V Británii bují stávky kurýrů, některé se táhnou už čtvrtrok
Jan KulišČím dál víc britských měst zažívá protesty pracujících v tzv. zakázkové ekonomice. Ta během pandemie nebývale narostla, podmínky pracujících se ale spíše zhoršily. Nejvíce pozornosti teď poutá stávka kurýrů v severoanglickém Sheffieldu.
I po třech měsících poutá v Británii pozornost série stávkových protestů, jimiž se kurýři z různých měst kolektivně domáhají lepších pracovních podmínek. Účastníci stávek zpravidla odmítají rozvážky během nejfrekventovanějších hodin. To jim umožňuje tlačit jak na podniky, jejichž zboží rozvážejí, tak na platformy, které jim organizují práci. Po zbytek dne přitom obvykle normálně pracují, takže přicházejí jenom o část výdělku. To dovoluje zapojit se i poslíčkům, kteří jsou v těžší finanční situaci a kompletní výpadek výdělku by si jednoduše nemohli dovolit.
Příslušné protesty byly v posledních měsících zaznamenány v Chesterfieldu, Sunderlandu, Blackpoolu, Huddersfieldu, Leicesteru, Middlesbrough či Dewsbury. Zdaleka nejviditelnější je ale už dlouhou dobu stávka v půlmilionovém Sheffieldu.
Tamní kurýři rozvážející pro digitální platformu Stuart (patří pod DPD) začali protestovat loni 6. prosince poté, co jim vedení oznámilo změnu systému finančního odměňování za jednotlivé zakázky. Kurýři měli dle vlastních vyjádření v důsledku přijít přibližně o čtvrtinu dosavadního výdělku, a to i přesto, že se rozvážkovému businessu za pandemických let nebývale dařilo.
Protest si sheffieldští kurýři odhlasovali prostřednictvím své odborové organizace. Kromě zvýšení finančních odměn za rozvoz požadují také bonus za delší jízdy.