Co by mělo vyhlášení stavu ekologické a klimatické nouze znamenat v praxi
Josef PatočkaStále více lidí i u nás žádá vyhlášení takzvaného stavu „ekologické a klimatické nouze“. Co to má ale znamenat v praxi? Kdo bude rozhodovat o tom, jaká výjimečná opatření jsou potřeba? A jaké kroky je na místě prosazovat?
Pouhých čtrnáct dní od početných protestů hnutí Extinction Rebellion v ulicích Londýna vyslyšel britský parlament jeden z požadavků neposlušných občanů, okupujících ulice města. Na návrh předsedy opoziční Labour party Jeremyho Corbyna poslankyně a poslanci vyhlásili na území Spojeného království stav „ekologické a klimatické nouze“ a dodali tak novou naléhavost úsilí o snižování emisí skleníkových plynů a záchranu naší civilizace před hrozícím ekologickým kolapsem.
Tento symbolický akt podniklo již dříve po celém světě několik stovek měst a obcí — s celkovým počtem obyvatel překračujícím čtyřicet milionů — a v posledních týdnech jej na podnět stávkujících středoškoláků, uměleckých institucí a občanských iniciativ žádali lidé taky na pražských a brněnských zastupitelstvech. Británie je prvním státem, který se k tomuto kroku odhodlal.
Vyhlášení stavu ekologické a klimatické nouze — či pohotovosti — je pro každého, kdo má byť jen základní povědomí o vědeckých faktech, týkajících se kritické situace našeho planetárního ekosystému, pouhým konstatováním zjevného.
Množství skleníkových plynů v atmosféře dávno překročilo hranici slučitelnou se stabilitou klimatu. Loňská zpráva klimatologů přibližuje, čemu čelíme: musíme rychle šlápnout na brzdu a snížit emise během deseti let o polovinu, jinak nás čeká svět stupňujících se extrémů, nestability a lidských i přírodních katastrof. Přidejme k tomu celosvětový masivní úbytek biodiverzity způsobovaný odlesňováním i průmyslovým zemědělstvím. Ten i podle konzervativních studií probíhá oproti přirozenému vývoji stonásobným tempem, a i v české krajině se projevuje vymíráním hmyzu, včetně pro produkci potravin zásadních opylovačů či polního ptactva.
Zamoření oceánů plastovým odpadem a průmyslovými hnojivy zase způsobilo, že takzvané „mrtvé zóny“ — oblasti moře prakticky zbavené života — se od poloviny minulého století zečtyřnásobily. Celkový obrázek je následující: biosféra naší planety, jejíž jsme součástí a na níž existenčně závisíme, kolabuje pod tlakem z řetězu utržené ekonomiky založené na maximalizaci zisku a neustálém růstu. Nedokážeme-li tuto ekonomiku reformovat, čeká nás civilizační kolaps, který bude v první řadě dopadat na ty, kteří nejméně odpovídají za jeho zavinění: chudé, zemědělce, pracující, střední třídu.
Hrozí, že přijdeme i o ty nejcennější výdobytky posledního století. Jak to popisuje v nedávném rozhovoru pro Respekt nejvýznamnější německý klimatolog Hans Joachim Schellnhuber, „vše, co teď bereme jako samozřejmost — svobodu slova, život v míru, rozsvícení lampy po stisknutí vypínače, bezpečí — to všechno bude minulostí.“
Bohužel se ukazuje, že zatím NEmáme dostatečné technologie, abychom dokázali fungovat pouze na obnovitelných zdrojích.
Je to přesně jak tady poukazoval pan Wagner na aktivistické články pana Smrže - v jistých speciálních podmínkách a v jistých regionech pouze na obnovitelných zdrojích fungovat lze, ale plošně to zatím zdaleka nejde.
Německo nelze podezírat, že by se nesnažilo nebo že by do věci neinvestovalo dost peněz --- a přesto buduje Nordstream2 a potichoučku odstupuje od své Energiewende...
https://www.info.cz/evropska-unie/nemecka-energiewende-se-hrouti-venkov-se-proti-ni-bouri-politici-maji-z-hnevu-lidi-obavy-41597.html
Jestli v paranoidním šílenství pozavírají své stále funkční jaderné elektrárny, které mají před sebou ještě dlouhou životnost, budou ..... ani se mi to nechce komentovat. Snad se to nestane.
Aby bezemisní energetika mohla fungovat ve velkém, je zapotřebí aspoň jedné ze dvou věcí, nejlépe oboje -- levných velkokapacitních úložišť elektrické energie nebo fúzních elektráren.
Ani jedno v dohledné době k naší škodě nevypadá reálně.
To neznamená, že by města neměla být oblepená solárními panely, nebo že bychom to měli vzdát........... nicméně tam, kde je dostatek vody ke chlazení je nedobrá a nenáviděná jaderná energetika zkrátka pořád ta nejlepší varianta -- třeba co s Čínou? Vždyť ta spaluje miliardy tun uhlí....... musí se s tím něco udělat...
K bodu 4)
Uhlíková daň možná dostane lidi z letadel a možná utlumí spalování uhlí -- ale ceny půjdou hodně nahoru --- ale my bychom ten přechod na bezemisní energetiku potřebovali mnohem víc strukturovat a odstupňovat.
Uhlíková daň je příliš hrubý nástroj. Hodinky nejde opravit kladivem.
-----------------------
Nejhorší na tom všem je, že v mnohých případech už dost přesně víme, co je potřeba dělat, ale "nejde to".
Potřebujeme uvolnit řeky ze sevření betonem, potřebujeme zmenšit lány a rozčlenit krajinu mezemi, remízky apod., potřebujeme pestřejší skladbu pěstovaných plodin a dostat do půdy organickou hmotu, potřebujeme omezit používání průmyslové chemie, potřebujeme snížit hmotnost obdělávací techniky.................. ale nic se neděje.
Nejde to.
Raději postavíme novou dálnici, to je aspoň rozvoj (jak upozornil pan Outrata)...