Fiala vzdal boj o post předsedy Sněmovny. Pravice zformovala Demokratický blok
Jan GruberPravicové strany — ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN — vytvořily Demokratický blok. Dohodly se na společném postupu při ustavující schůzi Sněmovny. Chtějí obsadit křesla předsedů celkem sedmi výborů a čtyř stálých komisí.
Předseda ODS Petr Fiala ve středu na tiskové konferenci oznámil, že se nebude ucházet o post předsedy Poslanecké sněmovny. Jediným kandidátem na tuto funkci tak zůstává místopředseda politického hnutí ANO Radek Vondráček. Toho se při volbě rozhodly podpořit poslanecké kluby Svobody a přímé demokracie, KSČM a Pirátů, které v dolní komoře dohromady disponují celkem sto sedmatřiceti hlasy. Zástupci pravicových stran — KDU-ČSL, TOP 09, ODS a STAN — rovněž oznámili, že se dohodli na společném postupu při ustavující schůzi Sněmovny a vyzvali politické hnutí ANO k jednání.
„Zhruba tři týdny se pokoušíme vést s vítězem voleb standardní jednání o uspořádání Poslanecké sněmovny. Očekávali jsme, že výsledkem bude nějaká konsensuální dohoda, která bude respektovat výsledky voleb, jak tomu bylo v minulosti. Museli jsme však konstatovat, že se nic takového neděje. Hnutí ANO jedno mluví a druhé dělá. ANO postupuje při jednání s politickými stranami netransparentně. Abychom čelili tomuto neobvyklému postupu a zákulisním intrikám, domluvili jsme se na společném postupu,“ řekl předseda ODS Fiala.
Nově utvořené seskupení pravicových stran s názvem Demokratický blok hodlá společně postupovat při většinových volbách a nominovat do nich společné kandidáty. Podle Fialova vyjádření chtějí strany usilovat o posty předsedů v šedmi sněmovních výborech: bezpečnostním, hospodářském, mandátovém a imunitním, školském, ústavně právním, zahraničním a výboru pro obranu. Blok si dále dělá nárok na předsednictví ve čtyřech komisích, které dohlížejí na činnosti Bezpečností informační služby, Vojenského zpravodajství, Finančního analytického úřadu a kontrolují používání odposlechů.
Podle volebního lídra STAN Jana Farského je Demokratický blok otevřen i dalším stranám — konkrétně sociální demokracii a Pirátům. Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který je po rezignaci Bohuslava Sobotky pověřen jejím řízením, nicméně oznámil, že strana nabídku na účast v bloku odmítne. Jeho slova potvrdil i další z místopředsedů sociální demokracie Jan Hamáček. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dodal, že Demokratický blok společný postup podmínil tím, aby Piráti přehodnotili své rozhodnutí zvolit Vondráčka do čela Sněmovny. „Na našem postoji se ale nic nezměnilo. Chceme zprůchodnit Poslaneckou sněmovnu,“ vysvětlil Bartoš s tím, že nově zformované seskupení v současné době nemá dostatek hlasů pro obsazování pozic v dolní komoře Parlamentu.
První schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny začne v pondělí 20. listopadu a bude s největší pravděpodobností trvat celý příští týden. Dosluhující předseda vlády Bohuslav Sobotka již avizoval, že svolá mimořádné jednání svého kabinetu na první pracovní den po skončení ustavující schůze Sněmovny. Jediným bodem tohoto mimořádného jednání bude podání demise do rukou prezidenta republiky Miloše Zemana.