ČSSD i KSČM odmítly podpořit schůzi Sněmovny k seškrtání dávek na bydlení
Jan GruberProgram mimořádné schůze Sněmovny k plánovanému snížení doplatku a omezení výplaty příspěvku na bydlení zřejmě nebude schválen. Diskusi o záměru vlády Andreje Babiše v demisi totiž odmítá nejen politické hnutí ANO, ale i ČSSD, KSČM a SPD.
Snížit výši doplatku na bydlení o dvacet procent a zpřísnit podmínky pro výplatu příspěvku na bydlení chce ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (ANO). Poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL) inicioval kvůli jejím plánům svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Program schůze ale zřejmě nebude schválen. Diskusi o záměrech vlády Andreje Babiše (ANO) v demisi totiž odmítá nejen politické hnutí ANO, ale i ČSSD, KSČM a SPD.
„Jedná o se o nebezpečné návrhy pro naši zemi. Jedná se nebezpečné návrhy pro naše města a a obce. Ty návrhy navíc hrají na xenofobní notu, to by slušná vláda dělat neměla,“ odůvodnil svolání mimořádného jednání Čižinský. „Jak návrhy pomohou bojovat s byznysem s chudobou, když dopadnou na seniory a rodiny s dětmi, kteří bydlí v bytech? Vždyť ti lidé budou nuceni odejít ze svých domovů do ubytoven,“ podivoval se.
Čižinský rovněž představil usnesení, ve kterém Sněmovna vyzývá Babišův kabinet bez důvěry, aby upustil od návrhu na plošnou redukci podpory bydlení, zpracoval kvalitní analýzu dopadů zamýšlených opatření a vytvářel podmínky pro stěhování rodin z ubytoven soukromých provozovatelů. Usnesení dále zmiňuje požadavek zpracování cenových map nájemného pro jednotlivé obce a přijetí zákona o sociálním bydlení, které by podle Čižinského mělo předcházet osekávání dávek.
Je to zásadní problém a nebudeme se o něm bavit
Z vyjádření zástupců sněmovních stran ovšem vyplývá, že program mimořádného jednání Sněmovny — tedy ani navržené usnesení — zřejmě nebude schválen. Zájem diskutovat o dopadech připravovaných novel zákonů totiž projevily pouze poslanecké kluby ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů, které v dolní komoře Parlamentu disponují sedmdesáti hlasy. Ostatní sněmovní strany se postavily proti.
„Sdílíme obavy z dopadů návrhů ministryně Němcové. Je to zásadní problém, ale nemyslíme si, že bychom se tím měli zabývat na sněmovní schůzi. Sněmovna má řešit návrhy zákonů, nikoliv jejich předkládání vládě,“ řekla Alena Gajdůšková (ČSSD) s tím, že sociální demokraté schválení programu schůze nepodpoří. Podobně hovořila i Hana Aulická Jírovcová (KSČM). „Místo svolávání mimořádných jednání bychom si raději měli sednout ke kulatému stolu se zástupci obcí, krajů a úřadů práce,“ odůvodnila negativní stanovisko komunistů.
„Je to nebetyčný populismus,“ řekl k návrhu na svolání schůze Tomio Okamura (SPD). „Již v minulém volebním období jsem navrhl, aby vznikla cenová mapa, podle které by byly vypláceny dávky na bydlení. Byl to komplexní návrh. Ale tehdejší vládní koalice jej zamítla. Takové mediální proklamace nebudeme podporovat,“ dodal. Pro zamítnutí zmíněného Okamurova tisku, který čítal pouhá dvě ustanovení, hlasovali — na několik málo výjimek — všichni poslanci napříč politickým spektrem.
Ministryně Němcová uvedla, že politické hnutí ANO svolání mimořádné schůze překvapilo. „Oba zákony teprve projednává Legislativní rada vlády, koncem června by je měla schválit vláda a poté poputují do Sněmovny,“ řekla. Její kolega Jaroslav Falýtnek (ANO) doplnil, že se ministryně Němcová do debaty zapojí s přednostním právem. Z toho lze usuzovat, že politické hnutí ANO se schválením programu schůze nepočítá.