Stávkami k nové naději pro české pracující
Markéta JuřicováV České republice není důrazný boj pracujících za svá práva běžným jevem. Před několika dny ale proběhly hned dvě významné události: stávky zaměstnanců továrny Nexen Tire a kurýrů služby Wolt. V čem jsou tyto protesty přelomové?
Odbory ve firmě Nexen Tire vyhlásily stávkovou pohotovost již před rokem. I přes dlouhodobé pokusy o vyjednávání s nimi ale zaměstnavatel odmítal uzavřít kolektivní smlouvu, a tak ke konci letošního ledna už pohár trpělivosti přetekl. Vedení firmy odmítlo podepsat dokonce i smlouvu zprostředkovatele jakožto kompromis mezi oběma stranami. 31. ledna 2023 tak zaměstnanci továrny zahájili stávku.
Stávka, které se zúčastnilo téměř 200 zaměstnanců továrny, byla poprvé v historii vyhlášena jako neomezená, což odborům zajišťuje velmi dobrou vyjednávací pozici. Požadavky byly jasně formulovány: uzavření kolektivní smlouvy na roky 2022 a 2023, vyplacení kompenzačních bonusů za rok 2022 a zvýšení mezd všem zaměstnancům.
Zatímco odbory již od začátku vyjadřují zájem na důstojném a férovém vyjednávání, vedení firmy se snaží zaměstnance zastrašit a stávku i kolektivní vyjednávání sabotovat vzkazy na nástěnkách, blokováním vstupu odborářům do objektu továrny a nahrazování stávkujících zaměstnanců jinými, čímž mimo jiné porušuje zákon. To vše zatím selhává.
V den vyhlášení stávky proběhla solidární demonstrace zaměstnanců Nexenu, dalších odoborářů a levice před korejskou ambasádou. Nexen Tire je totiž korejská firma a odbory chtějí tlačit na její vedení také politicky přes tamní vládu. Management firmy zatím požadavky stávkujících ignoruje a vymlouvá se na potřebu domluvit se s korejskými majiteli. Stávka tak s rostoucím počtem zaměstnanců pokračuje a další demonstrace se koná dnes, 6. února, před objektem továrny.
Ledy se ale přece jen hnuly: pokus vedení firmy o zastavení stávky pro údajnou nezákonnost byl soudem zamítnut a korejský majitel firmy se chystá přiletět osobně do České republiky, aby zde jednal o podmínkách kolektivní smlouvy.
Mezinárodní vlna protestů
Pokud je stávka v průmyslovém podniku klasickým projevem třídního boje, stávka v platformové ekonomice je v České rebublice novinkou. Kurýři rozvážkové služby Wolt se rozhodli stávkovat 1. února v reakci na zavedení nového systému odměňování, který kurýrům snižuje příjmy zhruba o třicet procent.
Nový systém odměňování kurýrů začal Wolt zavádět globálně poté, co původní firmu zakoupila americká společnost Doordash. V reakci na něj se konají protesty a stávky po celém světě — například v Izraeli, Kazachstánu nebo Maďarsku, další se chystá v Polsku.
Na Václavském náměstí v Praze se sešli lidé s typickými světle modrými vestami a batohy. Mezi přítomnými bylo vidět neskutečné odhodlání. Není divu — vždyť kurýři si musí kromě klasických životních nákladů také sami platit například pojištění a údržbu svých vozidel a kol, která je při intenzivním používání velmi nákladná. Citelný zásah do příjmů je tedy pro velkou část z nich neúnosný.
Firma navíc podle všeho své pracovníky o změnách ani patřičně neinformovala. Uspořádala pouze Zoom meeting, kde kurýrům ani dostatečně nevysvětlila, jak přesně se nový systém promítne do jejich finančního ohodnocení. Jedinou zpětnou vazbu, kterou vedení firmy přijímá, je vyplnění jejich dotazníku. Ten ale zaměstnanci hodnotí jako zavádějící.
Václavské náměstí na zhruba dvě hodiny zaplnil pískot a skandování více než stovky kurýrů, kteří přijeli demonstrovat například i z Ostravy či Kladna. Na místě zazněly projevy organizátorů stávky a stavěla se „barikáda“ z hranatých rozvážkových batohů. Pak vyrazil pochod centrem Prahy k sídlu společnosti, kde chtěli stávkující kurýři předat vedení své požadavky. Budova však byla — údajně z bezpečnostních důvodů — uzavřena a zástupci vedení firmy odmítali vyjít ven nebo jakkoliv komunikovat. Několik kurýrů bylo odpojeno z firemní aplikace, což jim znemožnilo případný návrat do práce. Další protesty se ve stejný čas odehrály také v Brně a Olomouci.
Jednání se i přes silný nátlak vedení firmy stále vyhýbá a schůzku, kterou navrhl jeden z organizátorů stávky na den po demonstraci, odsunulo vedení firmy až na příští týden. Proto kurýři naplánovali na 14. února celostátní stávku.
Kurýr Aleš Kranda k tomu říká: „Nabízíme konstruktivní a transparentní přístup k vyřešení neutěšené situace. Nikde ale není zaručeno, že se příští týden firma Wolt opět nevymluví z nějakého absurdního důvodu.“
Kurýři požadují od vedení firmy zejména férové jednání, návrat původního, spravedlivějšího systému odměňování a také odblokování kurýrů, kteří byli s největší pravděpodobností kvůli účasti na stávce odpojeni od kurýrské aplikace.
Odvaha a inspirace pro ostatní
Obě tyto stávky jsou v našich podmínkách přelomové. V případě Nexenu jde o první neomezenou stávku v České republice, která navíc už po pár dnech svého trvání zaznamenává dílčí úspěchy a je velmi pravděpodobné, že nakonec donutí vedení firmy k ústupkům.
V několika dalších továrnách se již o možnosti vyhlásit stávku začalo hovořit a je možné, že by tyto boje mohly povzbudit dosud neorganizované zaměstnance ve firmách napříč Českou republikou ke vstupu či založení odborů.
V případě Woltu jde zase o první stávku pracovníků českých rozvážkových služeb, kteří mají oproti jiným pracujícím ztíženou pozici hned v několika směrech: zatím nejsou odborově organizovaní a kvůli absenci řádné smlouvy s firmou nemají dostatečnou právní ochranu. Stávka kurýrů Woltu tak může být velkou inspirací i pro ostatní, aby sebrali odvahu a postavili se za lepší pracovní podmínky pro sebe i pro své kolegy.
Stávky v minulosti přinesly již mnoho výdobytků, které pokládáme za nedílnou součást civilizovaného světa — volné víkendy, placenou dovolenou nebo zvyšování mezd ve všech odvětvích. I v současném světě je však stále za co bojovat: Česká republika ve výši mezd dlouhodobě zaostává za zbytkem Evropské unie, mnoho firem soustavně porušuje zákoník práce a bezpečnostní předpisy, zneužívá dělníky z východní Evropy přes mafiánské agentury nebo zastrašuje a vydírá zaměstnance. Jedině organizací na pracovištích a bojem za lepší pracovní podmínky to můžeme změnit.