Babišovi poradci? Bývalí ministři, odboráři, ředitelé a podnikatelé
Jan GruberPremiér představil sbor poradců. Tvoří jej ministři bývalé Rusnokovy vlády, poradci prezidenta, odborářští ekonomové, kteří radili i Sobotkovu kabinetu, a lidé s vazbami na ČSSD, ODS a SPD. Nechybí expředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.
Úřad vlády ve čtvrtek zveřejnil seznam poradců a poradkyň předsedy vlády v demisi Andreje Babiše (ANO). Seznam zahrnuje čtrnáct jmen, podle zjištění Deníku Referendum však není zdaleka úplný. Chybí v něm například jméno Martina Boruty, dřívějšího Babišova spolupracovníka z ministerstva financí a především bývalého zaměstnance skupiny Agel, jedné z největších finančních skupin podnikajících ve zdravotnictví a dlouholetého zájemce o privatizaci veřejného zdravotnictví. V seznamu není uvedeno ani dříve avizované jméno někdejšího vojenského představitele České republiky při Evropské unii a NATO generálporučíka Miroslava Žižky.
Po Sobotkově kabinetu Babiš zdědil celkem tři poradce: odborářské ekonomy Martina Fassmanna a Tomáše Pavelku a někdejšího ředitele sekce hospodářské a environmentální politiky Svazu průmyslu a dopravy Borise Dlouhého, přičemž jak Pavelka, tak Dlouhý ve zveřejněném seznamu chybí, ač v Odboru poradců a analýz na Úřadu vlády pracují. Fassmann mimo své závazky ve Strakově akademii nadále vede makroekonomické oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů a Pavelka působí jako pedagog na pražské Vysoké škole ekonomické.
Z odborářského prostředí pochází i další z ekonomických poradců Jaroslav Ungerman, který v minulosti pracoval i pro sociálně demokratické premiéry Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Silné vazby na nejstarší českou politickou stranu má i další ekonom Jiří Šteg, který působí jako asistent europoslance Jana Kellera a je jedním ze zakládajících členů české pobočky hnutí Janise Varufakise Diem25.
Zemanovi blízcí
Hradní kliku v Babišově poradenském sboru reprezentuje bývalý prezident Agrární komory a ministr zemědělství Miroslav Toman, někdejší poslanec, ředitel státního podniku Lesy České republiky a šéf rezortu práce a sociálních věcí František Koníček a předseda lékařského konzilia prezidenta republiky Martin Holcát, který byl rovněž členem Rusnokova úřednického kabinetu, kde měl na starosti ministerstvo zdravotnictví.
Z prostředí s vazbami na druhou nejsilnější sněmovní stranu — občanské demokraty — jsou Babišovi poradci Michal Šmucr, jinak také autor volebního programu politického hnutí SPD, a Rut Bízková. Bývalá předsedkyně Technologické agentury Bízková byla dlouholetou členkou ODS a na základě její nominace se také stala v úřednické vládě Jana Fischera ministryní životního prostředí. Členem ODS v minulosti býval i dnešní expert SPD na oblast školství Šmucr, který v současné době působí jako předseda dozorčí rady společnosti IF Facility, jež patří jeho stranickému kolegovi a pravé ruce Tomia Okamury Radimovi Fialovi.
Další z Babišových rádců — vyjma několikanásobného ministra a někdejšího předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody — již s žádnou z ostatních politických stran úzce spjatí nejsou a politické hnutí ANO v poradním sboru reprezentuje pouze ředitelka základní školy v Sadské a středočeská zastupitelka Blanka Žánová.
Ekonomické poradce z odborářského prostředí v Babišově týmu doplňuje jeho dlouholetý spolupracovník a zakladatel fondu Quant Aleš Michl. Oblast energetiky má spolu s Bízkovou na starost dlouholetý předseda představenstva Jihočeské energetiky a neúspěšný kandidát do Rady Energetického regulačního úřadu Josef Havel. V otázkách zdravotnictví má být Babišovi mimo Holcát k ruce ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš a problematikou dopravy se v poradenském sboru zabývá generální ředitel projektové společnosti Valbek Roman Lenner.