Kumulaci funkcí strany odmítají, ve Sněmovně přesto sedí několik mnohoobročníků
Jan GruberVšechny strany — včetně politické hnutí ANO — říkají, že by politici neměli kumulovat funkce. Přesto ve sněmovních lavicích sedí nejeden politik, který zastává i jinou státem placenou funkci.
Volby vynesly do sněmovních lavic hned několik politiků a političek, kteří již zastávají jinou státem placenou funkci. V nové Poslanecké sněmovně tak zasedli uvolnění městští radní, předsedové výborů, starostové a primátoři nebo hejtmani. Někteří se obratem rozhodli na své poslanecké mandáty rezignovat a setrvat na svých původních místech. Jiní — přestože všechny politické strany deklarují odpor vůči mnohoobročnictví — si chtějí obě funkce ponechat.
Podle politologa Lukáše Jelínka by se politici měli kumulaci funkcí vyhýbat. „Aby se zvedla důvěra v politiku, jsou zapotřebí politici vykonávající mandát na sto procent. Rozdělení funkcí navíc dává šanci vstoupit do děje dalším jedincům. Je to v zájmu samotných stran — nehromadit funkce v rukou několika málo jednotlivců, ale místo toho ukázat jak jsou personálně pestré,“ řekl Deníku Referendum Jelínek.
Poslanecká křesla ve volbách získalo celkem šest krajských hejtmanů. Liberecký Martin Půta (STAN) již krátce po sečtení výsledků ohlásil svůj úmysl na poslanecký mandát rezignovat. Místa ve Sněmovně se vzdala i středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která tak učinila již podruhé. Poprvé ji opustila po krajských volbách v roce 2016.
Naopak hejtmani Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), Olomouckého Ladislav Okleštěk (ANO) a kraje Vysočina Jiří Běhounek (nestr. za ČSSD) hodlají setrvat v obou pozicích. Ponechat si obě funkce se rozhodla i předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová, (ANO) která však ohlásila záměr vzdát se svého platu na kraji.
Výjimkou jsou Piráti
Primátorského křesla v Karviné je připraven se vzdát nově zvolený poslanec Tomáš Hanzel (ČSSD). Jeho straničtí kolegové, primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD) a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) však chtějí pokračovat v obou svých volených pozicích. Staněk říká, že „to není nic proti ničemu“ a Dolínek prý „nechce opouštět rozdělanou práci“.
Poslanecký mandát společně s další volenou funkcí drží i starostové Mariánských lázní Petr Třešňák (Piráti) a Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) nebo středočeský radní pro dopravu František Petrtýl (ANO). A nově se kumulovat funkce rozhodl i Petr Gazdík (STAN), který požádal zlínské krajské zastupitelstvo, aby se mohl stát uvolněným radním pro oblast školství.
V rozporu s běžnou praxí se i neuvolněných zastupitelských postů na pražském magistrátu rozhodli vzdát čerstvě zvolení poslanci Mikuláš Ferjenčík a Ondřej Profant (oba Piráti) „Chceme se věnovat výkonu mandátu poslanců naplno. Práci pražského zastupitele jsme dělali víceméně na plný úvazek, dohromady bychom to zvládali těžko,“ uvedl Profant. Rezignovat na mandát zastupitele se chystá i Jakub Michálek (Piráti). „Mandátu se vzdám, jakmile předám agendu novému lídrovi Pirátů pro volby na Magistrát příští rok,“ řekl předseda pirátského poslaneckého klubu.
Otázkou kumulace několika státem placených funkcí se naposledy intenzivně zabývala ČSSD v polovině roku 2014. Tehdy ve vnitrostranickém referendum členům a členkám strany mimo jiné položila otázku, zda souhlasí s tím, aby navrhla zákonem omezit kumulaci veřejných placených funkcí. Pro se tenkrát vyslovilo přes dvaadevadesát procent hlasujících. Strana však v této věci nepodnikla žádné následné kroky a slibovaný zákon nebyl v průběhu minulého volebního období vůbec předložen.