Pod nejedním politikem se houpe židle. Stropnický skončil. Kdo bude další?
Jan GruberPolitické strany, které neuspěly ve sněmovních volbách, diskutují o případných změnách ve svých vedeních. Již v sobotu rezignoval předseda Zelených Matěj Stropnický. O potřebě nových stranických šéfů se nahlas hovoří i u TOP 09 a lidovců.
Páteční a sobotní sněmovní volby rozkolísaly židli pod nejedním čelným funkcionářem strany. Jako první se ještě v průběhu sčítání hlasů rozhodl na post předsedy Strany zelených rezignovat Matěj Stropnický. Hovoří se o konci Miroslava Kalouska v čele TOP 09 nebo Pavla Bělobrádka jakožto šéfa lidovců. O případných změnách ve vedení strany se opatrně diskutuje i v KSČM. Naopak sociální demokracie, která dosáhla historicky nejhoršího výsledku od rozpadu Československa, hodlá personální otázky řešit až na stranickém sjezdu.
Statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec, který je po rezignaci Bohuslava Sobotky na post předsedy, pověřen jejím řízením ani volební lídr Lubomír Zaorálek se v reakci na špatný volební výsledek nerozhodli na své funkce ve vedení rezignovat. Chovanec v pondělí dopisem požádal členky a členky strany, aby významně omezili chuť prát vnitrostranické prádlo na veřejnosti. „To je totiž přesně to, co dlouhodobě poškozuje naši důvěryhodnost v očích našich spoluobčanů,“ napsal.
Chovanec dále uvedl, že si nepřál, aby bezprostředně po volbách docházelo k rituálnímu vyvozování osobní zodpovědnosti jednotlivých členů vedení strany, neboť strana již dnes funguje několik měsíců bez řádného předsedy. Podle statutárního místopředsedy je nyní třeba dovést sociální demokracii k mimořádnému sjezdu, kde by mělo její celé vedení — na základě dohody politického grémia — dát k dispozici své funkce. Mimořádný sjezd se bude konat 7. dubna v Hradci Králové, tedy přesně sto čtyřicet let poté, co byla strana v břevnovském hostinci U Kaštanu založena.
Bělobrádek dá svou funkci k dispozici
O změně ve vedení strany se naopak hlasitě diskutuje v TOP 09. Dosavadní poslanec a první místopředseda strany Marek Ženíšek oznámil, že TOP 09 potřebuje restart. „Podobných příběhů restartů politických stran je mnoho. Je ale důležité, aby nové vedení TOP 09 zahrnovalo co nejširší konsenzus, který je možné ve straně najít,” řekl. Podle Ženíška by se nových předsedou TOP 09 mohl stát europoslanec, někdejší místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který v sobotu podal přihlášku do TOP 09. „Chci straně pomoci, aby se vrátila tam, kam jako proevropská pravicová strana patří,“ napsal Pospíšil na Twitter.
Stávající předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že stranu čeká na konci listopadu řádný volební sněm. Kalousek dále řekl, že zváží, zda bude či nebude kandidovat. Na úterní dopoledne je do Poslanecké sněmovny svolána tisková konference, kde by měl předseda TOP 09 oznámit, jak se v této věci rozhodl. Podle Ženíška by se Kalousek měl stát předsedou poslaneckého klubu TOP 09.
Lidovecký šéf Pavel Bělobrádek již v průběhu léta konstatoval, že je připraven rezignovat na svou pozici ve straně, pokud KDU-ČSL ve volbách skončí s horším výsledkem než posledně. „To je snad samozřejmé. To je jako kdybyste se zeptal, jestli je dobré smrkat do rukávu. Rezignace snad patří k nějaké politické kultuře,“ řekl tehdy portálu Euro. Lidovci získali ve sněmovních volbách v roce 2013 6,68 procent hlasů. V těch letošních však dosáhli jen na 5,80 procent hlasů.
Dosavadní předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL JIří Mihola řekl, že Bělobrádek tento svůj slib splní a na pátečním jednání celostátní stranické konference dá svou funkci k dispozici. Bývalý jihomoravský hejtman a senátor Stanislav Juránek navíc hodlá usilovat o svolání mimořádného sjezdu, který by se zabýval výsledky sněmovních voleb. Podle jeho názoru by sjezd mohl proběhnout v průběhu jara příštího roku.
KSČM, která dosáhla stejně jako ČSSD nejhoršího výsledku od rozpadu Československa, se hodlá případnými personálními otázkami zabývat v pátek na jednání ústředního výboru. Poslanec Vladimír Koníček připustil, že ke změnám ve vedení strany pravděpodobně dojde. Pozici šéfa strany se rozhodl dát k dispozici i předseda Svobodných Petr Mach, který oznámil, že o předsednické křeslo na sjezdu znovu usilovat nebude.