Prezident Zeman jmenuje Babišovu menšinovou vládu v polovině prosince
Jan GruberPřestože není zřejmé, jak hodlá menšinová vláda Andreje Babiše získat chybějící hlasy pro vyslovení důvěry, prezident Miloš Zeman řekl, že ji jmenuje 15. prosince. Případnou podporu Babišova kabinetu vylučují všechny strany až na KSČM.
Prezident Miloš Zeman během své návštěvy v Moskvě oznámil, že se v úterý 28. listopadu setká s předsedou politického hnutí ANO Andrejem Babišem, kterého na konci října pověřil jednáním o sestavení nové vlády, aby jej seznámil s předběžnou verzí svého kabinetu. „Předpokládám, že bych Andreje Babiše jmenoval 6. prosince premiérem a kolem 15. prosince jmenoval jeho vládu. Přičemž v daném intervalu bych se jako obvykle sešel s kandidáty na jednotlivé ministry. Jsem opravdu zvědav, aniž bych je chtěl zkoušet, zda tito kandidáti budou rozumět svému resortu, když Andrej Babiš říká, že to mají být odborníci,“ dodal prezident Zeman.
Babiš se již krátce po sněmovních volbách — místo jednání s ostatními politickými stranami o vytvoření koaliční vlády — rozhodl sestavit menšinový kabinet. Všechny politické subjekty zastoupené ve Sněmovně však podporu Babišovy vlády vylučují. Výjimkou jsou pouze komunisté, kteří oznámili, že jsou ochotni vládu tolerovat za sedmi podmínek. Mezi nimi uvedli prosazení zákona o obecném referendu, zdanění církevních restitucí, zvyšování minimální mzdy nebo ochranu přírodního bohatství České republiky. Politické hnutí ANO nicméně ani s podporou KSČM nemá ve Sněmovně většinu nutnou pro vyslovení důvěry vládě. Obě strany společně disponují jen třiadevadesáti mandáty.
Pravicové politické strany sdružené v Demokratickém bloku a Piráti však již od počátku ustavující schůze dolní komory Parlamentu upozorňují, že se pomalu vytvářejí zárodky budoucí vládní většiny, kterou podle nich tvoří politické hnutí ANO, KSČM a Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Tyto tři strany společně prosadily do čela mandátového a imunitního výboru komunistického poslance Stanislava Grospiče a předsedou Sněmovny za podpory Pirátů zvolily nominanta politického hnutí ANO Radka Vondráčka.
Nový vládní kabinet musí po svém jmenování do třiceti dnů předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o důvěru. Pro její vyslovení je třeba nadpoloviční většina přítomných poslanců a poslankyň. Pokud se Babišovi nepodaří důvěru získat, bude podle dřívějšího Zemanova vyjádření znovu jmenován premiérem. Případný třetí pokus o sestavení funkční vlády pak náleží předsedovi Sněmovny Vondráčkovi. Kdyby byl i ten neúspěšný, může prezident přistoupit k rozpuštění dolní komory Parlamentu, případně se na jejím rozpuštění mohou třípětinovou většinou usnést poslanci a poslankyně.