Vyšetřování útoku na Kapitol: zadrženo již téměř sto trumpovců, motivy různé
Petr JedličkaDosavadní výpovědi účastníků vpádu do sídla amerického Kongresu naznačují, že velká část trumpovců žádný plán neměla. Někteří si ovšem přinesli s sebou pouta a jiní zbraně, které slibovali použít.
Co přesně se odehrálo ve středu 6. ledna při vpádu stoupenců prezidenta Trumpa do washingtonského Kapitolu? Jednalo se o jednu z podob terorismu, konkrétně o pokus donutit zákonodárce k nevyhlášení výsledků voleb hrozbou únosu, ublížení na zdraví či dokonce popravy? Nebo šlo prostě o výtržnost, o spontánní jednání davu, protest, který se vymkl, či demonstraci síly? A není na místě mluvit rovnou o povstání, respektive pokusu o puč? Víme, že události v sídle amerického Kongresu stály pět životů. Víme, že 116 policistů a členů ochranky bylo potlučeno či jinak zraněno. O co však trumpovcům doopravdy šlo? Dosavadní výsledky vyšetřování přinášejí první odpovědi.
Ke 13. lednu sdělili vyšetřovatelé nějaké obvinění celkem sedmdesáti zadrženým osobám. Z audiovizuálních materiálů bylo identifikováno na sto dalších lidí. Ani v jednom případě se přitom zatím nepotvrdila teorie, kterou šířili po událostech někteří protrumpovští komentátoři a politikové — že za násilnostmi stáli levicoví provokatéři pouze převlečení na trumpovce. Všichni doposud zadržení jsou stoupenci dosluhujícího prezidenta. A všichni též uvěřili jeho narativu o zfalšovaných volbách a potřebě zachránit americkou demokracii, jak je před vpádem do Kapitolu vyzval sám Trump. Nebo to alespoň říkají…
Pokud jde o konkrétní profily zadržených, běží o pestrou směsici. Na jednu stranu jsou tu známí protrumpovští radikálové — vyznavači konspirační teorie QAnon, dle níž Donald Trump bojuje s pedofilní sektou ďáblových vyznavačů v čele s Obamou, Sorosem a Clintonovou, konkrétně Doug Jensen z Iowy a arizonský „viking“ Jacob Chansley alias Jake Angeli. Dále krajněpravicový publicista Nick Fuentes — autor populárních podcastů —, jeden z lídrů protrumpovských militantů Proud Boys Nicholas Ochs z Havaje, Adam Johnson z Floridy, který byl vyfocen, jak si odnáší pultík předsedkyně Sněmovny, či Richard Barnett z Arkansasu, ten, jenž se tak fotogenicky rozvaloval v křesle Nancy Pelosiové.
Nikdo z této skupiny se za vpád nestydí. Všichni jej vesměs vykládají jako akt protrumpovského protestu namířeného proti konkrétní nespravedlnosti — podobný, jakých se účastnili i dříve. Ublížit prý nikomu nechtěli.
Další známý protrumpovský aktivista Tim Gionet, který na Twitteru vystupuje pod identitou Baked Alaska, uvedl, že plánoval v Kapitolu přespat. Chtěl prý též zavolat osobně Trumpovi z telefonu v kanceláři Nancy Pelosi. A další zadržený trumpovec Douglas Sweet, známý už z pochodňových maršů v Charlottesville, prostě vypověděl: „Nešel jsem tam s žádným zlým úmyslem, házet něco na policii nebo tak (…) Prezident vyzval všechny vlastence, aby se ukázali, a tak jsem tak učinil.“
Tim Gionet natočil dvacet minut svého pobytu v Kapitolu na video a pouštěl živě na sociální sítě. Na záběrech je vidět několik desítek lidí připomínajících vzhledem starší generaci motorkářů a několik mladíků, jak se triumfálně poflakují po budově, pokuřují a skandují protrumpovská hesla.
Nebezpeční ozbrojenci
Celkem spolehlivě už víme, že tři z pěti obětí vpádu — opět mimochodem qAnonci a vyznavači kultu zbraní — nebyli na místě přímo zabiti, ale zemřeli na infarkt, mozkovou příhodu, respektive na jinou zdravotní komplikaci. Dvě oběti však zabity byly — trumpistku Ashli Babbittovou zastřelil člen ochranky, když bránil davu ve vpádu do prostor pro kongresmany, a policista Biran Sicknick zemřel na následky zranění způsobeného úderem hasícím přístrojem do hlavy.
