V čele bezpečnostního výboru usedne bojovník proti mikrovlnkám a iluminátům
Jan GruberPoslanec SPD Radek Koten byl politickým hnutím ANO, KSČM a SPD potvrzen jako předseda sněmovního bezpečnostního výboru. Piráti, ČSSD i strany Demokratického bloku — s výjimkou Václava Klause mladšího — hlasovaly proti.
Poslanecká sněmovna na své pokračující druhé schůzi v tomto volebním období potvrdila předsedy všech jejích výborů — s výjimkou předsedy zahraničního výboru. Tím by se měl stát na základě dohody z minulého týdne Lubomír Zaorálek (ČSSD), který však jakožto ministr vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) v tuto chvíli nemůže být zvolen. Diskuse se ve Sněmovně vedla pouze o obsazení bezpečnostního výboru, do jehož čela přes nesouhlas Demokratického bloku, ČSSD a Pirátů usedl Radek Koten (SPD).
Hlasování o potvrzení předsedů výborů zpočátku provázely zmatky. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) si nebyl jist hlasovací procedurou a kdyby včas nezasáhl jeho předchůdce v čele dolní komory Parlamentu Jan Hamáček (ČSSD), musely by výbory volit své předsedy znovu. Po několika minutách nejistoty se poslanci shodli, že budou hlasovat o každém ze zvolených předsedů zvlášť.
„Bezpečnostní výbor považujeme za zásadní. Včera na jednání padlo několik otázek, na které poslanec Koten neodpověděl. Chceme proto vědět, zda opravdu chceme pryč z NATO a Rusko je náš přítel. Chceme vědět, zda se výbor bude zabývat nebezpečím mikrovlnek na zdraví člověka. Jestli dalším tématem budou hliníkové čepičky proti chemtrails. Zda se bude bezpečnostní služba zabývat škodlivostí iluminátů a židozednářů,“ řekl v narážce na Kotenovy minulé výroky a příspěvky na sociálních sítích předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Šéf poslanců SPD Radim Fiala se proti Bartoškovým slovům ohradil s tím, že odpovědi na podobné otázky nejsou hodny Poslanecké sněmovny. Poslancům nicméně oznámil, že SPD doporučí poslanci Kotenovi, aby si jakožto předseda bezpečnostního výboru zažádal o bezpečnostní prověrku. Koten byl nakonec v čele výboru potvrzen hlasy politického hnutí ANO, SPD a KSČM. Proti se postavila sociální demokracie, Piráti a pravicové strany sdružené v Demokratickém bloku — s výjimkou poslance ODS Václava Klause mladšího, který jako jediný ze zástupců formující se opozice dal Kotenovi svůj hlas.
Zbývá obsadit pouze zahraniční výbor
Poslanecká sněmovna dále potvrdila, že zemědělský výbor povede znovu Jaroslav Faltýnek (ANO), kontrolní Roman Kubíček (ANO), sociální Radka Maxová (ANO), zdravotní Věra Adámová (ANO), petiční bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), volební Stanislav Berkovec (ANO) a hospodářský Radim Fiala (SPD).
V čele výboru pro veřejnou správu usedne Ivan Bartoš (Piráti) a jeho stranická kolegyně Dana Balcarová bude řídit výbor pro životní prostředí. Ondřej Benešík (KDU-ČSL) bude nadále šéfovat výboru pro evropské záležitosti. Jana Černohová (ODS) povede výbor pro obranu, Václav Klaus mladší (ODS) školský výbor a sněmovní matador Marek Benda (ODS) byl potvrzen jako předseda ústavně-právního výboru.
Nová Sněmovna v tomto volebním období zřídila celkem osmnáct výborů, které mají od sedmnácti do čtyřiadvaceti členů. V minulém týdnu byli již zvoleni a potvrzeni dva předsedové — mandátový a imunitní výbor vede Stanislav Grospič (KSČM) a rozpočtový Miloslava Vostrá (KSČM). V čele organizačního výboru stojí z titulu předsedy Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).