Ondráček po pěti dnech rezignoval na post předsedy komise pro kontrolu GIBS
Jan GruberBěhem pondělí v ulicích demonstrovaly tisíce lidí proti zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Na druhý den sněmovní opozice připravovala jeho odvolání. Ondráček však pod tlakem veřejnosti na svůj post sám rezignoval.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, jenž jako policista rozháněl v roce 1989 demonstrace, rezignoval na post předsedy sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Stalo se tak v úterý odpoledne. Dle dosud dostupných informací dal funkci, do níž byl zvolen před pouhými pěti dny, k dispozici sám. Poslanecká sněmovna měla nicméně dnes hlasovat na návrh poslanců ODS o jeho odvolání a vzhledem k nedělní změně postoje předsedy ANO Andreje Babiše bylo pravděpodobné, že Ondráček o pozici přijde.
Odvolání Ondráčka z čela komise navíc podpořily už před samotným jednáním Sněmovny poslanecké kluby STAN, KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD, Pirátů a ODS. „Nejlepší by bylo, aby komunista Ondráček v rámci sebereflexe sám odstoupil. Ale nejspíš to tak nedopadne. Proto ho chceme odvolat přímo z komise. Doufáme, že tím odblokujeme přímo situaci,“ říkal ještě dopoledne lidovecký předseda Pavel Bělobrádek.
Nesouhlas s odvoláním Ondráčka z vedení komise pro kontrolu GIBS dával již od počátku najevo klub KŠCM. Jeho předseda Pavel Kováčik řekl, že k odvolání svého stranického kolegy nevidí důvod, neboť byl řádně a demokraticky zvolen.
Politické hnutí SPD se podle svého předsedy Tomia Okamury chtělo při hlasování zdržet. „Není to naše věc,“ uvedl Okamura před polednem s tím, že podle dohod uzavřených při ustavování Poslanecké sněmovny má KSČM na post ve vedení komise nárok. Existenci takové dohody nicméně zpochybnil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura s tím, že se jednalo o rozhodnutí Babišovy pravé ruky Jaroslava Faltýnka (ANO).
Babiš se zalekl demonstrací
Pozorovatelé se shodují, že jedním z určujících podnětů pro zařazení bodu na Odráčkovo odvolání se stal nedělní facebookový status předsedy vlády v demisi Andreje Babiše (ANO). „Rad bych vyzval pana Ondráčka, ať se omluví, nebo ať rezignuje. Bylo by to namístě,“ nechal na svém facebooku zveřejnit Babiš den před tím, než v jedenácti městech po celé České republice proběhly několikatisícové demonstrace proti zvolení Ondráčka do čela sněmovní komise. Zároveň uvedl, že byl vždy proti tomu, aby se Ondráček předsedou komise vůbec stal.
Opozice obratem Babišovo vyjádření zkritizovala. Zástupci většiny opozičních stran označili premiéra v demisi za pokrytce, který mění názor podle společenské situace, a připomněli, že komunistický poslanec byl předsedou komise pro kontrolu GIBS zvolen především díky hlasům poslanců politického hnutí ANO. „Beru pana Babiše za slovo. Navrhneme tedy Ondráčkovo odvolání a věřím, že premiér dodrží své slovo. Pane předsedo Babiši, společně máme 103 hlasů, pojďme do toho. Odvolejme Ondráčka,“ napsal také v neděli na Twitter předseda ODS Petr Fiala.
Pondělních demonstrací se účastnily tisíce lidí. Demonstrovaly nejen proti Ondráčkovu zvolení, ale i proti premiérovi Babišovi a jeho politickému hnutí ANO, protože bez jeho hlasů by komunistický poslanec svou funkci nezískal. Na shromážděních se objevovaly transparenty s nápisy „Nechceme estébáky ve vládě“ nebo „Bureš, pudeš“ a skandovala se hesla typu „Babiše do koše“. Demonstrace se tedy nenesly jen v antikomunistickém, ale i v protivládním duchu. Lidé rovněž upozorňovali na narůstající vliv krajně pravicové SPD na českou politiku.
Během pondělních protestů lidé rovněž podepisovali petice proti zvolení Ondráčka do komise pro kontrolu GIBS. Podle jedné z organizátorek demonstrací Lucie Kohoutové se pod petice podařilo sebrat přes čtrnáct tisíc podpisů. Petiční archy chtějí organizátoři ve středu předat petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. „Lidé už se prostě nechtějí stydět za svou politickou reprezentaci a nechtějí, aby se opakovaly nesporné chyby minulosti,“ řekla Kohoutová ČTK.