Politické strany se po měsíci od voleb dohodly na rozdělení sněmovních výborů
Jan GruberPo měsíci nikam nevedoucích jednání se politickým stranám podařilo nalézt dohodu na rozdělení sněmovních výborů. Politické hnutí ANO získá předsednická křesla v sedmi výborech. Demokratický blok pak obsadí vedení čtyř výborů.
Všechny politické strany zastoupené v dolní komoře Parlamentu se ve čtvrtek odpoledne sešly k prvnímu společnému jednání nad obsazením jednotlivých sněmovních výborů. Schůzku svolal místopředseda politického hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na základě naléhání ostatních politických subjektů, které si opakovaně stěžovaly, že ani měsíc po volbách není jasné, kdo v čele kterého výboru zasedne, ani kolik budou mít výbory členů.
Z jednání vyplynulo, že politické hnutí ANO povede organizační, petiční, volební a zemědělský výbor. Jeho zástupci rovněž zasednou v čele výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Pravicové strany sdružené v Demokratickém bloku budou mít předsedy školského, ústavně právního a výboru pro obranu. Dále se mají rozhodnout mezi kontrolním a výborem pro evropské záležitosti. Ten, který odmítnou, připadne politickému hnutí ANO.
Hospodářský a bezpečností výbor obsadí SPD. Piráti získají výbory pro veřejnou správu a životní prostředí. Do čela dvou výboru zasednou i komunisté a to do mandátového a imunitního a rozpočtového. KSČM tak při výrazně horším volebním výsledku získá stejný počet předsednickým míst jako mnohem úspěšnější Piráti. A ČSSD obsadí křeslo předsedy zahraničního výboru.
Politické hnutí ANO na společném jednání rovněž představilo záměr zvýšit počet členů všech výborů alespoň na sedmnáct. V minulém volebním období byly některé výbory pouze patnáctičlenné, což by při současném rozložení Sněmovny, kdy v ní zasedá hned devět politických stran, znamenalo, že především ty menší subjekty nebudou mít v některých výborech své zástupce.
Faltýnkovy počty
Během středečního zasedání Poslanecké sněmovny Faltýnek oznámil, že z osmnácti výborů — včetně výboru organizačního — jich politické hnutí ANO jakožto vítěz voleb obsadí šest. Říkal, že čtyři předsedy výborů získají pravicové strany sdružené v Demokratickém bloku. KDU-ČSL, TOP 09, STAN a ODS však požadovaly vedení hned sedmi výborů a čtyř komisí, které dohlížejí na činnost Bezpečností informační služby, Vojenského zpravodajství, Finančního analytického úřadu a kontrolují používání odposlechů.
Do čela dvou výborů podle Faltýnkových slov měli zasednout Piráti a zástupci Okamurovy Svobody a přímé demokracie. A po jednom předsednickém křesle měli na zákldě středečního plánu politického hnutí ANO získat komunisté a sociální demokraté.
Faltýnkovy výpočty nicméně zpochybnilo středeční hlasování o obsazení mandátového a imunitního výboru, do jehož vedení byl hlasy politického hnutí ANO, KSČM a SPD zvolen komunistický poslanec Stanislav Grospič. Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek proto obratem upozorňoval na nesrovnalosti ve Faltýnkem prezentovaném rozdělení výborů.
„KSČM zřejmě bude mít dva předsedy výborů. Původně měla mít jen jednoho. Moc tomu nerozumím. Ale pokud tomu tak je, pak to zase neodpovídá poměrům výsledků voleb. Komunisté budou mít stejně výborů jako strany, které měly lepší výsledek,“ říkal Bělobrádek. KSČM totiž měla doposud přislíbené předsednictví pouze v rozpočtovém výboru pro svou poslankyni Miloslavu Vostrou.