TOP 09 si zvolila nové vedení. Miroslava Kalouska střídá Jiří Pospíšil
Jan GruberHistoricky třetím předsedou TOP 09 byl zvolen Jiří Pospíšil. Na celostátním sněmu spolustraníky vyzýval k urychlené přípravě na komunální volby, otevírání strany veřejnosti a spolupráci s dalšími středopravicovými politickými subjekty.
Předsedou TOP 09 byl na jejím pátém celostátním sněmu zvolen europoslanec a někdejší místopředseda ODS Jiří Pospíšil. V čele strany vystřídal Miroslava Kalouska, který se na základě špatného volebního výsledku rozhodl předsednický post neobhajovat. Pospíšil získal sto sedmačtyřicet hlasů ze sto sedmasedmdesáti, jeho protikandidát, podnikatel Pavel Němec dostal pouze třináct hlasů.
Statutární místopředsedkyní TOP 09 se stala poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Do vedení strany byli dále zvoleni senátor Tomáš Czernin, bývalí poslanci Marek Ženíšek a Michal Kučera spolu s náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje Janem Vitulou.
„Prosím nepodléhejme módnímu mýtu, který v poslední době kolem sebe slyšíme, že tradičním stranám odzvonilo. Demokracie a svoboda může existovat pouze tam, kde jsou silné politické strany. To doufám tak všichni vnímáme. To znamená, politika bez politických stran je politika, která vede k oligarchům, k totalitě. A to musíme odmítnout,“ řekl ve svém kandidátském projevu Pospíšil.
Nově zvolený předseda TOP 09 své kolegy vyzýval, aby se urychleně začali připravovat na podzimní komunální volby a pokoušeli se na kandidátky TOP 09 přivést zajímavé osobnosti, které nemají stranickou legitimaci. „Nebojte se toho, Buďte velkorysí. Nedržte stranická místa. Nedržte místa na kandidátkách pouze pro straníky,“ říkal Pospíšil s tím, že by TOP 09 měla ke spolupráci přizvat i různá regionální uskupení či menší, lokální strany.
„Hlásím se k myšlence Miroslava Kalouska, který ji rozvíjel již před posledními volbami a bohužel tehdy ty myšlenky nebyly vyslyšeny. To, že strany středopravice mají spolupracovat, nečiníme v zájmu politiků těchto stran. Nečiníme to proto, aby tito politici měli snad nějaké pašalíky, ale děláme to pro ochranu demokracie a svobody v této zemi,“ přihlásil se Pospíšil k záměru, který Kalousek znovu oprášil pro prohraných volbách.
Pospíšil je po Kalouskovi a Karlu Schwarzenbergovi třetím předsedou TOP 09. Schwarzenberg stál v čele strany od jejího založení v roce 2009, kdy byl na sněmu jednomyslně zvolen předsedou. Kalousek jej vystřídal na sklonku listopadu 2015. V prvních sněmovních volbách, kterých se TOP 09 účastnila, získala 16,7 procent hlasů a jednačtyřicet poslaneckých mandátů. O tři roky později v mimořádných volbách strana dosáhla na 11,9 procent hlasů a obsadila šestadvacet poslaneckých křesel. Poslední volby znamenaly pro TOP 09 významný propad. Se ziskem 5,3 procent hlasů a pouhých sedmi mandátů se jednalo o nejhorší výsledek v krátké historii strany.