Sněmovna rozhodne o zvyšování důchodů a místech ve školkách pro dvouleté děti
Jan GruberPoslanci na poslední schůzi Sněmovny před letními prázdninami rozhodnou o zvyšování penzí nebo zrušení povinnosti školek přijímat dvouleté děti. Projednají změny volebních zákonů. A zvolí nové členy mediálních Rad.
Zvyšování penzí, zrušení povinnosti školek přijímat dvouleté děti, zpřesnění volebního zákona pro volby do městských a obecních zastupitelstev nebo urychlení výstavby klíčových dopravních staveb. O těchto a dalších otázkách budou poslanci rozhodovat během prvního týdne poslední schůze Sněmovny před letními prázdninami. Zákonodárci se poté vrátí do poslaneckých lavic v polovině září.
Dříve než poslanci přistoupí k projednávání jednotlivých tisků, složí slib nová poslankyně Monika Červíčková (ANO). Ve Sněmovně nahradí svého stranického kolegu a ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána, jenž se minulý týden vzdal poslaneckého mandátu. Červíčková je spolumajitelkou cestovní agentury a zakladatelkou neziskové organizace PLUS 50, která se specializuje na podporu lidí starších padesáti let na trhu práce.
Pelikán, jenž vedl rezort spravedlnosti již ve vládě Bohuslava Sobotky, kde v roce 2015 vystřídal Helenu Válkovou (ANO), odchod z politiky oznámil již na začátku května. Zdůvodnil jej rozporem s většinovými názory poslaneckého klubu politického hnutí ANO — především v oblasti spolupráce s krajně pravicovou stranou Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.
Pelikán je celkově pátým poslancem, který se v tomto volebním období vzdal mandátu. Předtím ze Sněmovny odešel liberecký hejtman Martin Půta (STAN), jeho středočeská kolegyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), někdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a bývalý senátor Jiří Hlavatý (ANO), který se neúspěšně ucházel o senátorské křeslo, jež se uvolnilo jeho zvolením do Sněmovny.
Školky a dvouleté děti
Závěrečné třetí čtení čeká novelu školského zákona, kterou předložil Václav Klaus mladší (ANO). Jejím cílem je zrušit záruku místa ve školce pro dvouleté děti i povinnou docházku do předškolního zařízení rok před nástupem na základní školu, tedy opatření, jež v minulém volebním období prosadila koaliční vláda Bohuslava Sobotky.
„Povinnou předškolní docházku chceme zachovat, aby docházelo k nějaké socializaci sociálně slabých. Měli by si navyknout na pobyt mezi vrstevníky. Navíc je to pouze rok, co to bylo zavedeno, tak je vhodné počkat, jak to dopadne,“ řekl Karel Rais (ANO) po jednání sněmovního školského výboru, který Klausův návrh na zrušení povinné předškolní docházky odmítl.