Spor o platy: Peníze v rozpočtu jsou, deficit není potřeba zvyšovat, říká ČSSD
Jan GruberKoaliční strany se v pondělí před jednáním vlády sejdou, aby znovu diskutovaly o zvyšování platů ve veřejném sektoru. Ministr financí trvá na tom, že peníze v rozpočtu nejsou. Podle ČSSD lze využít peníze z letošního rozpočtu a ministr Pilný pracuje špatně. Odbory jsou připravené k protestům.
Strany vládní kolice se v pondělí ještě před jednáním vlády vrátí k diskusi o růstu platů ve veřejném sektoru. Sociální demokracie ve shodě s odbory požaduje, aby se všem státním zaměstnancům zvýšily platy o deset procent od prvního listopadu s tím, že platy učitelů by vzrostly o patnáct procent. Zároveň počítá i s tím, že by mělo dojít k navýšení rozpočtu vysokých škol o čtyři a půl miliardy korun. „Pro mě je nepřijatelné, abychom v této situaci zvyšovali deficit. V této situaci mi to přijde jako těžko obhajitelné. Peníze se musí najít v tom, co dnes máme, musí se ušetřit," řekl na čtvrteční tiskové konferenci volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) nicméně opakovaně tvrdí, že v rozpočtu není dostatek peněz.
Pilný v nedělních Otázkách Václava Moravce oznámil, že v novém návrhu státního rozpočtu pro příští rok zvýšil jeho příjmy o jednadvacet miliard korun. Dodal však, že pro plánované zvyšování platů v rozpočtu nadále chybí kolem osmi miliard korun. Tyto prostředky by podle ministra financí měly jednotlivé rezorty najít v nespotřebovaných výdajích z letošního roku. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) na čtvrteční bilanční schůzce s Pilným řekl, že nespotřebované výdaje ke konci srpna dosáhly výše sto miliard korun.
Odbory hrozí stávkou
Ministr financí již v pátek řekl, že mu ministerstva sdělila, že žádné peníze z nespotřebovaných výdajů mu poskytnout nemohou. Naopak jej prý ministři a ministryně požádali o dalších třiatřicet miliard korun navíc. „Schodek státního rozpočtu by se tak v součtu s mzdovými požadavky odborářů šplhal ke sto miliardám korun. Pod takové saldo se v době rekordního hospodářského růstu jako zodpovědný ministr financí nechci a nemohu podepsat,“ dodal Pilný. Proti jeho slovům se však obratem vymezili zástupci zbylých koaličních stran. Úřadující předseda sociální demokracie Milan Chovanec napsal, že ministerstvo financí „opět nezvládlo odhadnout příjmy“ a peněz je v rozpočtu dost.
„Ohrazuji se proti tvrzení ministra financí Ivana Pilného, že ministerstvo zahraničních věcí neposkytne žádné prostředky ze svého rozpočtu na zvýšení platů učitelů. Ministerstvu financí jsme sdělili, že jsme připraveni ušetřit v rámci našeho rozpočtu až sto dvacet milionů korun, což odpovídá více než patnácti procentům z našich nespotřebovaných nároků z předešlých let,“ uvedl volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.
Pokud strany vládní koalice na pondělním jednání nedojdou shody, odborové svazy, které ve středu vyhlásily stávkovou pohotovost, s největší pravděpodobností přejdou k protestním akcím. Podle vyjádření předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je ve hře rovněž stávka. Stávkovou pohotovost vyhlásilo celkem čtrnáct odborových svazů.
V pondělí ráno se před Úřadem vlády uskuteční protestní akce na podporu zvýšení rozpočtu vysokých škol. „Vyjadřujeme krajní nespokojenost nad tím, že v návrhu rozpočtu na rok 2018 je opět ignorování řešení dlouhodobého propadu financování veřejných vysokých škol a tristní postavení doktorandů,“ stojí ve společném prohlášení Fóra Věda Žije, České asociace doktorandek a doktorandů a členů a členek akademické obce Univerzity Karlovy.