Strany vládní koalice podpoří návrh státního rozpočtu. Pravice chce nižší deficit
Jan GruberTéměř všechny politické strany zastoupené ve Sněmovně požadují růst výdajů na vědu, výzkum a sociální služby. Politické hnutí ANO upouští od slibovaného zvýšení důchodů. A TOP 09 navrhuje, aby byl rozpočet vrácen vládě k přepracování.
Všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně v úterý představily své priority v souvislosti s projednáváním státního rozpočtu. Strany dosluhující koalice řekly, že rozpočet připravený kabinetem Bohuslava Sobotky (ČSSD) podpoří. Proti se postavila sněmovní pravice, která požaduje výrazné snížení navrženého deficitu. Politické strany se ovšem shodují na navýšení výdajů na školství, vědu a výzkum nebo sociální služby. Rozpočet by měl být schválen do konce letošního roku.
Předseda poslaneckého klubu politického hnutí ANO Jaroslav Faltýnek oznámil, že strana jako celek návrh státního rozpočtu podpoří. Současně avizoval, že poslanci politického hnutí ANO nebudou k rozpočtu načítat žádné větší pozměňovací návrhy. Předseda strany Andrej Babiš sice již krátce po volbách řekl, že hodlá do konce roku prosadit zvýšení důchodů všem seniorům zhruba o čtyři sta padesát korun. Na otázku Deníku Referendum, zda politické hnutí ANO s naplněním tohoto slibu stále počítá, zástupci nejsilnější sněmovní strany odpověděli, že to projednávaný rozpočet neumožňuje.
„S konstrukcí rozpočtu nesouhlasíme. Nesouhlasíme s padesátimiliardovým deficitem. Každému je jasné, že rozpočet je sestaven bez priorit. Vznikal k předvolebním čase. Rozdává se tam kdekomu. Investice klesají. A narůstá počet státních zaměstnanců,“ řekl předseda ODS Petr Fiala s tím, že občanští demokraté návrh nepodpoří, ale ani nebudou navrhovat jeho vrácení vládě k přepracování. „Nechceme někomu poskytovat alibi, aby mohl vykřikovat, že mu znemožňujeme pracovat,“ dodal Fiala. Konkrétní pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu ODS představí až v příštím týdnu.
Okamura útočil na neziskové organizace
Piráti podle slov poslance Mikuláše Ferjenčíka návrh rozpočtu rovněž nepodpoří. „Přestože tady máme ekonomickou konjunkturu, tak je navržený deficit padesát miliard. Ale není to investicemi. Ty se naopak snižují. Stoupá pouze spotřeba. Jako Piráti chceme hledat nějaké úspory,“ řekl Ferjenčík. Předseda strany Ivan Bartoš doplnil, že Piráti v rámci druhého čtení předloží dva pozměňovací návrhy směřující k navýšení prostředků pro vysoké školy a do oblasti sociálních služeb.
„Státní rozpočet skončí se schodkem padesáti miliard. To je pro nás špatná zpráva. V době růstu by měl být rozpočet vyrovnaný nebo přebytkový,“ uvedl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala s tím, že bude navrhovat snížení finančních prostředků na inkluzi a vojenské mise. „Byli bychom rádi, aby čeští vojáci zůstávali v České republice a nikam nejezdili,“ vysvětlil Fiala. Předseda strany Tomio Okamura kritizoval výdaje směřující neziskovému sektoru. „Nemáme nic proti pomoci starým a potřebným, ale jsou tam i politické neziskovky, které předvádí protinárodní propagandu,“ říkal Okamura. SPD nicméně v prvním čtení hodlá návrh rozpočtu podpořit.
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že komunistický poslanecký klub pro návrh státního rozpočtu hlasovat nebude a zdrží se. „KSČM nicméně nemá ambici projednávání státního rozpočtu ve Sněmovně protahovat a přivést zemi do rozpočtového provizoria,“ uvedl Dolejš. Ve svém vystoupení kritizoval nedostatečné investice do dopravní infrastruktury a sociálních služeb, na druhé straně ocenil skutečnost, že navržený rozpočet počítá se zvyšováním platů a valorizací důchodů.