Mohlo být přitom ještě mnohem hůře — zadržen byl i sedmdesátiletý Lonnie Leroy Coffman, trumpovec z Alabamy, který měl na místě zaparkovanou dodávku z jedenácti Molotovovými koktejly a několika zbraněmi. Zadržen byl i Cleveland Grover Meredith z Georgie, který se v textových zprávách chlubil, že zastřelí Nancy Pelosiovou přímo v živém přenosu — v autě měl dvě pistole a útočnou pušku s přibližně sto náboji.
Dvě další zadržené osoby, konkrétně veterán letectva Larry Randal Brock a Christopher Alberts z Marylandu, byly zachyceny na fotografiích, jak v Kapitolu drží v rukou svazky plastových policejních pout. A jak uvedla Anna Kasparianová z TYT, „máte-li (při útoku na parlament) v rukou pouta, zjevně je chcete k něčemu použít. Konkrétně ke spoutání zákonodárců, kteří se chystají k oficiálnímu vyhlášení výsledků voleb.“
Možná tedy chtěli brát rukojmí. Možná, že je dokonce soudit, podobně jako bojůvka, která se loni chystala k únosu michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové. Brock sám se hájí, že pouta na místě jen našel a sebral je, aby je odevzdal nějakému policistovi — což s ohledem na to, že na protest dorazil v taktické výstroji a s helmou, nepotřebuje komentář.
Řadoví trumpovci
Vedle popsaných typů, nejrůznějších svérázných postaviček a krajně pravicových exhibicionistů tvořili dav, který vpadl do Kapitolu, řadoví trumpovci bez jednoznačných motivů. Nešlo přitom nutně o nižší třídu — americká média identifikovala podnikatele, ředitele firem, lokální politiky, policisty mimo službu i penzionované vojáky.
Typickým zástupcem této skupiny budiž například pětatřicetiletý trumpovec Derrick Evans, který byl v listopadu zvolen poslancem státního parlamentu v Západní Virginii. Evans si natočil svůj vlastí vpád do budovy na telefon a video ihned osdílel s nadšeným komentářem „We’re in, we’re in! Derrick Evans is in the Capitol!“. Již o den později plnil sociální sítě omluvami rodině, voličům, straně a spol. a 9. ledna se vzdal mandátu.
Na některých videích ze srocení před Kapitolem jsou k vidění několikačlenné skupinky lidí oblečených podobně „do akce“ jako zmiňovaný Larry Brock — v taktických vestách a s helmami. S výjimkou člena ochranky ale v Kapitolu nikdo nestřílel. Prošetřuje se také svědectví, že někteří policisté se až příliš bratříčkovali s výtržníky, fotili se s nimi a možná je i pustili v první fázi protestu za zátaras. Kvůli příslušným podezřením byli však postaveni mimo službu jen dva policisté a jak ukazují četná videa, hlavní část davu prolomila zátaras před Kapitolem silově.
Bomby, šibenice, samopal
Zbývá došetřit ještě motivy osob, které v den události rozmístily po Washingtonu tři primitivní výbušniny — po jedné do místního sídla republikánů a demokratů a jednu právě do sídla Kongresu. Nezapomenout se pak patří, že už před Kapitolem vztyčili demonstranti šibenici (mimochodem taky kříž) a že část davu již ve dveřích budovy skandovala: „Hang Mike Pence“ — tedy vyzývala k oběšení Trumpova viceprezidenta, který odmítl volby neuznat.
Již dnes tedy víme, že motivy jednotlivých účastníků vpádu se různily. Většina by zřejmě nebyla ochotna poslance nebo senátory utlouct, kdyby je v budově dopadli. Ale v davu bylo prokazatelně nejméně několik individuí, které ano.
Další vyšetřování ukáže, jak moc s konkrétním plánem a organizovaných — dosavadní zkušenost naznačuje, že FBI si dá tentokrát záležet. Ovšem jak řekl už den po události reportér Bloomberg News Erik Wasson, který zůstal v budově s kongresmany: „Stačilo, aby si tam někdo donesl samopal, a mohl nás zabít všechny.“