Změny jednacího řádu vlády odmítá opozice i někteří Babišovi ministři
Jan GruberNový Jednací řád vlády omezuje okruh připomínkových míst, posiluje pravomoci premiéra nebo ruší jmenovité hlasování ministrů. Návrhy odmítá opozice i někteří členové vlády. Nejhlasitěji protestuje ministryně obrany Karla Šlechtová.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) připravil novelizaci Jednacího řádu vlády s cílem — dle dikce předkládací zprávy — „zefektivnění a zrychlení projednávání materiálů“. Návrh upravuje především proces mezirezortních připomínkových řízení, kde výrazně snižuje okruh povinných připomínkových míst, omezuje účast státního tajemníka pro evropské záležitosti, předsedy Českého statistického úřadu a prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu na jednání vlády, posiluje pravomoci premiéra při řešení rozporů mezi jednotlivými ministry a v neposlední řadě ruší jmenovité hlasování členů vlády. Podle premiéra Andreje Babiše jsou „návrhy pana Pelikána víceméně praktické“. Nicméně opoziční strany a dokonce i některá ministerstva změnu Jednacího řádu vlády kritizují.
„Návrh je zcela v rozporu se zásadou transparentnosti jednání vlády. Vláda, a tím spíše taková, která pravděpodobně nezíská důvěru, nemůže před veřejností tajit, jak její členové hlasovali. A posílení pravomocí Andreje Babiše při řešení rozporů mezi ministry pak ve stínu policejní žádosti v kauze Čapí hnízdo považuji za pozůstatek silvestrovského humoru,“ uvedl předseda klubu ČSSD Jan Chvojka.
Podle Pirátů má Pelikánův návrh dvě jednotící linky — posiluje pravomoci premiéra Babiše a omezuje přístup veřejnosti k informacím. „Považuji za ostudu, že hnutí ANO, které postavilo svůj marketing na kritice korupce a slibech transparentnosti a otevřenosti, chce nyní utajovat, jak který ministr hlasoval. Bez toho, aby občané věděli, jak politici rozhodují, je nemohou ani hodnotit,” řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Obdobně se v minulých dnech vyjádřil i místopředseda ODS Martin Kupka a první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Kritiku si ministr spravedlnosti vysloužil i ze strany Starostů. Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský vyzval premiéra Babiše, aby některé z navrhovaných změn Jednacího řádu vlády zvážil. Farský se stejně jako ČSSD, Piráti, ODS či TOP 09 vymezil vůči zrušení jmenovitého hlasování ministrů. „Tím se vlastně zavádí nestandardní imunita pro členy vlády a vytrácí se odpovědnosti. Politická i trestněprávní,“ uvedl s tím, že rovněž nesouhlasí s omezením počtu připomínkových míst. Podle Farského návrh nepřispěje k lepšímu fungování vlády, naopak povede k vyšší chybovosti a následným častým úpravám zákonů, které se v praxi prokáží jakožto nefunkční.
Babišův tým za jeden provaz netáhne
Pelikánův návrh na změnu Jednacího řádu vlády se však nesetkal jen s kritikou ze strany opozice, proti se postavily i některé rezorty vedené členy či nominanty politického hnutí ANO. „Vyškrtnutí účasti prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu ke kontrolním závěrům Nejvyššího kontrolního úřadu považuji bez dalšího za nevhodné,“ napsala ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).
Ve shodě s parlamentní opozicí pak Šlechtová rozporuje zrušení jmenovitého hlasování členů vlády. „Tento návrh nepovažuji za vhodný zejména s ohledem na zásady transparentnosti jednání vlády. Předkladatel danou změnu odůvodňuje snížením administrativy, to však nemůže vyvážit zájem veřejnosti na demokratické kontrole volených představitelů,“ uvedla ministryně obrany.
Na druhé straně podporu pro omezování připomínkových míst vyjádřila ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která nad rámec předloženého návrhu požaduje, aby zásadní připomínky k jednotlivým materiálům nadále nemohly vznášet odbory a zástupci zaměstnavatelů. „Přiznání možnosti uplatňovat rozpor je nesystémové zejména s ohledem na to, že se nejedná o orgány veřejné moci reprezentované na vládě příslušným ministrem či jiným ústavním činitelem,“ napsala Schillerová.
Proti požadavku ministryně financí se obratem postavila sociální demokracie. „Sociální partneři by takto přišli o možnost účinně se vyjádřit k záležitostem sociálního a ekonomického charakteru, které ovlivňují životy obyvatel České republiky. Samo o sobě to ukazuje, proč si vláda Andreje Babiše nezaslouží příští týden získat důvěru Sněmovny,“ uvedl Chvojka.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula nicméně po čtvrtečním jednání tripartity řekl, že jej premiér ujistil, že právo sociálních partnerů podávat zásadní připomínky nehodlá oproti současnému stavu nijak měnit. Novelu Jednacího řádu vlády by měl Babišův kabinet — po vypořádání připomínek — projednat na svém příštím zasedání.