Sněmovnu čeká bouřlivá diskuse o daňových kontrolách i pravidlech oddlužení
Jan GruberPoslanecká sněmovna bude projednávat kontroverzní novelu daňového řádu, návrh na změnu podmínek oddlužení pro lidi v exekucích nebo návrh na zmírnění pravidel elektronické evidence tržeb. Poslanci budou volit i jednoho člena Rady ČTK.
Poslance čeká od úterý pokračování sedmé schůze Sněmovny. Na programu mají dvacet zákonů a deset mezinárodních smluv. Nejkontroverznějším bodem je novela daňového řádu připravená ministryní financí Alenou Schillerovou (nestr. za ANO) a v minulých měsících hlasitě kritizovaná zástupci sněmovní pravicové opozice. Poslanci rovněž projednají tři návrhy zákonů z dílny ministerstva spravedlnosti, které byly předloženy již v minulém volebním období, mezi nimi i hojně diskutovanou a napjatě očekávanou novelu insolvenčního zákona.
Na pořad schůze jsou doposud pevně zařazeny pouze dva senátní návrhy zákonů. Těmi se poslanci budou zabývat v úterý odpoledne. Novela zákona o evidenci tržeb navrhuje vyjmout z povinnosti evidence tržeb poskytovatele sociálních služeb a zdravotnická zařízení poskytující ambulantní a lůžkovou péči. Vláda senátní záměr nepodpořila. Protože ale Ústavní soud fakticky zrušil náběh třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb, slíbil Babišův kabinet připravit vlastní návrh zákona, který v odůvodněných případech vyjme z povinnosti evidence některé činnosti.
Senátoři pod vedení Elišky Wagnerové (nestr. za SZ) také navrhují novelu zákona o Ústavním soudu, podle níž by soudci stejně jako senátoři a poslanci přišli o plnou přestupkovou imunitu. Tu si zákonodárci rovněž na návrh Senátu zrušili již před čtrnácti lety. Dnes tak mohou být poslanci i senátoři trestáni za své přestupky stejně jako ostatní občané, pokud si ovšem nezvolí projednání přestupku v příslušných parlamentních výborech. Obdobně by to podle Senátu mělo platit i pro soudce Ústavního soudu.