TOP 09 povedou i nadále Schwarzenberg s Kalouskem
Vratislav DostálKarel Schwarzenberg byl opět zvolen předsedou TOP 09. V tajné volbě na třetím sněmu strany získal 92 procent hlasů. Post prvního místopředsedy obhájil jednoznačně také Miroslav Kalousek. Místopředsedou TOP 09 byl nově zvolen Leoš Heger.
Víkendový sněm TOP 09 proběhl bez překvapení. Předsedou strany byl opět zvolen Karel Schwarzenberg, protikandidáta neměl. Taktéž post prvního místopředsedy je beze změny, pozici obhájil Miroslav Kalousek. „Děkuji za velikou důvěru. Zvolili jste si někoho, který vás nemůže v příštích letech šetřit. Musím trvat na tom, abychom poctivě pracovali pro blaho této republiky. Abychom zachovali naši svobodu, demokracii a stali se konečně spořádaným evropským státem,“ řekl po vítězné volbě Karel Schwarzenberg.
Schwarzenberga volilo více než 92 procent delegátů. Necelé dvě stovky delegátů sněmu potvrdilo v druhé nejvyšší stranické funkci také Miroslava Kalouska. Svůj hlas mu dalo 91 procent hlasů. „Slibuji, že tu práci budu dělat se stejným nasazením a zarputilostí, která někoho štve, ale jinak to nejde. Dali jste mi důvěru a zároveň jste mi naložili na záda velké penzum práce. Nechceme-li být stranou izolovanou, musíme umět komunikovat s občanskými iniciativami a s mezinárodními institucemi,“ řekl po zvolení Miroslav Kalousek.
„Tato spolupráce je základ našeho úspěchu. Jsme ideální duo, které nikdo nerozdělí. Tato spolupráce je základ našeho úspěchu,“ dodal předseda Karel Schwarzenberg. Post řadového místopředsedy obhájili Marek Ženíšek, Helena Langšádlová a Pavol Lukša. Nově byl zvolen exministr zdravotnictví Leoš Heger. Schwarzenberg ve svém kandidátském projevu zdůraznil, že by TOP 09 měla zůstat takovou, jaká je. „Budeme nadále tací, jací jsme. Strana bez velkého rámusu kolem sebe, ale strana, která soustavně pracuje na svém politickém úspěchu,“ uvedl Karel Schwarzenberg.
Podle něj se TOP 09 bude v následujícím období soustředit na město stejně tak i na kraje a venkov. „Jsem přesvědčen, že naši voliči to ocení, poněvadž velkohubé sliby nemohou být splněny. To si musíme uvědomit. Můžou zajisté příští vládě pomoci. Díky tomu, že minulá vláda, především Mirek Kalousek opravdu šetřili, tak jsou zde možnosti stát zadlužovat. A nemám nejmenší pochyby o tom, že jako v tom začala prezidentská vláda Rusnoka, tak i vláda, která vyjde v z té koalice sociální demokracie a demografie současné době, bude plýtvat prostředky. To bude mít omezenou působnost a nevydrží to dlouho. Buďme klidní, ale pilní,“ zdůraznil Schwarzenberg.
Kalousek před delegáty zopakoval, že před TOP 09 stojí úkol rehabilitovat opozici. „Volební výsledky nám přisoudily opoziční úlohu. Teď je na nás, abychom ji zvládli profesionálně a důstojně a dokázali našim voličům, že jejich hlasy nepřišly nazmar. Stojí před námi výzva rehabilitovat pojem opozice. Pojem, který byl v minulých letech zprofanován opoziční smlouvou na straně jedné a destruktivní negací každého vládního návrhu na straně druhé,“ vysvětlil první místopředseda TOP 09.
Úkolem demokratické opozice je podle něj jak kvalifikovaná kritika a věrohodné alternativy, tak schopnost podílet se s vládou na společném díle, je-li to dílo nezbytné a dobré. Kalousek také opět varoval před rozkladem demokratického uspořádání. „Pohlédneme-li na historické etapy zemí, kde se demokratické režimy měnily v režimy autokratické a v diktatury, vždy byly tyto časy charakteristické silně znějícími názory na přežitý systém politických stran a poukazováním na jejich zkorumpovanost. Jaká to podoba s minulými lety u nás, kdy profesionální šiřitelé blbé nálady přesvědčovali všechny, že se mají špatně, že za to mohou výlučně politické strany a všechny politiky takřka bez výjimky označovali zkorumpované,“ připomněl Kalousek, aniž by se zmínil o tom, že tu pravice vládla posledních sedm let.
Kritika politických stran a všech politiků spolu s mnoha skutečnými chybami systémových politických stran podle Kalouska významně přispěla k tomu, že jsou v současné dolní komoře rozhodujícím způsobem zastoupeny síly, které se profilovaly a profilují na negaci polistopadového vývoje a na bagatelizaci zločinů komunismu a jeho aktivních spolupracovníků. „Ve sněmovně jsou přítomni politici, kteří si získali sympatie veřejnosti tvrzením, že politici nejsou. Ptám se ale, jakou chtějí ve skutečnosti vykonávat moc, když ne moc politickou jako politici parlamentní demokracie,“ uvedl Kalousek v narážce na hnutí ANO.
Vrátil se také k riziku, jež podle něj spočívá v poptávce po vládě silné ruky a z ní plynoucích autokratických tendencích. V současnosti jsou tyto tendence podle Kalouska přítomné hned ve dvou modelech. První označil za model „Monarcha“, druhy „Oligarcha“. Svou opakovaně artikulovanou kritiku prezidenta Miloše Zemana tak rozšířil o kritiku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Zatímco přímo zvolený prezident se podle něj pokouší uzurpovat moc, která přísluší jiným ústavním institucím, nebezpečí Babiše podla Kalouska spočívá ve vznikající koncentraci moci spojením obrovského ekonomického, politického a mediálního vlivu.
„Jeden model není o nic méně nebezpečný než druhý, zvlášť, je-li jen otázkou času, kdy monarcha i oligarcha k sobě najdou cestu za společným cílem. Naším úkolem je tomu nepodlehnout,“ nepochybuje Kalousek. „Připravme se na politický zápas, který nemá precedens od listopadu 1989, protože proti nám stojí nestandardní soupeři a jsou vybaveni nestandardními prostředky. Dobudujme organizační strukturu, ať jsme zastoupeni v co nejvíce obcích. Otevřeme se především mladým lidem a najděme způsoby, jak pro ně politiku učinit přitažlivou,“ uzavřel Kalousek svůj kandidátský projev.
TOP 09 získala v předčasných sněmovních volbách 11,99 % hlasů. Celkem ji volilo 596 357 voličů. Oproti volbám v roce 2010 tak přišla o 277 476 voličů. Zatímco po volbách v roce 2010 se TOP 09 stala vládní stranou, po letošních předčasných volbách míří do opozice.