TOP 09 se vrátila k finanční ústavě. Chce ji protlačit sněmovnou
Vratislav DostálPoslanecký klub TOP 09 předložil návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti. Podle bývalého předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka není ale snaha TOP 09 nic jiného, než pokus této strany hodit minu pod nohy vznikající vládní koalice.
Poslanci klubu TOP 09 předložili návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. „Předkládáme ho v podobě, která reflektuje všechny zásadní připomínky ČSSD vůči návrhu tehdejší vlády,“ uvedl bývalý ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Návrh TOP 09 v rozhovoru pro ČT24 odmítl Jan Mládek z ČSSD.
Podle něj jde o propagandistický tah TOP 09 v době, kdy vláda ještě není ustavena a není schopna generovat zákony. Připomněl také, že ČSSD vnímá veřejné finance v celoevropském kontextu, proto upřednostňuje podepsání evropského fiskálního kompaktu. „Nebudeme se tvářit, že euro neexistuje, že neexistuje Evropská unie,“ vysvětlil.
Ještě ostřeji se k návrhu TOP 09 vyjádřil expředseda ČSSD Jiří Paroubek. „Předložení návrhu finanční ústavy v Poslanecké sněmovně ze strany TOP 09 nelze považovat za nic jiného, než za pokus této strany hodit minu pod nohy vznikající vládní koalice,“ uvedl Paroubek.
TOP 09 podle něj hovoří o provaze v domě oběšencově. „Je to nestoudné,“ tvrdí expředseda ČSSD. „Přitom by sama měla mlčet. Chtěl bych připomenout, že za ministrování Miroslava Kalouska se od roku 2007 do dnešního dne zvýšil státní dluh z původních cca 900 miliard korun na současných 1850 miliard korun, tedy více než dvojnásobně,“ dodal s tím, že je to právě první místopředseda TOP 09, kdo by měl tiše šoupat nohama někde v koutě.
„Lekce z rozpočtové odpovědnosti od TOP 09 v tomto smyslu vyznívají při nejmenším směšně,“ zdůraznil Paroubek. Nová vláda, pokud vznikne, velmi pravděpodobně podle jeho mínění podpoří evropský fiskální kompakt. „Myslím, že by návrh TOP 09 měl být stažen a problematika hospodaření by měla být přenechána někomu kompetentnějšímu,“ uzavřel expředseda sociálních demokratů.
Navržená finanční ústava a na ní navazující zákony stanovují dluhový limit, který nesmí být překročen. „Zároveň ukládají automatická úsporná opatření, pokud se země k dluhovému limitu blíží. Jedná se například o omezení provozních výdajů, snížení platů ústavních činitelů, nemožnost přijímat nové závazky či zmražení platů úředníků. Pokud se země nachází těsně pod dluhovým limitem, vláda musí předložit návrh na vyrovnaný státní rozpočet. Jestliže limit překročí, požádá sněmovnu automaticky o vyslovení důvěry,“ uvedla TOP 09.
„Jsme připraveni diskutovat o jednotlivých parametrech, ale obecné principy by měly zůstat zachovány. Sociální demokraté stejně jako TOP 09 totiž podporovali přistoupení k evropskému fiskálnímu paktu. Z něho vychází povinnost schválit národní finanční ústavu. Doufám, že když teď bude ČSSD nejsilnější vládní stranou, tak k tomu paktu přistoupí a postaví se odpovědně i k finanční ústavě. Dá tím jasně najevo, že se nechce počítat k nezodpovědným populistům, kteří slibují nové výdaje, aniž by zajistili dodatečné příjmy,“ vysvětlil Miroslav Kalousek.
Dluhové omezení by se mělo podle TOP 09 vztahovat i na územní samosprávné celky. „Drtivá většina obcí hospodaří odpovědně, občas se ale vyskytnou odstrašující příklady, které paralyzují chod konkrétní obce na mnoho let se závažnými dopady na její občany. Velké riziko pak spatřuji v hospodaření většiny krajů, kterým dluh rychle narůstá. Zde má finanční ústava nepochybně smysl,“ uzavřel poslanec Jan Farský.