Poslední místo ve vedení Sněmovny obsadil předseda ODS Petr Fiala

Jan Gruber

Předseda ODS Petr Fiala byl na druhý pokus zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny. Oproti minulému týdnu jej tentokrát podpořili i poslanci politického hnutí ANO. Kluby KSČM a SPD své hlasy kandidátovi ODS znovu nedaly.

Posledním místopředsedou Poslanecké sněmovny byl na její druhé schůzi v tomto volebním období zvolen předseda ODS Petr Fiala, který v tajné volbě získal 116 hlasů. Oproti minulému týdnu jej tentokrát podpořili i poslanci politického hnutí ANO. Poslanecké kluby KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie již během dopoledních tiskových konferencí říkaly, že pro Fialu hlasovat nehodlají, neboť ani ODS dříve nepodpořila jejich kandidáty.

„Pětadevadesát procent času jednání našeho klubu bylo věnováno tomu, zda ANO podpoří Petra Fialu na pozici místopředsedy Sněmovny. ODS s námi nejednala, stále do nás střílela a nevolila našeho kandidáta. Přesvědčovali jsme s předsedou Babišem naše kolegy, aby se nad útoky ODS povznesli, abychom se chovali velkoryse. Nakonec jsme se dohodli, že Petra Fialu náš klub většinově podpoří,“ avizoval během dopoledne předseda poslaneckého klubu politického hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Předseda KSČM Vojtěch Filip již před samotnou schůzí Sněmovny naopak oznámil, že komunisté šéfa ODS volit nebudou. „Minulý týden jsme slyšeli, že Demokratický blok nepodpoří moji kandidaturu. Proto se necítíme být vůči Demokratickému bloku zavázáni systémem poměrného zastoupení,“ vysvětlil postoj strany Filip. Ke stejnému rozhodnutí dospělo i hnutí Svoboda a přímá demokracie. „ODS nepodpořila našeho kandidáta. Proto dnes nepodpoříme kandidáta ODS,“ shrnul Tomio Okamura.

Fiala nepolíbil prsten

Sněmovna většinu místopředsedů zvolila již minulý pátek. Po bok předsedy dolní komory Parlamentu Radka Vondráčka (ANO) tak zasedli Vojtěch Filip (KSČM), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Pikal (Piráti) a Jan Hamáček (ČSSD), který by se měl stát statutárním místopředsedou Sněmovny. Všichni ze čtyř nových místopředsedů byli zvoleni již v prvním kole. Neuspěl pouze předseda občanských demokratů Fiala, kterého poslanci a poslankyně nepodpořili ani v opakované volbě.

„Výsledkem volby místopředsedů Sněmovny nejsme překvapeni, protože uplynulý týden ukázal, že zde existuje pevné spojenectví Andreje Babiše, Tomia Okamury a Vojtěcha Filipa. Nezvolení Petra Fialy místopředsedou má asi za úkol demonstrovat, že kdo nepřijde poníženě ‚políbit prsten‘ a škemrat o funkci, nemá na ni podle hnutí ANO nárok. ODS ale takto rozhodně postupovat nehodlá. Proto nám koalice ANO, SPD a KSČM posílá tento vzkaz. Výsledkem je to, že 1,4 milionu voličů, které reprezentuje Demokratický blok, nemá zástupce ve vedení sněmovny,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Nezvolení Fialy kritizovali i další zástupci opozice z řad KDU-ČSL, TOP 09, STAN a ČSSD. Podle jejich vyjádření byla výsledky hlasování zpochybněna zásada poměrného zastoupení politických stran ve sněmovních orgánech, o které opakovaně jakožto základním principu hovořil předseda poslaneckého klubu ANO Faltýnek. „Respektuji výsledek volby místopředsedů Poslanecké sněmovny, po událostech uplynulých dnů pro mě není překvapením. Výsledek považuji za demonstraci síly koalice ANO, SPD a KSČM a předzvěst dalšího vývoje,“ uvedl předseda ODS Fiala. Politické hnutí ANO nezvolení Fialy přičetlo „nešťastné komunikaci“.