Hnutí ANO, SPD a KSČM zvolily předsedou mandátového výboru Stanislava Grospiče
Jan GruberPolitické hnutí ANO spolu s Okamurovou Svobodou a přímou demokracií a KSČM zvolilo předsedou mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče. Pravicová sněmovní opozice říkala, že se jedná o zárodek budoucí vládní koalice.
Poslanecká sněmovna zvolila předsedu mandátového a imunitního výboru. Stal se jím poslanec KSČM Stanislav Grospič, kterého do této pozice podpořilo politické hnutí ANO, Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a KSČM. Zástupci pravicové opozice říkali, že se jedná o zárodek budoucí vládní koalice. A opakovaně vyzývali politické hnutí ANO ke svolání schůzky všech stran, kde by se dohodlo obsazení dalších výborů Sněmovny.
Sněmovní diskuse nad volbou předsedy mandátového a imunitního výboru trvala více než dvě hodiny. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura označil Grospiče za stalinistu a dokládal to jeho minulými výroky na půdě Sněmovny, kdy přirovnával zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu k Norimberským procesům.
Předseda lidoveckého klubu Jan Bartošek následně hovořil o tom, že se pomalu rýsuje podoba budoucí vládní koalice ve složení politické hnutí ANO, KSČM a SPD. Obdobně ve Sněmovně vystupovali i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda ODS Petr Fiala a již zmíněný Stanjura.
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek říkal, že zvolení Grospiče považuje za skandální, upozorňoval, že KSČM nebude hrát v Sněmovně opoziční roli a stěžoval si, že politické hnutí ANO ani přes naléhání a pondělní fiasko při ustavování mandátového a imunitního výboru doposud nesvolalo jednání všech stran zastoupených ve Sněmovně, kde by se mohlo dohodnout obsazení výborů a počet jejich členů.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek slova zástupců KDU-ČSL odmítl s tím, že lidovci s ostatními stranami nechtěli jednat. Sněmovní diskuse se po chvíli zvrhla v rozpravu nad zločiny komunistické strany a předlistopadového politického systému.
Zástupci KSČM a politického hnutí ANO vyzývali své kolegy, aby se nezdržovali zbytečnou debatou a přistoupili k sněmovní práci. Opozice se dožadovala informací o složení dalších výborů a vyzývala vítěze voleb k dalšímu jednání. Faltýnek nakonec ke společné schůzce svolil.
V devatenáctičlenném mandátovém a imunitním výboru obsadilo osm míst politické hnutí ANO, pět křesel získaly pravicové strany sdružené v Demokratickém bloku, po dvou zástupcích budou mít ve výboru Piráti a Okamurova Svoboda a přímá demokracie, zbývající dvě místa pak obsadila sociální demokracie a KSČM.
Piráti již během pondělního jednání Sněmovny upozorňovali, že většina, kterou ve výboru má politické hnutí ANO spolu se Svobodu a přímou demokracií, výrazně snižuje šanci na vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie žádost o vydání obou politiků do Sněmovny doručila již na počátku druhého dne její ustavující schůze.