Jak se po volbách změní klima?
Jiří KoželouhVedoucí energetického programu Hnutí DUHA komentuje programy hlavních českých stran v otázkách ekologie a změn klimatu. Ve srovnání s volbami 2017 zezelenala nejvíce ODS. Celkově nejdůslednější jsou ale Piráti, ČSSD a Zelení.
Programy politických stran, hnutí a koalic před letošními volbami do Poslanecké sněmovny v naprosté většině oproti volbám 2017 zezelenaly. Důvod je nasnadě: větší důraz na ochranu životního prostředí začala klást sama česká veřejnost. Změna klimatu je podle průzkumů pro více něž 90 procent lidí „realitou“. Péči o českou přírodu a krajinu označuje většina za prioritu.
Nejmarkantnější posun v psaných programech je letos vidět u ODS. Ta byla v roce 2017 spolu se Svobodnými v ekologičnosti programu nejhorší. Tento rok je však podepsána pod výrazně lepším programem koalice SPOLU. Samozřejmě na lámání chleba přijde až po volbách. Rozhodující zřejmě bude už to, zda bude ona koalice pokračovat, či nikoliv.
Tak jako ODS mohla být dotlačena zapojením do koalice k ekologickým slibům, v případě TOP 09 je tomu naopak. Tato strana byla před minulými volbami — kdy sestavovala program s Liberálně ekologickou stranou Martina Bursíka — v ekologii silnější. Nyní ustoupila.
Mírně se co do psaných závazků zhoršilo také ANO, byť u něj stále převažují pozitivní sliby. Velmi zezelenala ČSSD, a to i přesto, že již v roce 2017 měla solidní ekologický program.
V rámci koalice Pirátů a STANu se v ekologičnosti programu zlepšil hlavně STAN (v roce 2017 měl velmi slabý program), ale mírně i Piráti, kteří však měli velmi dobrý program už minule. Nejlepší program v oblasti životního prostředí a klimatu mají opět Zelení. Ti se oproti minulým volbám nezhoršili ani nezlepšili.