědných rezortů však studenti hodnotí jako neuspokojivé.