Lidovci i ČSSD návrh rozpočtu podpoří
„Sociální demokracie návrh státního rozpočtu v podobě, v jaké ho schválila vláda Bohuslava Sobotky, podpoří. Je to dobrý rozpočet. Přinese více peněz do školství, zdravotnictví a sociální služeb. Doufám, že pravice nebude obstruovat. Není času nazbyt. Je třeba, abychom se vyhnuli rozpočtovému provizoriu,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Současně předestřel, že sociální demokracie bude navrhovat posílení investic do sociálních služeb a školství, konkrétně zvýšení platů pro učitele o patnáct procent a o deset procent pro nepedagogický personál.
Vůli schválit předložený státní rozpočet deklaroval i lidovecký předseda Pavel Bělobrádek. „KDU-ČSL návrh státního rozpočtu jakožto jedna z koaličních stran, která se na jeho přípravě podílela, v prvním čtení podpoří. V rozpočtu jsme dobře zabojovali za svěřená ministerstva. Peníze na vědu a výzkum se výrazně zvýšily a i na rezortech kultury a zemědělství jsme dosáhli dílčích úspěchů,“ konstatoval Bělobrádek.
I lidovci hodlají v rámci druhého čtení předložit několik pozměňovacích návrhů. KDU-ČSL ve shodě s ČSSD požaduje navýšení finančních prostředků na sociální služby a zvýšení platů všem učitelům o pět procent. Oba návrhy představují nárok na státní rozpočet ve výši zhruba šesti miliard korun. „Před volbami jsme slíbili, že učitelé do roku 2021 dosáhnou na sto třicet procent průměrného platu. Jsem přesvědčen, že pro tento náš návrh najdeme ve Sněmovně spojence,“ uvedl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola.
TOP 09 požaduje snížení deficitu
„Musím konstatovat, že negativní rozpočtové trendy pokračují. Pokračuje neodpovědné zvyšování výdajů na aktuální spotřebu a přerozdělování místo investičních aktivit,“ řekl na adresu státního rozpočtu předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Bývalý stranický šéf kritizoval další snižování výdajů na investice a konstatoval, že i výdaje na vědu a výzkum v poměru k HDP stále klesají. TOP 09 proto předloží takové pozměňovací návrhy, které daný trend zvrátí. „Je třeba se zaměřit na budoucnost,“ shrnula první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Kalousek rovněž oznámil, že TOP 09 v rámci prvního čtení navrhne, aby byl státní rozpočet vrácen vládě k přepracování. TOP 09 požaduje snížení navržených výdajů o dvaadvacet miliard korun — tedy na částku plánovanou v červnu letošního roku — a snížení deficitu. „Případných několik dnů rozpočtového provizoria není žádná katastrofa. Mnohem horší věc je takhle špatný rozpočet,“ rozptyloval obavy ze zdržení při schvalování rozpočtu Kalousek.
Hnutí Starostové a nezávislí rovněž avizovalo, že ke státnímu rozpočtu předloží několik pozměňovacích návrhů. „Prvním z nich je navýšení kapitoly ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o patnáct miliard korun na navýšení platů pedagogů na sto třicet procent nominální mzdy. Musíme zaplatit kvalitní učitele. Všichni hovoří o investicích do infrastruktury. My říkáme, že je třeba investovat do budoucnosti,“ řekla poslankyně Věra Kovářová (STAN).
Dalšími pozměňovacími návrhy chtějí Starostové navýšit dotační tituly na opravu nemovitých kulturních památek, rekonstrukci místních komunikací a výstavbu školek. „Celková výše neuspokojených žádostí v oblasti školství se v České republice pohybuje kolem čtyř miliard korun,“ vysvětlovala Kovářová. Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský na závěr dodal, že Starostové předložený návrh rozpočtu nepodpoří, protože padesátimiliardový schodek v době hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti považují za neobhajitelný.